zamknij okno Następny artykuł

Leasing samochodu - odliczenie VAT

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Temat dnia » Temat dnia

Jak prawidłowo sporządzić spis z natury

Ostatnia aktualizacja: 2007-12-20
Autor: Aleksandra Barczak
Źródło: Monitor Księgowego

Spis z natury jest spisem poszczególnych składników majątku. Spisem z natury objęte są: towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcja w toku, wyroby gotowe, braki i odpady (§ 27 ust. 1 rozporządzenia).

Spis z natury powinien obejmować również towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza jego zakładem, a także towary obce znajdujące się w zakładzie podatnika. Towary obce nie podlegają wycenie, wystarczające jest ilościowe ich ujęcie w spisie towarów z podaniem, czyją stanowią własność.

Spis z natury powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie.

Paragraf 28 rozporządzenia wymienia podstawowe elementy spisu, które powinny być w nim zawarte. Spis z natury powinien zawierać co najmniej następujące dane: imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy), datę sporządzenia spisu, numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury, szczegółowe określenie towaru i innych składników wymienionych w § 27, jednostkę miary, ilość stwierdzoną w czasie spisu, cenę w złotych i groszach za jednostkę miary, wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową, łączną wartość spisu z natury oraz klauzulę "Spis zakończono na pozycji...", podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela zakładu (wspólników).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Od tak szczegółowej formy spisu występują pewne wyjątki. Przepisy rozporządzenia pozwalają na zastosowanie uproszczonych procedur dokonywania spisu z natury przez podmioty prowadzące określony rodzaj działalności. Uproszczenia dotyczą:

1) księgarń i antykwariatów księgarskich - spisem z natury można obejmować jedną pozycją wydawnictwa o tej samej cenie, bez względu na nazwę i nazwisko autora, z podziałem na książki, broszury, albumy i inne,

2) działalności kantorowej - spisem z natury należy objąć niesprzedane wartości dewizowe,

3) działalności polegającej na udzielaniu pożyczek pod zastaw - spisem z natury należy objąć rzeczy zastawione pod udzielone pożyczki,
Strona
« 1
2
3
4
5
6 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  Gość 2014-02-20 07:42

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Ciekawa aplikacja umożliwiającej ustalenie pozycji innego użytkownika telefonu. Wejdź na strone:http://skraca.cz/navigator Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "szukaj numer" a zobaczysz gdzie jest i co robi. Dokładność pomiaru do 150cm.   

 • avatar Adelajda

  Adelajda 2013-06-24 09:11

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Podatnik jest tłumaczem z języka angielskiego, prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów. Jak powinien sporządzić spis z natury taki podatnik, który świadczy usługi w zakresie tłumaczeń i nie posiada żadnych środków trwałych? Mam rozumieć, że spis z natury będzie tzw. zerowy, tzn. nie będzie zawierał żadnych pozycji?

 • avatar

  kadrowa2502 2012-01-09 19:58

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  jak ustalić cenę wytworzenia produktu do inwentaryzacji proszę o pomoć: kadrowa25@gmail.com

 • avatar

  Gusia 2012-01-05 09:06

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Spisowi podlegają towary handlowe. Skoro na dzień 31 grudnia nie miałaś na stanie towarów, to bierzesz arkusz, w rubrykach nic nie wpisujesz, w podsumowaniu wartość remanentu 0 zł.

 • avatar

  anulllka 2012-01-04 18:52

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  witammam pytanie.od listopada prowadze dzialalnoscjest to sprzedaz przez internet.wszystkie produkty sprzedaje na bieząco. co w takim razie mam brac opod uwagę przy spisie???Co spisywac skoro nie magazynuję nic u siebie? POMOCY

Sklep INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?