| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Wybór opodatkowania kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Wybór opodatkowania kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie jedną z dwóch uproszczonych form. Są to karta podatkowa lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.


1. Wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

1.1. Do kiedy należy złożyć wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej podatnik powinien złożyć do 20 stycznia 2009 r.

WAŻNE!

Jeżeli podatnik prowadzi działalność w formie spółki cywilnej, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej powinien złożyć jeden ze wspólników.

Jeżeli podatnik rozpocznie działalność gospodarczą w trakcie 2009 r., wniosek o zastosowanie opodatkowania kartą podatkową powinien złożyć przed rozpoczęciem działalności (art. 29 ust. 1 uzpd).

Podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania kartą podatkową w 2008 r. i zamierzają w 2009 r. kontynuować działalność opodatkowaną w tej właśnie formie, nie muszą informować o tym naczelnika urzędu skarbowego. Jeżeli jednak w 2009 r. chcą zrezygnować z opodatkowania kartą podatkową, muszą do 20 stycznia br. dokonać wyboru innej formy opodatkowania.

1.2. Do kogo należy złożyć wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej należy skierować do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby w przypadku spółek (art. 9 ust. 1 uzpd). Jeżeli podatnik w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej wskazał miejsce położenia zakładu, w którym będzie prowadził działalność gospodarczą, wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej składa do naczelnika urzędu skarbowego według miejsca położenia tego zakładu.

1.3. Na jakim formularzu złożyć wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej podatnik powinien złożyć na formularzu PIT-16. We wniosku tym powinien wskazać m.in. rodzaj i zakres prowadzonej działalności, dane dotyczące stanu zatrudnienia, dane dotyczące osób zatrudnionych.

2. Wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

2.1. Do kiedy należy złożyć wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2009 r. podatnik powinien złożyć do 20 stycznia 2009 r. W przypadku gdy podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą w trakcie 2009 r., oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinien złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności. Nie może jednak uczynić tego później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9 ust. 1 uzpd).

Podatnicy, którzy opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2008 r., kontynuujący działalność opodatkowaną w tej formie, nie muszą informować o tym naczelnika urzędu skarbowego. Jeżeli jednak w 2009 r. chcieliby zrezygnować z tej formy opodatkowania, muszą do 20 stycznia br. dokonać wyboru innej formy opodatkowania.

2.2. Do kogo należy złożyć wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika (art. 9 ust. 1 uzpd).

Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, oświadczenie o wyborze ryczałtu muszą złożyć wszyscy wspólnicy. Wspólnicy składają oświadczenia naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według ich miejsca zamieszkania (art. 9 ust. 2 uzpd). Regulacja ta zasadniczo różni się od zasad wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej, gdzie tylko jeden ze wspólników składa wniosek o opodatkowanie w tej formie.

2.3. Na jakim formularzu złożyć wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Ustawodawca nie określił powszechnie obowiązującego wzoru oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik sam musi sporządzić oświadczenie. Powinien w nim podać datę jego sporządzenia, swoje dane, dane organu podatkowego, do którego pismo jest skierowane, datę, od której zamierza stosować opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, oraz podpis.

3. Wybór kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, może wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego miesięcznie lub kwartalnie. W pierwszym przypadku ryczałt należy płacić do 20. dnia następnego miesiąca, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania. W drugim przypadku ryczałt należy opłacać w terminie do 20. dnia miesiąca następnego po upływie kwartału (art. 21 ust. 1a uzpd). Aby w 2009 r. opłacać ryczałt kwartalnie, podatnik powinien do 20 stycznia br. zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego według jego miejsca zamieszkania (art. 21 ust. 1c uzpd). Jeżeli podatnik opłacał ryczałt kwartalnie w 2008 r. i tak samo zamierza rozliczać się w 2009 r., nie musi składać kolejnego oświadczenia. Jeżeli jednak podatnik chce zrezygnować z opłacania ryczałtu kwartalnie w 2009 r., powinien do 20 stycznia 2009 r. zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, że zaprzestaje opłacania ryczałtu co kwartał.

• art. 9, 21 i 29 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U z 2008 r. Nr 209, poz. 1326

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK