| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Od 1 grudnia 2008 r. zostały wprowadzone uproszczenia w rozliczaniu WDT. Na podstawie nowych przepisów podatnik uzyskał prawo do rozliczenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w następnym okresie rozliczeniowym, gdy nie zgromadzi w terminie dokumentacji potwierdzającej dostawę.

• wykazuje WDT w marcu 2009 r.,

• składa korektę deklaracji za marzec - w deklaracji wykazuje WDT ze stawką 0%,

• składa korektę informacji podsumowującej za I kwartał 2009 r.

Obowiązek podatkowy w WDT

Wewnątrzwspólnotową dostawę towarów podatnik powinien wykazać w informacji podsumowującej za ten kwartał, w którym przypada moment powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu. Jest to niezbędne ze względu na system wymiany informacji o przemieszczeniach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach dokonywanych pomiędzy podatnikami z różnych krajów UE (WDT dokonane przez polskiego podatnika w danym kwartale odzwierciedla WNT dokonane w tym samym kwartale przez podatnika z innego kraju UE). Moment powstania obowiązku podatkowego w WDT określa art. 20 ustawy o VAT, który nie uległ zmianie w wyniku nowelizacji obowiązującej od 1 grudnia 2008 r. Nowelizacja wprowadziła jednak szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostaw dokonywanych do magazynów konsygnacyjnych znajdujących się w innych państwach członkowskich (art. 20a ustawy o VAT).

Jeżeli polski podatnik przemieści swoje towary do magazynu konsygnacyjnego znajdującego się na terytorium innego kraju UE w celu ich późniejszej dostawy podatnikowi podatku od wartości dodanej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostawy towarów, nie później niż z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej tę dostawę podatnikowi podatku od wartości dodanej. Ten szczególny moment powstania obowiązku podatkowego ma jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy w państwie kontrahenta podatnik podatku od wartości dodanej jest obowiązany wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie w tym samym kwartale, w którym u polskiego podatnika powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT. W innym przypadku podatnik powinien wykazać WDT na zasadach ogólnych, tj. w dacie wystawienia faktury lub 15 dnia miesiąca przypadającego po miesiącu dokonania dostawy (gdy faktura nie została wystawiona).

• art. 42 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. ustawa zmieniająca na dzień oddawania materiałów do druku nie została jeszcze opublikowana

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK