| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak wybrać najkorzystniejszy sposób płacenia podatku w 2009 roku

Jak wybrać najkorzystniejszy sposób płacenia podatku w 2009 roku

Od 1 stycznia 2009 r. niektórym przedsiębiorcom będzie bardziej opłacało się opodatkowanie według skali niż liniowo. Na 2009 rok należy więc na nowo skalkulować formę opodatkowania. Który sposób opodatkowania wybrać?


Czy zrezygnować z podatku liniowego

W tym roku korzystam z podatku liniowego. Mój dochód wyniesie około 75 tys. zł. Nie spodziewam się, by w roku przyszłym mógł wzrosnąć w sposób znaczący. Czy w związku ze zmianą stawek podatku powinienem zrezygnować z podatku liniowego?

Tak Od 1 stycznia 2009 r. wejdą w życie przepisy ustawy nowelizującej ustawę o PIT, które zmieniają treść art. 27 tej ustawy w ten sposób, iż trzystopniową do tej pory skalę podatkową zastępują skalą dwustopniową, a ponadto obniżają stawki skali. Po nowym roku dochody do wysokości 85 528 zł objęte będą stawką 18 proc., a więc o 1 proc. niższą niż obecnie. Natomiast dochody ponad tę granicę zostaną opodatkowane maksymalnie stawką 32 proc. (obecnie najwyższa stawka wynosi) 40 proc. Dodatkowo wszyscy podatnicy korzystać będą z prawa do kwoty zmniejszającej podatek, która wynosić będzie 556,02 zł.

Nowelizacja nie przewiduje obniżenia podatku liniowego od działalności gospodarczej. Po nowym roku nadal będzie on wynosił 19 proc. W tym przypadku osoby wykonujące prywatną praktykę w zawodach medycznych, podobnie jak inne osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, znajdą się w sytuacji, w której dotychczasowe uprzywilejowanie z prawa do takiego opodatkowania przestanie mieć sens.

Jak łatwo policzyć, podatek od dochodu w wysokości 85 528 zł, po uwzględnieniu kwoty zmniejszającej, wyniesie 14 839 zł. Natomiast podatek liniowy od takiego samego dochodu wyniesie 16 250 zł i będzie wyższy o ponad 1,4 tys. zł. I jak równie łatwo można wyliczyć, dzieląc 14 839 zł przez 19 i mnożąc przez 100, identyczny podatek w wysokości 14 839 zł zapłacą podatnicy korzystający z podatku liniowego przy dochodzie do opodatkowania w wysokości 78 100 zł. Dopiero po przekroczeniu tej granicy pojawi się korzyść z podatku liniowego w stosunku do liczonego według skali.

Możliwe jest przy tym zarówno przejście z podatku wyliczanego według skali podatkowej (na podstawie art. 27 ustawy o PIT) na podatek w stałej wysokości 19 proc. (na podstawie art. 30c ustawy o PIT), jak i w drugą stronę. W tym celu podatnik musi jedynie do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o wybranej przez siebie formie podatku dochodowego. Oczywiście, jeśli nie zmienia formy opodatkowania, nie musi składać żadnego zawiadomienia.

Zarówno w przypadku podatku wyliczanego według skali, jak i w stałej wysokości 19 proc., osoba rozliczająca dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej ustala dochód według takich samych reguł - pomniejszając przychód o koszty w oparciu o księgę przychodów i rozchodów.

Czy można płacić zaliczki kwartalnie

Rozpoczynam działalność gospodarczą od września 2007 r. Czy będę mógł płacić zaliczki w cyklu kwartalnym?

Tak Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą ma prawo do zadeklarowania fiskusowi, że będzie płacić zaliczki w cyklach kwartalnych. Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, są zobowiązani zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu wpłacania zaliczek w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Podstawa prawna

•  Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy dzierżawa ciężarówki pozwoli być przedsiębiorcą

Obecnie jestem zatrudniony na zlecenie, które polega na tym, że dużą ciężarówką wykonuję zlecenia przewozowe, w tym za granicę. Czy będę mógł przejść na samozatrudnienie jako przedsiębiorca, jeśli od 1 stycznia 2009 r. mój zleceniodawca wydzierżawi mi ciężarówkę, która w tej chwili należy do niego?

Tak Jeśli oprócz umowy o świadczenie usług zawrze pan drugą - dzierżawy ciężarówki, którą będzie pan wykorzystywał do prowadzonej działalności, łatwo będzie dowieść, iż działa pan na własne ryzyko. W tym przypadku ryzyko prowadzonej działalności będzie polegało na tym, że nie ma pan zagwarantowanego stałego dochodu. Przynajmniej teoretycznie możliwa jest sytuacja, w której należność za wykonaną usługę będzie niższa od tego, co musi pan zapłacić za dzierżawę. I ten fakt już pozwala wskazać, że źródło pochodzenia przychodów z pańskiej działalności zarobkowej nie spełnia wszystkich cech, które nakazywałyby uznać, iż nie kwalifikują się one do rozliczeń jako uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Gdy z charakteru stosunku łączącego przedsiębiorcę ze zleceniodawcą wynika w sposób jednoznaczny, iż samozatrudniony wykonuje pracę w siedzibie potencjalnego pracodawcy i pod jego nadzorem, musi on wziąć na siebie ryzyko gospodarcze, by dowieść, iż jest to umowa między przedsiębiorcami a nie pracodawcą i pracownikiem.

Trzeba przy tym pamiętać, że nie wystarczy w samej tylko umowie zapisać odpowiednie klauzule. W toku czynności wyjaśniających prowadzonych przez służby skarbowe podatnik będzie musiał dowieść, że ponosi ryzyko gospodarcze związane z wykonywanym zleceniem. W przeciwnym przypadku fiskus uzna, że sporne przepisy umowy zostały zawarte w celu obejścia prawa podatkowego.

Szczególną uwagę na tę kwestie winny zwrócić osoby, które decydując się na bycie przedsiębiorcą skorzystają z prawa do opodatkowania na zasadzie art. 30c ustawy PIT, a więc podatku w stałej wysokości 19 proc. Tak naprawdę bowiem powodem zaostrzenia kryteriów, które trzeba spełniać, by osiągane przychody kwalifikowane były do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, jest intencja fiskusa do ograniczenia kręgu osób o wysokich dochodach ze stosunku pracy, dla których podatek 19-procentowy jest kuszącą alternatywą dla wariantu opodatkowania części dochodów pracowniczych według wyższej 32-procentowej stawki skali podatkowej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »