| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: amortyzacja podatkowa

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu amortyzacja podatkowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące amortyzacja podatkowa.

Ostrożnie z inwestycjami w obcych środkach trwałych

Aktualizacja: 21.12.2015

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w nieruchomościach niebędących ich własnością, stają często przed koniecznością poniesienia określonych nakładów na te nieruchomości. Konieczność poniesienia tego typu nakładów pojawia się zazwyczaj w momencie podjęcia działalności w nowej siedzibie, uruchomienia nowej placówki handlowej, otwarcia nowego oddziału lub filii, itd. W tego typu sytuacjach pojawia się pytanie, w jaki sposób poniesione nakłady powinny zostać potraktowane dla celów podatku dochodowego (CIT lub PIT)? »

Przyjęcie / przekazanie do używania środków trwałych i WNiP – skutki w CIT

Aktualizacja: 10.11.2015

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty; o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (środki trwałe - art. 16a ust. 1 ustawy o CIT). »

Amortyzacja drona w PIT – sposób na optymalizację

Aktualizacja: 16.09.2015

Technika idzie naprzód, a wraz z nią wiele gałęzi prawa musi nieustannie się rozwijać, by nadążyć za rzeczywistością. Jednym z przykładów jest wykorzystanie w działalności firmy coraz bardziej popularnych dronów. Czy można je amortyzować jak inne środki trwałe? »

Optymalny wybór zaliczki na podatek dochodowy i inne korzyści podatkowe

Aktualizacja: 24.07.2015

Optymalny wybór formy opodatkowania, to nie jedyna metoda na obniżenie zobowiązania podatkowego. Pewne elementy planowania podatkowego wystąpić powinny w ciągu roku. »

Wartość firmy powstała w wyniku nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega amortyzacji

Aktualizacja: 12.05.2015

Dodatnia wartość firmy powstała na skutek przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz podatnika podlegać będzie amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. »

Szybkie koszty podatkowe w grudniu

Aktualizacja: 03.12.2014

Dla wielu przedsiębiorców grudzień to czas inwestycji. Dzięki nim chcą zaoszczędzić na podatku za rok 2014. Najlepszym sposobem na szybką redukcję podatku są zakupy środków trwałych o wartości nieprzekraczającej 3 500 zł. »

Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT

Aktualizacja: 21.11.2014

W związku z nowelizacją przepisów dotyczących VAT, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r., pojawiły się wątpliwości odnośnie rozliczenia leasingu finansowego samochodu osobowego. W przypadku leasingu finansowego do wartości początkowej dodany był naliczony podatek VAT zmniejszony o 60% kwoty VAT, nie więcej niż 6000 zł, którą można było odliczyć. Od 1 kwietnia 2014 r. z faktur za raty leasingowe można - co do zasady - odliczać 50% kwoty naliczonego podatku VAT. »

Amortyzacja samochodu od którego można odliczyć tylko 50% VAT

Aktualizacja: 03.11.2014

W związku z obowiązującą od 1 kwietnia 2014 r. nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług i nowymi zasadami odliczania VAT od samochodów osobowych, podatnicy mają wątpliwości, czy pojazd, od którego przysługuje tylko 50-procentowe odliczenie VAT, może być amortyzowany? »

Zakup licencji do programu komputerowego i jego aktualizacja – rozliczenie CIT

Aktualizacja: 22.10.2014

Licencje do programów komputerowych stanowią co do zasady wartości niematerialne i prawne (art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT). Warunkiem takiej kwalifikacji jest przyjęcie, że są one wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok i nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania. »

Środki trwałe zakupione z dotacji z PUP - czy można je amortyzować?

Aktualizacja: 10.10.2014

Osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dotacja jest przyznawana przez Powiatowe Urzędy Pracy i ma charakter jednorazowy. Jest przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej, a więc z otrzymanych środków można, między innymi, sfinansować zakup środków trwałych i urządzeń. »

Korekta kosztów z tytułu „zatorów płatniczych” – płatność w ratach

Aktualizacja: 23.05.2014

Jeżeli do dnia upływu terminów, o których mowa w art. 15b ust. 1 i 2 ustawy o CIT, (tj. 30 dni od terminu płatności i 90 dni od dnia zaliczenia odpisu amortyzacyjnego do kosztów), zaliczona do kosztów uzyskania przychodów część odpisów amortyzacyjnych znajduje pokrycie w dokonanych płatnościach, to nie powinno mieć miejsca zmniejszenie kosztów. »

Przekazanie środka trwałego na cele osobiste - korekta kosztów

Aktualizacja: 14.05.2014

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje możliwość zaliczenia środków trwałych bezpośrednio w koszty prowadzonej działalności, pod warunkiem, że ich wartość przekracza 3.500 zł, a przewidywany okres użytkowania jest nie dłuższy niż 12 miesięcy. Stosując jednorazowe odliczenie warto jednak zachować ostrożność. »

Koszty wytworzenia środka trwałego

Aktualizacja: 12.05.2014

Wydatki poniesione w związku z wytworzeniem środka trwałego przed oddaniem owego środka do używania zalicza się do kosztów wytworzenia. Nie może tego jednak uczynić właściciel ani użytkownik wieczysty gruntu w stosunku do opłat powiązanych z prawem własności czy byciem użytkownikiem wieczystym. »

Jak amortyzować budynek mieszkalny

Aktualizacja: 08.04.2014

Właściciel firmy kupił przedwojenny budynek mieszkalny. Wynajmował go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych. W 2013 r. budynek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Czy można go traktować jako budynek używany i amortyzować według stawki 10%? »

Czy spółka rozliczająca stratę, może obniżyć stawkę amortyzacji do zera?

Aktualizacja: 19.11.2013

Na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT, podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »