| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Korekta VAT od zakupu paliwa wywołuje skutki w podatku dochodowym

Korekta VAT od zakupu paliwa wywołuje skutki w podatku dochodowym

W ciągu pięciu lat organy podatkowe i organy kontroli skarbowej mogą kontrolować poprawność zaliczenia nieodliczonego VAT od zakupu paliwa do kosztów uzyskania przychodów. Czy w związku z ostatnio wydanym wyrokiem przez ETS opłaca się korygować VAT?


Ministerstwo Finansów wydało komunikat odnoszący się do wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie C-414/07 (Magoora przeciwko Polsce). Stwierdziło w nim, że w przypadku podatników, którzy zaliczyli wydatki z tytułu nieodliczonego podatku naliczonego w koszty uzyskania przychodów, ewentualna korekta w podatku od towarów i usług (i odliczenie tego podatku) skutkowałaby koniecznością dokonania korekty w podatku dochodowym (wyrzuceniu tych wydatków z kosztów uzyskania przychodów).

Odliczenie podatku

Sformułowanie to sugeruje, że podatnicy, którym przyznane zostało prawo do odliczenia podatku naliczonego, mogą nie dokonywać tego odliczenia i pozostawić nieodliczony VAT w kosztach uzyskania przychodów. Jest to sugestia sprzeczna z przepisami ustaw: o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) i podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodu podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodu podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług, jeżeli naliczony VAT nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Oznacza to, że w powstałej po wyroku ETS sytuacji podatnicy, których to dotyczy:

n nie mają obowiązku odliczenia VAT naliczonego przy zakupie paliwa do objętych wyrokiem samochodów, oraz

n nie mają prawa do uznania tego VAT za koszt uzyskania przychodów.

Takie rozumienie tych przepisów wielokrotnie potwierdzały interpretacje indywidualne organów podatkowych - ostatnio np. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 listopada 2008 r., nr ITPB3/423-522/08/DK, i dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 13 listopada 2008 r., nr IPPB3-423-1174/08-2/KR.

Czas na kontrolę

W tej sytuacji zainteresowani podatnicy znaleźli się w klinczu. Z jednej strony - zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług termin dokonania korekt deklaracji za 2004 rok mija 31 grudnia 2008 r. Z drugiej - zgodnie z art. 68 par. 2 Ordynacji podatkowej wynika, że kontrole prawidłowości rozliczeń podatków dochodowych za 2004 rok mogą odbywać się przynajmniej do końca 2010 roku. W czasie tych kontroli organy podatkowe i organy kontroli skarbowej będą miały obowiązek stwierdzenia niewłaściwego zaliczenia nieodliczonego VAT do kosztów uzyskania przychodów.

Wydaje się, że wyjściem z tej sytuacji mogłoby być skorzystanie przez ministra finansów z uprawnienia zawartego w art. 22 par. 1 Ordynacji podatkowej i wydanie rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu wynikającego z nieodliczonego VAT zaliczonego bezprawnie do kosztów uzyskania przychodów bądź powszechna akcja umarzania zaległości podatkowych przez właściwych naczelników urzędów skarbowych na podstawie art. 67a i nast. Ordynacji podatkowej.

Ważne!

Do 31 grudnia 2008 r. podatnicy mają czas na złożenie korekt deklaracji VAT z 2004 roku, aby odzyskać nieodliczony VAT z tytułu zakupu paliwa

Janusz Turakiewicz

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK