| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Opodatkowanie pakietów medycznych

Opodatkowanie pakietów medycznych

Pracownik, który otrzymuje od szefa pakiet medyczny, musi liczyć się z koniecznością zapłaty PIT od jego wartości. Będzie tak nawet wtedy, gdy nie skorzysta z usług lekarza - takie stanowisko prezentują organy podatkowe i Ministerstwo Finansów. Innego zdania są sądy. Kto ma rację?


Opodatkować pakiet medyczny od pracodawcy dla pracownika czy nie? Na to pytanie podatnicy nie mogą otrzymać jednoznacznej odpowiedzi od prawie dwóch lat. Organy podatkowe na czele z Ministerstwem Finansów twierdzą bowiem, że każdy abonament medyczny, który otrzymuje pracownik od szefa, jest jego przychodem, który trzeba opodatkować. Co więcej, przychód powstaje już w momencie otrzymania możliwości skorzystania z pakietu, a nie faktycznego jego wykorzystania. Takie stanowisko fiskus prezentuje od 1 stycznia 2007 r. Przed tą datą powszechny był pogląd, że tylko świadczenia medyczne zindywidualizowane - tzn. takie, które można przypisać danemu pracownikowi - podlegają PIT.

Innego zdania są sądy administracyjne. W ostatnim z wyroków Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 625/08) wskazał bowiem, że z faktu objęcia danego pracownika potencjalną możliwością skorzystania z usługi medycznej w ramach opłaconego przez pracodawcę abonamentu nie wynika, że po stronie pracownika zawsze wystąpi konkretne przysporzenie. Tym samym nie ma uzasadnienia dla opodatkowania tego teoretycznego świadczenia po stronie pracownika. Co więc zrobić? Eksperci radzą, aby opodatkowywać każdy pakiet medyczny. To pozwoli uniknąć konfliktów z organami podatkowymi.

Powstanie przychodu

Przy opłacaniu pakietów medycznych od szefa najistotniejsze znaczenie ma definicja przychodu. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

I tu przechodzimy do definicji przychodu ze stosunku pracy. Jest nim m.in. wartość pieniężna świadczeń w naturze, w tym świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zdaniem Ministerstwa Finansów w przypadku zakupu przez pracodawcę abonamentów medycznych uprawniających poszczególnych pracowników do skorzystania z określonych badań, wartość pakietu medycznego otrzymanego przez pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy. Według MF o powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika z konkretnej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie przez pracownika pakietu medycznego (o określonej wartości pieniężnej), dającego prawo do usług medycznych w ramach wykupionego pakietu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK