| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozliczenia podatkowe dofinansowania do wypoczynku

Rozliczenia podatkowe dofinansowania do wypoczynku

Dopłaty do wypoczynku to popularna forma świadczeń pozapłacowych. Finansowanie wypoczynku dzieci pracowników w większości przypadków będzie zwolnione z PIT. Jednak nie zawsze.

 
Na konkretnych przykładach przedstawiamy Państwu rozwiązanie najpopularniejszych problemów.

Czy dopłaty do wyjazdu dzieci są opodatkowane

Podatniczka jest pracownikiem oświaty. Wystąpiła o dofinansowanie do wypoczynku dzieci. Organizatorem wypoczynku dzieci jest kuratorium oświaty i szkoła podstawowa. Czy od takiego dofinansowania powinien być pobrany podatek?

Nie Wolne od podatku dochodowego są m.in. dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18: z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości; z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

W konsekwencji dopłaty do wypoczynku, które spełniają łącznie wskazane warunki i są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, podlegają w całości zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w przypadku sfinansowania z innych źródeł zwolnienie przysługuje do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Na pracowniku składającym wniosek o dofinansowanie wypoczynku ciąży obowiązek przedłożenia stosownych dowodów i udowodnienia prawa do zwolnienia.

W omawianym przypadku otrzymana kwota dofinansowania z funduszu socjalnego z tytułu pobytu dzieci na zorganizowanym wypoczynku będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, o ile zostały spełnione wszystkie przesłanki.

Podstawa prawna

l Art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy od wycieczki dla emeryta jest podatek

Czy dofinansowania do wczasów i wycieczek zorganizowanych lub zakupionych przez pracodawcę nie należy traktować jako świadczenia rzeczowego i opodatkować jego wartość?

Tak Zwolniona od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki: świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego; jest w całości sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych; wysokość tych świadczeń nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczami są tylko przedmioty materialne. Uwzględniając powyższą definicję, materialny charakter, dający podstawę do zakwalifikowania jako świadczenie rzeczowe, mają np. paczki świąteczne, wartość biletów do kina, wartość karnetu na basen czy siłownię.

Ze zwolnienia w limitowanej części korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym. Natomiast nie można uznać, że wartość wycieczki czy też wypoczynku w postaci kosztów przewozu, noclegu, wyżywienia zorganizowanej i w części finansowanej przez zakład pracy jest świadczeniem rzeczowym, bowiem uczestnicy wycieczki nie otrzymują świadczenia o charakterze materialnym. Przedmiotem świadczenia jest usługa turystyczna, a nie rzecz. Pracownicy i emeryci mają prawo do skorzystania z usługi turystycznej zakupionej przez pracodawcę. Wartość takiego świadczenia stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu PIT z tytułu przychodów ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

l Art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy emeryt zapłaci PIT od dopłat do wypoczynku

Czy dopłaty do kosztów wypoczynku w wojskowych domach wypoczynkowych - zakładach budżetowych, dla emerytów i rencistów wojskowych są opodatkowane?

Tak Dopłaty do kosztów wypoczynku w wojskowych domach (zespołach) wypoczynkowych - zakładach budżetowych, stanowią dochód do opodatkowania. Jednakże do ich opodatkowania ma zastosowanie przepis, który stanowi, że od uzyskanych na terytorium Polski dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy w wysokości 10 proc. należności.

Świadczenia otrzymywane przez emerytów i rencistów mają szeroki zakres i nie odnoszą się wyłącznie do świadczeń, jakie emeryci i renciści otrzymują od swoich byłych pracodawców. Dotyczą one bowiem wszystkich świadczeń otrzymywanych w związku z uprzednio łączącym emeryta i rencistę stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracą nakładczą i spółdzielczym stosunkiem pracy. Zastosowanie tego przepisu nie jest zatem uzależnione od tego, czy udzielającym świadczenie jest podmiot będący byłym zakładem pracy świadczeniobiorcy czy też inny podmiot. Ważne jest jedynie, aby beneficjentem świadczenia była osoba, która posiada status emeryta lub rencisty, oraz aby udzielone tym osobom świadczenie wynikało z uprzednio łączącego ich stosunku służbowego czy stosunku pracy (stosunków pokrewnych).

Podstawa prawna

l Art. 30 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy obóz dziecka trzeba dokumentować

Czy dla skorzystania ze zwolnienia z PIT dofinansowania do obozu dziecka potrzebny jest dokument potwierdzający wypoczynek dziecka? Rodzice posiadają taki dokument, ale nie wynika z niego, w jakiej formie wypoczynek był zorganizowany.

Tak Jednym z warunków skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych od otrzymanego dofinansowania do wypoczynku dziecka jest posiadanie dokumentu (rachunku, dowodu wpłaty), z którego będzie wynikało co najmniej nazwa i adres podmiotu prowadzącego działalność w zakresie organizacji wypoczynku, na rzecz którego wpłata została dokonana (w razie wątpliwości należy zwrócić się z zapytaniem do usługodawcy, czy zajmuje się organizowaniem wypoczynku).

W naszym przypadku z dowodu nie wynika, w jakiej formie został zorganizowany wyjazd turystyczno-wypoczynkowy dziecka. Zatem nie zostały spełnione wszystkie przesłanki uprawniające do ulgi podatkowej i przedmiotowa dopłata podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa prawna

l Art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy wczasy dla emeryta są opodatkowane

Czy dofinansowanie do wczasów dla emerytów i rencistów, wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jest opodatkowane 10-proc. PIT?

Tak Od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy pobiera się 10-proc. zryczałtowany podatek dochodowy. W związku z tym płatnik jest zobowiązany pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych. Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy płatnik powinien przekazać na rachunek urzędu skarbowego.

Podstawa prawna

l Art. 30 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy od dofinansowania płatnik pobiera zaliczkę

Pracownik wystąpił o dofinansowanie do usługi noclegowej wypoczynku dziecka. Czy płatnik miał obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy przy takim dofinansowaniu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Tak Wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,

b) z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Zatem do skorzystania ze wskazanego zwolnienia wymagane jest łączne spełnienie wymienionych przesłanek. Niespełnienie którejkolwiek z nich powoduje, że kwota dofinansowania stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Jedną z przesłanek jest konieczność, by był to wypoczynek zorganizowany w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk lub też połączony z nauką pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych.

W omawianym przypadku usługi noclegowej nie można uznać za którąkolwiek z form wypoczynku zorganizowanego, wskazanych w przepisach. W tej sytuacji dofinansowanie stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, od którego płatnik miał obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Podstawa prawna

l Art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

EWA MATYSZEWSKA

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »