| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > O transakcjach unijnych trzeba poinformować urząd

O transakcjach unijnych trzeba poinformować urząd

Ze względu na konieczność kontrolowania obrotu pomiędzy państwami wspólnoty wprowadzono obowiązek informowania urzędu o dokonanych transakcjach. Informacje o nich składa się co kwartał.


Informacja podsumowująca jest zbiorczym zestawieniem zawierającym dane o dokonanych dostawach i nabyciach wewnątrzwspólnotowych towarów w danym kwartale kalendarzowym. Podmiotami zobowiązanymi do ich składania są podatnicy podatku od towarów i usług oraz osoby prawne niebędące podatnikami, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, którzy dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, czyli prowadzą transakcje z podmiotami z innych krajów członkowskich Wspólnoty.

Obowiązek złożenia informacji

Należy pamiętać, że dla powstania obowiązku składania informacji podsumowujących sam status zarejestrowanego podatnika VAT UE nie jest wystarczający, gdyż konieczne jest także powstanie obowiązku podatkowego z tytułu czynności podlegających wykazaniu w informacji podsumowującej. Dlatego też obowiązek składania deklaracji podsumowujących dotyczy tylko tych podatników, którzy w danym kwartale dokonali WDT lub WNT. Niezłożenie informacji podsumowującej nie skutkuje wykreśleniem podatnika z rejestru, tak jak ma to miejsce w przypadku niezłożenia deklaracji podatkowej VAT. Wykreślenie z rejestru podatników może nastąpić z urzędu, jeśli podatnik przez sześć kolejnych miesięcy lub dwa kolejne kwartały nie złoży deklaracji podatkowej (VAT-7). Informacja podsumowująca nie ma charakteru deklaracji rozliczeniowej, stanowi jedynie dokument informacyjny.

Deklaracje składane kwartalnie

Informacje podsumowujące składa się za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT lub WDT. Informację podsumowującą należy składać do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Formularz VAT-UE Informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach/nabyciach towarów stanowi podstawowy formularz informacyjny, w którym wykazuje się łączną wartość dostaw i nabyć (z podziałem na poszczególnych kontrahentów) dokonanych w kwartale, za który składana jest informacja. W przypadku gdy na formularzu VAT-UE zabraknie miejsca na podanie informacji o kolejnych dostawach, należy korzystać z formularza VAT-UE/A oraz formularza VAT-UE/B, które stanowią załączniki do formularza podstawowego VAT-UE.

Informacja podsumowująca powinna zawierać: dane podatnika składającego informację podsumowującą, tj. nazwę lub imię i nazwisko, jego numer identyfikacji podatkowej podany w potwierdzeniu dokonanym przez urząd skarbowy; kod kraju, z którego jest dokonywane WNT, lub kraju, do którego jest dokonywana WDT, tj. kod zawierający dwuliterowy prefiks określający państwo klienta (dla Polski jest to symbol PL); właściwy i ważny numer identyfikacyjny klienta nadany mu w państwie członkowskim, z którego dokonywane jest WNT lub do którego jest dokonywana WDT; łączną wartość WNT oraz łączną wartość WDT w odniesieniu do poszczególnych klientów; w przypadku transakcji trójstronnej, w stosunku do której ma zastosowanie procedura uproszczona, wskazanie, że podmiot wypełniający informację jest pośrednikiem, tzn. jest w tej procedurze drugim w kolejności podatnikiem. Informacja podsumowująca powinna odzwierciedlać dane zawarte w deklaracjach VAT-7 za dany kwartał.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK