| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Osoby niepełnosprawne lub podatnicy mający na utrzymaniu takie osoby mogą po spełnieniu pewnych warunków skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, odliczając określone wydatki od swoich dochodów. Jakie to warunki?

Interesujące są także wyjaśnienia z 11 września 2006 r., których udzielił naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku (nr US. PDa-415/13/06) w odpowiedzi na pytanie, czy wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne przed datą wydania orzeczenia o niepełnosprawności uprawniają do skorzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych.

ODLICZENIE TYLKO RAZ

Odliczeniu od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej podlegają tylko te wydatki, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i które nie zostały odliczone na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. I odwrotnie, odliczeniu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podlegają wyłącznie te wydatki, które nie zostały odliczone od dochodu lub zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Chodzi o to, aby nikomu nie przyszło do głowy odliczyć tej samej kwoty dwa razy. A teoretycznie taki błąd jest możliwy. Podatnicy objęci ryczałtem rozliczają się do końca stycznia w odrębnym zeznaniu (PIT-28). Podatnicy opodatkowani według skali podatkowej rozliczają się do końca kwietnia (na formularzach PIT-36 i PIT-37).

Niepełnosprawność dziecka

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynikało, że orzeczenie o niepełnosprawności dziecka wydane zostało 21 czerwca 2006 r., podczas gdy wydatki na cele rehabilitacyjne poniesiono już 12 kwietnia 2006 r. i 5 czerwca 2006 r. (zakup kombinezonu uciskowego i leków).

Zdaniem naczelnika, z uwagi na fakt, że orzeczenie zawiera stwierdzenie, że niepełnosprawność istnieje od marca 2006 r., podatnik ma prawo do dokonania odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne poniesionych we wskazanych datach. Z pisma podatnika wynikało, że posiada on dowód poniesionego wydatku na kombinezon uciskowy, który jest niezbędny przy wykonywaniu czynności życiowych oraz w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej.

Przepisy uzależniają skorzystanie z ulgi podatkowej od posiadania stosownego orzeczenia o niepełnosprawności, nie wiążą jednak tego orzeczenia (daty jego wydania) z poniesieniem wydatków. Jeżeli więc ustawodawca nie wprowadził powyższego ograniczenia, tym samym dopuścił skorzystanie z ulgi w przypadku poniesienia wydatku pomiędzy datą powstania niepełnosprawności (określoną w orzeczeniu) a wydaniem tego orzeczenia.

NAJBLIŻSZA RODZINA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnik ma prawo do ulgi rehabilitacyjnej tylko wtedy, gdy na jego utrzymaniu pozostają takie osoby niepełnosprawne, jak:

- małżonek,

- dzieci własne i przysposobione (czyli adoptowane),

- dzieci obce przyjęte na wychowanie,

- pasierbowie,

- rodzice,

- rodzice małżonka,

- rodzeństwo,

- ojczym,

- macocha,

- zięciowie,

- synowe.

Należy jednak pamiętać, że odliczeń można dokonać pod warunkiem, że w roku podatkowym dochody znajdującej się na utrzymaniu podatnika osoby niepełnosprawnej nie przekraczają 9120 zł.

WAŻNE!

Osoby, które nie mają orzeczonej niepełnosprawności, nie mają prawa do ulgi rehabilitacyjnej


KRYSTYNA GÓRCZAK

Współpraca EWA MATYSZEWSKA

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK