| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: amortyzacja podatkowa

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu amortyzacja podatkowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące amortyzacja podatkowa.

Można podwyższać obniżone stawki amortyzacyjne

Aktualizacja: 29.02.2012

Zdaniem Ministra Finansów podatnicy CIT mają możliwość podwyższenia wcześniej obniżonych stawek amortyzacyjnych nie tylko do poziomu wynikającego z Wykazu stawek amortyzacyjnych, ale również o podwyższenie tych stawek o dopuszczalne współczynniki przewidziane w art. 16i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. »

Kiedy można zmniejszyć stawki amortyzacji?

Aktualizacja: 28.02.2012

Stawka amortyzacyjna jest wyrażonym procentowo zużyciem środka trwałego a w wyniku jej przemnożenia przez wartość początkową danego środka trwałego, ustala się jaka część tej wartości może zostać w danym roku podatkowym zaliczona w koszty podatkowe. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych, w którym określono stawki w podziale na poszczególne kategorie środków trwałych. »

Zakup towaru na aukcji internetowej - jak udokumentować w kpir?

Aktualizacja: 14.11.2011

Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której kupuję towary na aukcjach internetowych, zarówno od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy za udokumentowanie zakupu i podstawę księgowania w księdze przychodów i rozchodów mogę uznać dowody transakcji internetowej, dokumenty wykonanej płatności oraz oświadczenie, że zakup był dokonany w celach handlowych. »

Jak ustalać wartość podatku od amortyzowanej nieruchomości

Aktualizacja: 23.08.2012

Organ podatkowy właściwy w sprawie podatku od nieruchomości nie może kwestionować wartości budowli określonej przez stronę na potrzeby amortyzacji w podatku dochodowym. Kompetentny do stwierdzenia nieprawidłowości w tym zakresie jest jedynie organ właściwy w sprawie podatku dochodowego. »

Amortyzacja wartości firmy – porada

Aktualizacja: 28.10.2011

Dla celów podatkowych definicja wartości firmy została ujęta w art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: „ustawa o CIT”) . Zgodnie z ust. 2 tego artykułu, pojęcie to oznacza dodatnią różnicę między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego lub jego zorganizowanej części odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki. »

Czy wypłata odszkodowania z tytułu odstąpienia od umowy jest kosztem podatkowym?

Aktualizacja: 14.09.2011

Istnieje związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy wypłatą przez dewelopera osobie fizycznej odszkodowania z tytułu odstąpienia od umowy a zawarciem kolejnej umowy. Tym samym przedmiotowe odszkodowanie może stanowić koszt uzyskania przychodu przez dewelopera. »

Czy odpracowywanie długu jest opodatkowane PIT?

Aktualizacja: 13.09.2011

Życie nas nie rozpieszcza i niektórzy czasami znajdują się w niekomfortowej sytuacji, kiedy nie mogą spłacać niektórych ze swoich zobowiązań, np. czynszu za mieszkanie. Skutki długotrwałego nieuiszania czynszu bywają bardzo opłakane (np. ponownie dopuszczalna w chwili obecnej eksmisja na bruk). »

PCC od hipotek na kilku nieruchomościach, zabezpieczających jeden kredyt – wyjaśnienia KIP

Aktualizacja: 07.09.2011

Czy od ustanowienia hipoteki łącznej na kilku nieruchomościach zabezpieczającej wierzytelność banku o nieustalonej wysokości, na którą składa się kwota udzielonego kredytu oraz ewentualne, przyszłe roszczenie (odsetki, koszty, opłaty, należności uboczne) z tytułu udzielonego kredytu należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości określonej w art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, to jest 19 zł? »

Czy ubezpieczenie OC dla prezesa, opłacone przez spółkę, jest opodatkowane PIT?

Aktualizacja: 25.11.2011

Prowadzimy spółkę z o.o. Spółka w najbliższym czasie zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia OC prezesa i pozostałych członków zarządu spółki. Czy w związku tym ubezpieczenie zarządu, spowoduje powstanie przychodu z tego tytułu po stronie każdego członka? »

Jakie są podatkowe skutki udzielania sublicencji?

Aktualizacja: 11.05.2011

Użyte w art. 16b ust. 1 ustawy o CIT określenie „przyjęcie do używania” znaku towarowego nie oznacza tylko posługiwania się znakiem towarowym w procesie własnej produkcji lub dystrybucji własnych towarów, ale także trwałe wykorzystanie tego znaku do osiągania przychodów z innych tytułów, m.in. z udzielania dalszych licencji (sublicencji). Prawa nabyte przez spółkę w ramach umowy licencyjnej będą więc stanowiły wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji. »

Czy wydatki na adaptację budynku gospodarczego można zaliczyć do kosztów?

Aktualizacja: 28.01.2011

Wydatki poniesione na wykonanie prac budowlanych, polegających na dostosowaniu obiektu do potrzeb prowadzonej działalności nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, należy zakwalifikować jako ulepszenie i zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko poprzez odpisy amortyzacyjne. »

Jaką stawkę amortyzacji zastosować dla wybudowanego na cudzym gruncie pawilonu handlowego

Aktualizacja: 22.10.2010

Jeżeli pawilon handlowy wybudowany na cudzym gruncie stanowi odrębny budynek, to należy stosować takie same zasady, jak przy amortyzacji własnego środka trwałego. Czyli budynek niemieszkalny winien być amortyzowany według zasad ogólnych przy zastosowaniu stawki określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych – tj. przy zastosowaniu stawki 2,5 %. »

Czy „mały podatnik” może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionego środka transportu

Aktualizacja: 22.10.2010

Kosztem uzyskania przychodów, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy o PIT, są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23 ustawy o PIT. »

Czy można amortyzować znak towarowy nie objęty prawem ochronnym

Aktualizacja: 03.10.2010

Amortyzacji podatkowej może podlegać tylko znak towarowy, na który zostało udzielone prawo ochronne w rozumieniu ustawy Prawo własności przemysłowej. Tak interpretują przepisy NSA i sądy administracyjne. »

Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji

Aktualizacja: 03.10.2010

Zgodnie z brzmieniem art. 22j ust 1 pkt 2 ustawy o PIT podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Jednak w takim przypadku okres amortyzacji nie może być dla środków transportu, w tym samochodów osobowych krótszy niż 30 miesięcy. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »