| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozliczenie na zasadach ogólnych jest często bardziej opłacalne

Rozliczenie na zasadach ogólnych jest często bardziej opłacalne

Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według skali jest podstawową formą rozliczenia z urzędem skarbowym. Od przyszłego roku zastosowanie stawki progresywnej może być korzystniejsze niż liniowej.

Zmiany formy opodatkowania możne dokonać również w ciągu roku podatkowego, pod warunkiem że podatnik zlikwiduje działalność gospodarczą i założy nową. Wtedy dla przychodów uzyskanych w ramach prowadzenia nowej działalności będzie mógł zastosować nową, jedną z czterech form opodatkowania.

Użyteczne rozliczenie kosztów

Jedną z zalet rozliczenia opodatkowania dochodów na zasadach ogólnych jest możliwość zaliczenia różnego rodzaju wydatków ponoszonych w związku z wykonywaną działalnością w koszty uzyskania przychodu. Jest to właśnie jeden z głównych argumentów przemawiających za wyborem opodatkowanie na zasadach ogólnych. Takiej możliwości nie mają przedsiębiorcy rozliczający się według formy uproszczonej, a skumulowane koszty uzyskania przychodów wpływają w decydujący przecież sposób na wysokość osiągniętego dochodu, a tym samym wysokości zobowiązania podatkowego.

Ważne

Zaliczkę miesięczną (kwartalną) na podatek dochodowy trzeba zapłacić do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu (kwartale), za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za grudzień (IV kwartał) jest uiszczana w wysokości zaliczki należnej za listopad (III kwartał) w terminie do 20 grudnia

Zgodnie z ustawową definicją kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, ale także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych, które wyraźnie zostały wykluczone jako element obniżający podstawę opodatkowania. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione - zasada ta nie dotyczy podatników prowadzących księgi rachunkowe. Dla rozliczających się na zasadach ogólnych koszty uzyskania przychodów bezpośrednio odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia złożenia zeznania (nie później niż do 30 kwietnia roku podatkowego), są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Z kolei koszty związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po złożeniu zeznania, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który składane jest zeznanie. Koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli wydatki te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, stanowią koszty uzyskania przychodu w wysokości proporcjonalnej do długości okresu, którego dotyczą.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK