| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczać opłatę wstępną od umowy leasingu

Jak rozliczać opłatę wstępną od umowy leasingu

Czynsz inicjalny to opłata jednorazowa ponoszona przy zawieraniu umowy leasingowej, zazwyczaj jeszcze przed wydaniem przedmiotu leasingu. Jak ją prawidłowo rozliczyć?

 

 

Wstępną opłatę leasingową (tzw. czynsz inicjalny) należy rozliczyć proporcjonalnie do długości trwania umowy leasingu.


Jak rozliczyć opłatę wstępną przy umowie leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny w księgach rachunkowych

Czynsz inicjalny to opłata jednorazowa ponoszona przy zawieraniu umowy leasingowej, zazwyczaj jeszcze przed wydaniem przedmiotu leasingu. Uiszczenie tej opłaty jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy leasingu. Podobnie jak leasing nie można jej bezpośrednio „dopasować” do konkretnych przychodów.

Czynsz inicjalny, pomimo że jest ponoszony jednorazowo, dotyczy całego okresu umowy leasingu. Od początku 2007 r. poniesiony koszt czynszu inicjalnego należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego w takiej części, w jakiej go dotyczy. Jeżeli nie jest możliwe określenie, jaka część czynszu inicjalnego dotyczy danego roku podatkowego, stanowi ona koszt uzyskania przychodu proporcjonalnie do okresu trwania umowy. Taki sposób rozliczenia w czasie dotyczy kosztów pośrednio związanych z uzyskiwaniem przychodu (art. 15 ust. 4d updop).

WAŻNE!

Wstępna opłata leasingowa stanowi koszt pośrednio związany z przychodem i powinna być rozliczona w całym okresie trwania umowy.

Takie stanowisko zajął Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie w interpretacji z 17 lipca 2007 r. (sygn. II US.I/423-7/07):

(...) rzecz dotyczy wynikających z zawartej umowy leasingu opłaty leasingowej i opłaty administracyjnej. Są to bez wątpienia inne koszty uzyskania przychodów niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Takie koszty (...) są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli jednak - jak stanowi przywołany przepis - koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

(...) Umowa leasingu - jak podaje Wnioskodawca - została zawarta na okres czterech lat, opłata leasingowa i opłata administracyjna winny zatem stanowić koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do tego okresu.

PRZYKŁAD

Spółka zawarła w maju 2008 r., jako leasingobiorca, umowę leasingu operacyjnego budynku na okres 10 lat. Postanowienia umowy przewidywały, że spółka uiści na rzecz leasingodawcy z tytułu opłaty wstępnej kwotę 60 000 zł. Do kosztów uzyskania przychodów, oprócz płaconych rat leasingowych, spółka (leasingobiorca) zaliczy comiesięcznie kwotę 500 zł według wyliczenia: 60 000 : 120 (miesiące trwania umowy) = 500 zł.

l art. 15 ust. 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »