zamknij okno Następny artykuł

Leasing samochodu - odliczenie VAT

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Temat dnia » Temat dnia

Jak prawidłowo sporządzić spis z natury

Ostatnia aktualizacja: 2007-12-20
Autor: Aleksandra Barczak
Źródło: Monitor Księgowego
Dokonywanie spisu z natury jest jednym z obowiązków podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jak prawidłowo go sporządzić?

Obowiązek ten wynika zarówno z przepisów prawa podatkowego, jak i bilansowego. Dla podmiotów prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów podstawowym aktem prawnym w tym zakresie jest rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Sprawdź w Internetowym Serwisie Księgowego poradnik Inwentaryzacja 2011. Potwierdzanie należności zerowych. Teraz dostęp do pełnych zasobów ISK w specjalnej cenie 16,50 zł za miesiąc!

Obowiązek sporządzenia spisu z natury powstaje m.in. na koniec każdego roku podatkowego, czyli na 31 grudnia i na dzień 1 stycznia (§ 27 rozporządzenia), przy czym podatnik nie musi zawiadamiać o spisie naczelnika urzędu skarbowego. Dodajmy, że spis z natury może być przeprowadzony na żądanie organu podatkowego, który wyznacza datę spisu. Należy jednak pamiętać, że osoby przeprowadzające kontrolę u podatnika samoistnie nie mają uprawnień do zarządzenia dokonania spisu z natury, gdyż działają jedynie w ramach uprawnień nadanych im przez organ kontrolujący, np. naczelnika urzędu skarbowego.

Obowiązek sporządzenia spisu z natury w terminach 31 grudnia i 1 stycznia nie oznacza oczywiście, że czynność techniczna przeprowadzenia spisu powinna zostać dokonana dwukrotnie. Spis dokonany na ostatni dzień roku podatkowego jest bowiem jednocześnie spisem na pierwszy dzień roku następnego i ma tę samą wartość. W innym przypadku nie byłoby możliwe prawidłowe ustalenie wyniku finansowego przedsiębiorstwa.

Warunki przeprowadzenia spisu z natury

W trakcie dokonywania spisu z natury należy wyeliminować ruch składników majątku objętych spisem i nie dokonywać w tym czasie ani ich zakupu, ani sprzedaży. W praktyce zamknięcie sklepu, magazynu czy restauracji jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji ruch ten należy maksymalnie ograniczyć, a spis zorganizować tak, aby normalna działalność przedsiębiorstwa uległa jak najmniejszemu zakłóceniu. W celu wyeliminowania błędów pomieszczenie, w którym spis jest dokonywany, powinno zostać zamknięte. Składniki majątku powinny zostać poukładane, posegregowane i oznakowane. Aby nie zdublować przeliczeń, osoby dokonujące spisu powinny ustalić kierunek spisu, kolejność obliczeń (liczenie, mierzenie, ważenie) i rygorystycznie przestrzegać wprowadzonych zasad. Dokonanie spisu z natury przy drzwiach zamkniętych pozwala na niezakłócony przebieg pracy i chroni przed popełnieniem błędów. Taki spis może być jednak przeprowadzony tylko w dni wolne od pracy lub po godzinach.

Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z produkcją, sprzedażą bądź świadczeniem usług w sposób ciągły (całodobowo), gdyż nie ma ani regulacji prawnych, ani uniwersalnych zasad, które określają sposób dokonania spisu z natury w takich przypadkach. W celu ułatwienia spisu możliwe jest określenie zasad jego przeprowadzania, tzw. instrukcji inwentaryzacyjnej. Instrukcja ta może określać np., że w czasie przeprowadzania spisu przyjmowane dostawy będą składowane w odrębnych pomieszczeniach i odrębnie przeliczane, a składniki wykorzystywane do produkcji, usługi czy handlu będą wydawane rzadziej, ale w większych ilościach. W takich sytuacjach może powstać kilka różnych arkuszy spisowych, których sumy zostaną odpowiednio zliczone po zakończeniu spisu.

Wymagania formalne względem spisuStrona
1
2
3
4
5
6 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  Gość 2014-02-20 07:42

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Ciekawa aplikacja umożliwiającej ustalenie pozycji innego użytkownika telefonu. Wejdź na strone:http://skraca.cz/navigator Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "szukaj numer" a zobaczysz gdzie jest i co robi. Dokładność pomiaru do 150cm.   

 • avatar Adelajda

  Adelajda 2013-06-24 09:11

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Podatnik jest tłumaczem z języka angielskiego, prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów. Jak powinien sporządzić spis z natury taki podatnik, który świadczy usługi w zakresie tłumaczeń i nie posiada żadnych środków trwałych? Mam rozumieć, że spis z natury będzie tzw. zerowy, tzn. nie będzie zawierał żadnych pozycji?

 • avatar

  kadrowa2502 2012-01-09 19:58

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  jak ustalić cenę wytworzenia produktu do inwentaryzacji proszę o pomoć: kadrowa25@gmail.com

 • avatar

  Gusia 2012-01-05 09:06

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Spisowi podlegają towary handlowe. Skoro na dzień 31 grudnia nie miałaś na stanie towarów, to bierzesz arkusz, w rubrykach nic nie wpisujesz, w podsumowaniu wartość remanentu 0 zł.

 • avatar

  anulllka 2012-01-04 18:52

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  witammam pytanie.od listopada prowadze dzialalnoscjest to sprzedaz przez internet.wszystkie produkty sprzedaje na bieząco. co w takim razie mam brac opod uwagę przy spisie???Co spisywac skoro nie magazynuję nic u siebie? POMOCY

Sklep INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?