| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Ile można zyskać dzięki nowej skali podatkowej

Ile można zyskać dzięki nowej skali podatkowej

Mimo obniżenia stawek i podniesienia progu podatkowego w 2009 roku wolna od podatku będzie ta sama kwota co dziś. Zmaleje też ulga na dzieci. Można też liczyć w styczniu na wynikającą z obniżenia podatków podwyżkę pensji.

Zmiana dotyczy natomiast osób prowadzących firmy, w tym tzw. samozatrudnionych.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców wzrosła w grudniu do 215,35 zł (poprzednio wynosiła 212,78 zł). Oznacza to, że w rozliczeniu PIT za grudzień 2008 r. przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od zaliczek (zasady ogólne) maksymalnie 185,44 zł zapłacone w styczniu na ubezpieczenie zdrowotne. Rosną także składki płacone przez przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne. I tak składka na ubezpieczenie emerytalne nie może być niższa niż 347,68 zł (poprzednio 345,66 zł), na ubezpieczenie rentowe - niższa niż 106,87 zł (poprzednio 106,25), a na ubezpieczenie chorobowe - niższa niż 43,64 zł (poprzednio 43,39 zł). Składki w takiej wysokości będą uwzględniane dopiero w rozliczeniu podatkowym za styczeń (lub I kwartał, jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie) 2009 r., czyli przy okazji zaliczki płaconej do 20 lutego. Odlicza się bowiem od dochodu (przychodu) - składki ZUS lub od podatku - składka zdrowotna te składki, które zostały w danym okresie faktycznie zapłacone.

Wiele wskazuje na to, że zmieniające się dziś co kwartał składki dla przedsiębiorców (w tym osób samozatrudnionych) będą ustalone w przyszłym roku w jednolitej wysokości obowiązującej przez cały rok podatkowy.

Skala PIT obowiązująca w 2009 roku

Ulga prorodzinna w 2009 roku (w zł)

O ile wzrosną pensje netto w styczniu 2009 roku

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Znowelizowana ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK