| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Od 1 grudnia 2008 r. zostały wprowadzone uproszczenia w rozliczaniu WDT. Na podstawie nowych przepisów podatnik uzyskał prawo do rozliczenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w następnym okresie rozliczeniowym, gdy nie zgromadzi w terminie dokumentacji potwierdzającej dostawę.

• wykazuje WDT w marcu 2009 r.,

• składa korektę deklaracji za marzec - w deklaracji wykazuje WDT ze stawką 0%,

• składa korektę informacji podsumowującej za I kwartał 2009 r.

Obowiązek podatkowy w WDT

Wewnątrzwspólnotową dostawę towarów podatnik powinien wykazać w informacji podsumowującej za ten kwartał, w którym przypada moment powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu. Jest to niezbędne ze względu na system wymiany informacji o przemieszczeniach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach dokonywanych pomiędzy podatnikami z różnych krajów UE (WDT dokonane przez polskiego podatnika w danym kwartale odzwierciedla WNT dokonane w tym samym kwartale przez podatnika z innego kraju UE). Moment powstania obowiązku podatkowego w WDT określa art. 20 ustawy o VAT, który nie uległ zmianie w wyniku nowelizacji obowiązującej od 1 grudnia 2008 r. Nowelizacja wprowadziła jednak szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostaw dokonywanych do magazynów konsygnacyjnych znajdujących się w innych państwach członkowskich (art. 20a ustawy o VAT).

Jeżeli polski podatnik przemieści swoje towary do magazynu konsygnacyjnego znajdującego się na terytorium innego kraju UE w celu ich późniejszej dostawy podatnikowi podatku od wartości dodanej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostawy towarów, nie później niż z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej tę dostawę podatnikowi podatku od wartości dodanej. Ten szczególny moment powstania obowiązku podatkowego ma jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy w państwie kontrahenta podatnik podatku od wartości dodanej jest obowiązany wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie w tym samym kwartale, w którym u polskiego podatnika powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT. W innym przypadku podatnik powinien wykazać WDT na zasadach ogólnych, tj. w dacie wystawienia faktury lub 15 dnia miesiąca przypadającego po miesiącu dokonania dostawy (gdy faktura nie została wystawiona).

• art. 42 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. ustawa zmieniająca na dzień oddawania materiałów do druku nie została jeszcze opublikowana

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK