| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak prawidłowo stosować metody kasową i memoriałową

Jak prawidłowo stosować metody kasową i memoriałową

Możliwość zarówno kasowego, jak i memoriałowego ujęcia operacji może prowadzić do błędnych zapisów. Jak uniknąć takich błędów?


Kiedy można zastosować metodę kasową

Jak rozpocząć ewidencję kasową

Aby można było poprawnie posługiwać się tymi metodami, należy rozgraniczyć dwa pojęcia, a mianowicie: dochodu i wydatku oraz przychodu i kosztu.

Pojęcia dochodu i wydatku są przypisane do zasady kasowej. Należy zauważyć, że pojęcie dochodu utożsamiane jest w ustawie o finansach publicznych z wpływami środków pieniężnych i jest odmiennie interpretowane przez prawo bilansowe i prawo podatkowe. W ujęciu tych praw dochód oznacza różnicę między przychodami i kosztami ich uzyskania.

Specyfika interpretacji dochodów w przepisach związanych z finansami publicznymi pogłębia ich klasyfikacja na dochody otrzymane i wykonane. Zastosowanie zasady kasowej pozwala na ustalenie kasowego wyniku wykonania budżetu, który może mieć postać nadwyżki lub niedoboru budżetowego. Dochody ujęte w budżetach: państwa i jednostek samorządu terytorialnego, jak również w planach finansowych jednostek budżetowych są prognozami, zaś wydatki (z wyjątkiem wydatków finansowanych z dochodów własnych jednostek budżetowych), stanowią nieprzekraczalny limit.

Realizacja zasady kasowej w rachunkowości powinna być oparta na obowiązujących zasadach gospodarki finansowej.

Zasady gospodarki finansowej są m.in. następujące:

l zasady i terminy realizacji dochodów budżetowych wynikają z przepisów prawa;

l wydatki budżetowe mogą następować w granicach ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale jednostki samorządu terytorialnego oraz w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych, z zachowaniem zasad oszczędności i gospodarności oraz w sposób umożliwiający terminową realizację zadań i zobowiązań;

l dochody ujęte w budżetach: państwa i jednostek samorządu terytorialnego, jak również w planach finansowych jednostek budżetowych, są prognozami, natomiast wydatki stanowią nieprzekraczalny limit (z wyjątkiem wydatków finansowanych z dochodów własnych jednostek budżetowych);

l zmiany w planie finansowym mogą wprowadzać wyłącznie upoważnione osoby lub organy;

l zlecenie realizacji zadań finansowanych ze środków publicznych musi być zgodne z ustawami: o finansach publicznych i Prawo zamówień publicznych.

Pojęcia przychodu i kosztu są związane z zasadą memoriału, zgodnie z którą przypisanie przychodu i kosztu do okresu, którego dotyczą, jest niezależne od momentu wpływu gotówki lub poniesienia wydatku.

Ich ujęcie w księgach rachunkowych następuje w chwili wystąpienia zdarzeń skutkujących powstaniem przychodu lub kosztu. Oznacza to, że przychód nie jest jednoznaczny z pojawieniem się wpływu środków pieniężnych (dochodu), a koszt nie musi oznaczać poniesienia wydatku w danym momencie.

W praktyce jednoznaczne rozgraniczenie obu zasad może sprawiać pewne trudności, zwłaszcza gdy zasady te się przeplatają. Na przykład pomimo obowiązku kasowej ewidencji realizacji budżetu należy także wykazać w księgach rachunkowych jako przychód i koszt niezależnie od momentu ich realizacji, a więc memoriałowo. Efektem tego ujęcia jest powstanie zobowiązań i należności.

BEATA PIOTROWSKA

główny specjalista w Biurze Audytu Wewnętrznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

 

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK