| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Wybór opodatkowania w formie podatku liniowego

Wybór opodatkowania w formie podatku liniowego

Podatnicy, którzy w 2009 r. zamierzają skorzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego, powinni do 20 stycznia br. złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.


Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą opodatkowywać uzyskiwane z tego tytułu dochody podatkiem liniowym. Wynosi on 19% przez cały rok. Aby skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, podatnicy powinni złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w tej formie.

Do kiedy złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego podatnik powinien złożyć do 20 stycznia tego roku podatkowego, w którym zamierza z niego korzystać. Tak więc podatnik, który w 2009 r. zamierza opodatkować dochody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie podatku liniowego, powinien złożyć oświadczenie do 20 stycznia 2009 r.

Jeżeli podatnik rozpocznie prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania powinien złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Przykładowo, jeżeli podatnik rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej od 1 kwietnia 2009 r., oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego powinien złożyć do 31 marca 2009 r., jednak nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Podatnicy powinni pamiętać, że wybór opodatkowania w formie podatku liniowego dotyczy również następnych lat. Jeżeli więc podatnik w kolejnym roku nie zamierza korzystać z tej formy opodatkowania, powinien do 20 stycznia zawiadomić w formie pisemnej o rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym, na skutek czego będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach ogólnych, albo złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Do kogo złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego podatnik powinien złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według jego miejsca zamieszkania.

Co powinno zawierać oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego

Ustawodawca nie stworzył powszechnie obowiązującego wzoru oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego. W związku z tym to podatnik samodzielnie musi sporządzić pisemne oświadczenie w tej sprawie. W oświadczeniu tym powinny się znaleźć: data sporządzenia oświadczenia, dane podatnika, dane organu podatkowego, do którego kierowane jest oświadczenie, data, od której podatnik zamierza korzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego, oraz podpis podatnika.

• art. 9a ust. 2 i 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »