| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kiedy fiskus skontroluje podatnika

Kiedy fiskus skontroluje podatnika

Jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że podatnik nie ujawnił wszystkich przychodów, to kontrolujący może zwrócić się do niego o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym.

Urzędy skarbowe mogą przeprowadzać u podatników kontrole. Fiskus ma prawo sprawdzić, czy właściwie wyliczono podatek, jak prowadzona jest ewidencja, czy prawidłowo wystawiane są faktury itp. Wszczęcie kontroli podatkowej następuje - generalnie - przez doręczenie kontrolowanemu lub upoważnionej osobie upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazanie legitymacji służbowej. Warto podkreślić, że kontrolowany jest zobowiązany wskazać osobę, która będzie go reprezentowała w trakcie kontroli, w czasie jego nieobecności. Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli podatkowej powinno zawierać m.in.: oznaczenie organu, datę i miejsce wystawienia.

Jeżeli okoliczności uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli, a w szczególności gdy istnieje ryzyko utraty materiału dowodowego lub uzasadnione prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, kontrola podatkowa może być wszczęta po okazaniu legitymacji służbowej kontrolowanemu lub wyznaczonej przez niego osobie.

W takim przypadku kontrolowanemu lub wyznaczonej przez niego osobie należy bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech dni od dnia wszczęcia kontroli, doręczyć upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.

Czasami zachodzą uzasadnione przypuszczenia, że kontrolowany będący osobą fizyczną nie ujawnił wszystkich obrotów lub przychodów mających znaczenie dla określenia lub ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego. Wtedy kontrolujący może zwrócić się do kontrolowanego o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym na określony dzień. Oświadczenie to składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Kontrolujący, zwracając się o złożenie oświadczenia, powinien uprzedzić kontrolowanego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Regulacje te stosuje się odpowiednio do osób fizycznych będących wspólnikami kontrolowanej spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK