| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Wybór opodatkowania w formie podatku liniowego

Wybór opodatkowania w formie podatku liniowego

Podatnicy, którzy w 2009 r. zamierzają skorzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego, powinni do 20 stycznia br. złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.


Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą opodatkowywać uzyskiwane z tego tytułu dochody podatkiem liniowym. Wynosi on 19% przez cały rok. Aby skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, podatnicy powinni złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w tej formie.

Do kiedy złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego podatnik powinien złożyć do 20 stycznia tego roku podatkowego, w którym zamierza z niego korzystać. Tak więc podatnik, który w 2009 r. zamierza opodatkować dochody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie podatku liniowego, powinien złożyć oświadczenie do 20 stycznia 2009 r.

Jeżeli podatnik rozpocznie prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania powinien złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Przykładowo, jeżeli podatnik rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej od 1 kwietnia 2009 r., oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego powinien złożyć do 31 marca 2009 r., jednak nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Podatnicy powinni pamiętać, że wybór opodatkowania w formie podatku liniowego dotyczy również następnych lat. Jeżeli więc podatnik w kolejnym roku nie zamierza korzystać z tej formy opodatkowania, powinien do 20 stycznia zawiadomić w formie pisemnej o rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym, na skutek czego będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach ogólnych, albo złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Do kogo złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego podatnik powinien złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według jego miejsca zamieszkania.

Co powinno zawierać oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego

Ustawodawca nie stworzył powszechnie obowiązującego wzoru oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego. W związku z tym to podatnik samodzielnie musi sporządzić pisemne oświadczenie w tej sprawie. W oświadczeniu tym powinny się znaleźć: data sporządzenia oświadczenia, dane podatnika, dane organu podatkowego, do którego kierowane jest oświadczenie, data, od której podatnik zamierza korzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego, oraz podpis podatnika.

• art. 9a ust. 2 i 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK