| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kto może płacić zaliczki kwartalnie

Kto może płacić zaliczki kwartalnie

Do 20 lutego 2009 r. przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą i tzw. mali podatnicy mogą wybrać kwartalną metodę płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Jakie korzyści płyną z kwartalnej metody opłacania zaliczek?


Kto może płacić zaliczki kwartalnie

Kwartalną metodę opłacania zaliczek mogą wybrać:

• podatnicy rozpoczynający działalność w pierwszym roku podatkowym (z pewnymi wyjątkami, o których dalej) oraz

• mali podatnicy w każdym czasie (tj. bez względu na fakt, czy jest to ich pierwszy, czy którykolwiek z kolei rok podatkowy).

Firmy rozpoczynające działalność mogą opłacać zaliczki kwartalnie jedynie w pierwszym roku podatkowym. Po jego upływie, jeżeli nie są małymi podatnikami, muszą płacić już zaliczki miesięczne.

Możliwości wyboru kwartalnej metody opłacania zaliczek są pozbawieni podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych rozpoczynający działalność, którzy zostali utworzeni:

1) w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, albo

2) w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, albo

3) przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro.

SŁOWNICZEK

Mały podatnik - podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro należy dokonać według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. W 2009 r. małym podatnikiem jest podatnik, którego przychód w 2008 r. nie przekroczył 2 702 000 zł.

Ograniczenia te wynikają z art. 25 ust. 1d updop, nakazującego stosować do podatników rozpoczynających działalność zasady określone w art. 16k updop.

W przypadku podatników pdof z kwartalnej metody opłacania zaliczek nie mogą skorzystać podatnicy rozpoczynający działalność określeni w art. 22k ust. 11 updof.

Przepis ten dotyczy podatnika:

który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Powyższe ograniczenie wynika m.in. z art. 44 ust. 3h updof, nakazującego stosować do podatników rozpoczynających działalność zasady określone w art. 22k ust. 11 updof.

Warunkiem stosowania metody kwartalnej jest pisemne poinformowanie właściwego dla spółki naczelnika urzędu skarbowego o jej wyborze w terminie do 20. dnia drugiego miesiąca roku podatkowego. U podatników mających rok podatkowy równy kalendarzowemu jest to dzień 20 lutego. Zawiadomienie jest skuteczne także w latach następnych, chyba że podatnik w tym terminie zawiadomi pisemnie o rezygnacji z opisanej metody albo przestanie być małym podatnikiem.

Kiedy płacić zaliczki kwartalne

Zaliczki płaci się do 20. dnia po zakończeniu kwartału roku kalendarzowego. Ostatnia zaliczka płacona jest 20. dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego w tej samej wysokości co za ostatni kwartał.

PRZYKŁAD

X jest małym podatnikiem. 20 lutego 2009 r. pisemnie poinformował naczelnika swojego urzędu skarbowego o wyborze kwartalnej metody opłacania zaliczek. X będzie więc płacić zaliczki w następujących terminach:

• I zaliczka - 20 kwietnia,

• II zaliczka - 20 lipca,

• III zaliczka - 20 października,

• IV zaliczka - 20. dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego - w tej samej kwocie co III zaliczka.

Jak wyliczać zaliczki kwartalne

Podatnicy płacący zaliczki kwartalne liczą je narastająco od dochodu od początku roku podatkowego. Oznacza to, że na konto urzędu będzie trafiać różnica między wyliczonym podatkiem a kwotą zaliczek zapłaconą w poprzednich kwartałach. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do 20 grudnia.

Obowiązek wpłacania zaliczki u podatników pdof powstaje, poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. W 2008 i 2009 r. kwota ta wynosi 3091 zł. Zaliczkę za ten kwartał stanowi podatek obliczony od dochodu według zasad określonych w updof, czyli wyliczony według skali, z uwzględnieniem odliczeń od dochodu i po odliczeniu składki zdrowotnej.

Zaliczki kwartalne po zmianach

Najnowsza nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316) wprowadza zmiany także w zakresie zaliczek kwartalnych. Zmiany te będą obowiązywać począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2009 r. (art. 9 ust. 2 ustawy nowelizującej). Od 2010 r. podatnik nie będzie wpłacał zaliczki za ostatni kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku. Oznacza to, że jeśli np. podatnik podatku dochodowego złoży zeznanie podatkowe i zapłaci podatek przed 20 stycznia, to nie będzie musiał płacić podatku za ostatni kwartał. Pełne brzmienie zmian i komentarz do nich znajdą Państwo w dodatku do Mk nr 24/2008 „Przewodnik po zmianach 2008/2009”.

• art. 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

• art. 44 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1432

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »