| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Od 1 maja wyższy VAT na niektóre towary i usługi

Od 1 maja wyższy VAT na niektóre towary i usługi

Polska stosowała obniżoną stawkę VAT na produkty związane z rolnictwem w tzw. okresie przejściowym, który ma się zakończyć 30 kwietnia 2008 r. Na jakie towary i usługi wzrośnie VAT?


Zmiana stawek

Polska stosowała obniżone 3% stawki na produkty związane z rolnictwem w tzw. okresie przejściowym, który ma się zakończyć 30 kwietnia 2008 r. Po negocjacjach Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie do końca 2010 r. stosowania obniżonej stawki 3% na dostawy produktów rolnych. Niestety, zaproponowany od 1 maja 2008 r. wykaz towarów, które od tej daty mogą korzystać ze stawki 3%, wyłącza stosowanie tej stawki do licznej grupy produktów i usług. Od 1 maja 2007 r. będą one opodatkowane wyższymi stawkami VAT (w większości przypadków stawką 7% na podstawie załącznika nr 3 do ustawy o VAT). W celu zilustrowania zmian na następnych stronach zamieszczamy tabelę zawierającą wykaz produktów i usług związanych z rolnictwem wraz ze stawkami VAT obowiązującymi od 1 maja 2008 r.

Oprócz towarów wykorzystywanych w produkcji rolnej podwyższoną stawkę VAT (7%) będą miały obowiązek stosować firmy świadczące usługi związane z rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem. Przykładowo stawką 7% będą opodatkowane usługi pielęgnacji zieleni, w tym zieleni miejskiej, traktowane jako usługi związane z rolnictwem (PKWiU ex 01.4).

Podwyżka stawek VAT m.in. na nawozy i środki ochrony roślin (7%) spowodowała podwyższenie zryczałtowanego zwrotu VAT dla rolników ryczałtowych. W ten sposób rolnicy uzyskali rekompensatę podwyższonych cen środków produkcji rolnej.

Jakie stawki stosować w okresie przejściowym

Zmiana stawek VAT zawsze powoduje wątpliwości, jakie stawki należy zastosować w przypadku dostaw towarów i usług świadczonych w okresie przejściowym. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów wyrażonym w 2004 r. (pismo Ministra Finansów nr PP3-812-458/2004/AK/1786 z 24 czerwca 2004 r.) w takiej sytuacji należy stosować stawkę obowiązującą w momencie dostawy towaru (wykonania usługi), a nie w momencie powstania obowiązku podatkowego. Większość ekspertów uznaje jednak, że o stawce decyduje moment powstania obowiązku podatkowego. Problem przedstawiamy na przykładzie poniżej.

Założenia:

1) usługa została wykonana 30 kwietnia 2008 r.,

2) faktura dokumentująca wykonanie usługi została wystawiona 2 maja 2008 r., czyli obowiązek podatkowy powstał 2 maja 2008 r.

Przy podanych założeniach, według Ministerstwa Finansów podatnik może zastosować stawkę VAT obowiązującą 30 kwietnia, czyli stawkę 3%. Jednak zdaniem ekspertów podatnik powinien zastosować stawkę 7% obowiązującą w dacie wystawienia faktury, czyli w dacie powstania obowiązku podatkowego.

Pamiętajmy też, że podwyżka stawki VAT nie stanowi automatycznej podstawy do zmiany ceny wynikającej z umowy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK