| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Od 1 maja wyższy VAT na niektóre towary i usługi

Od 1 maja wyższy VAT na niektóre towary i usługi

Polska stosowała obniżoną stawkę VAT na produkty związane z rolnictwem w tzw. okresie przejściowym, który ma się zakończyć 30 kwietnia 2008 r. Na jakie towary i usługi wzrośnie VAT?


Zmiana stawek

Polska stosowała obniżone 3% stawki na produkty związane z rolnictwem w tzw. okresie przejściowym, który ma się zakończyć 30 kwietnia 2008 r. Po negocjacjach Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie do końca 2010 r. stosowania obniżonej stawki 3% na dostawy produktów rolnych. Niestety, zaproponowany od 1 maja 2008 r. wykaz towarów, które od tej daty mogą korzystać ze stawki 3%, wyłącza stosowanie tej stawki do licznej grupy produktów i usług. Od 1 maja 2007 r. będą one opodatkowane wyższymi stawkami VAT (w większości przypadków stawką 7% na podstawie załącznika nr 3 do ustawy o VAT). W celu zilustrowania zmian na następnych stronach zamieszczamy tabelę zawierającą wykaz produktów i usług związanych z rolnictwem wraz ze stawkami VAT obowiązującymi od 1 maja 2008 r.

Oprócz towarów wykorzystywanych w produkcji rolnej podwyższoną stawkę VAT (7%) będą miały obowiązek stosować firmy świadczące usługi związane z rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem. Przykładowo stawką 7% będą opodatkowane usługi pielęgnacji zieleni, w tym zieleni miejskiej, traktowane jako usługi związane z rolnictwem (PKWiU ex 01.4).

Podwyżka stawek VAT m.in. na nawozy i środki ochrony roślin (7%) spowodowała podwyższenie zryczałtowanego zwrotu VAT dla rolników ryczałtowych. W ten sposób rolnicy uzyskali rekompensatę podwyższonych cen środków produkcji rolnej.

Jakie stawki stosować w okresie przejściowym

Zmiana stawek VAT zawsze powoduje wątpliwości, jakie stawki należy zastosować w przypadku dostaw towarów i usług świadczonych w okresie przejściowym. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów wyrażonym w 2004 r. (pismo Ministra Finansów nr PP3-812-458/2004/AK/1786 z 24 czerwca 2004 r.) w takiej sytuacji należy stosować stawkę obowiązującą w momencie dostawy towaru (wykonania usługi), a nie w momencie powstania obowiązku podatkowego. Większość ekspertów uznaje jednak, że o stawce decyduje moment powstania obowiązku podatkowego. Problem przedstawiamy na przykładzie poniżej.

Założenia:

1) usługa została wykonana 30 kwietnia 2008 r.,

2) faktura dokumentująca wykonanie usługi została wystawiona 2 maja 2008 r., czyli obowiązek podatkowy powstał 2 maja 2008 r.

Przy podanych założeniach, według Ministerstwa Finansów podatnik może zastosować stawkę VAT obowiązującą 30 kwietnia, czyli stawkę 3%. Jednak zdaniem ekspertów podatnik powinien zastosować stawkę 7% obowiązującą w dacie wystawienia faktury, czyli w dacie powstania obowiązku podatkowego.

Pamiętajmy też, że podwyżka stawki VAT nie stanowi automatycznej podstawy do zmiany ceny wynikającej z umowy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Popiel

Wieloletni pracownik samorządowy, wieloletni pracownik administracji rządowej. Autor szeregu publikacji, dotyczących spraw oświatowych, spraw samorządowych oraz spraw zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK