| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: CIT - przychody

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu CIT - przychody. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące CIT - przychody.

Czy odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia ryzyka kupieckiego jest przychodem?

Aktualizacja: 01.08.2012

Jeżeli podatnik kwotę należności wynikającą z danej transakcji zaliczył do przychodów należnych w momencie wystawienia faktury (i jednocześnie nie zaliczył do kosztów podatkowych tej - jak się potem okazało - nieściągalnej wierzytelności) - uregulowanie części tej należności przez ubezpieczyciela zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia od ryzyka kupieckiego nie spowoduje powstania przychodu u tego podatnika. »

Wspólnik poręczył nieodpłatnie za dług spółki – spółka ma przychód

Aktualizacja: 27.06.2012

Udzielenie spółce kapitałowej nieodpłatnego poręczenia przez jej udziałowca bądź akcjonariusza (podmiot powiązany) stanowi dla tej spółki nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz skutkuje powstaniem przychodu z tego tytułu. Dla stosowania tego przepisu nie ma znaczenia okoliczność nieprowadzenia przez poręczyciela profesjonalnej działalności w zakresie świadczenia tego rodzaju usług finansowych. »

Odsetki podatkowe nie są wydatkami na cele statutowe

Aktualizacja: 08.11.2012

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), niektóre podmioty mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w zakresie, w jakim przeznaczają swoje dochody na cele statutowe. Pojęcie celów statutowych powinno być rozumiane ściśle, o czym przypomniał WSA we Wrocławiu. »

Czy złożenie pozwu o zapłatę pozwala na zaliczenie do kosztów dokonanego wcześniej odpisu aktualizującego?

Aktualizacja: 17.01.2012

Nie. W takiej sytuacji trzeba poczekać na wydanie orzeczenia potwierdzającego istnienie wierzytelności i skierowanie wierzytelności na drogę postępowania egzekucyjnego. Dopiero wtedy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów utworzonego wcześniej odpisu aktualizującego. »

Faktura korygująca – kiedy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu

Aktualizacja: 17.01.2012

Ustawa o CIT nie reguluje kwestii momentu, w którym należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów w związku z wystawieniem przez kontrahenta faktur korygujących. Jak wobec tego powinien postąpić podatnik, który otrzymał taką fakturę? »

Czy prezenty świąteczne wręczane pracownikom są ich przychodem?

Aktualizacja: 15.12.2011

W okresie świąteczno-noworocznym zamierzamy wręczyć pracownikom prezenty okolicznościowe o wartości 250 zł. Wydatek ten zamierzamy sfinansować ze środków obrotowych. Czy od wartości prezentu należy pobrać zaliczkę na podatek, jeśli w tym roku firma nie wypłacała pracownikom świadczeń okolicznościowych w jakiejkolwiek formie? »

Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym – rozliczenie w CIT

Aktualizacja: 05.12.2011

Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym musi oznaczać jej fizyczne unicestwienie. Tak z reguły uważają organy podatkowe. Sądy administracyjne są w tej kwestii podzielone i nie wypracowały jednolitej linii interpretacyjnej. »

Data powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Aktualizacja: 05.12.2011

Spółka z o.o. zawarła umowę przedwstępną dotyczą sprzedaży nieruchomości. Z treści kontraktu wynika, że w dniu zawarcia umowy kupujący przekaże sprzedającemu określoną kwotę tytułem zadatku, dokumentowaną fakturą VAT-zaliczka. Natomiast pozostała część ceny będzie płatna w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej. Jak prawidłowo określić datę powstania przychodu w CIT w takiej sytuacji? »

Spółdzielnia przekazuje wspólnocie mieszkaniowej swój majątek – czy musi płacić CIT?

Aktualizacja: 28.11.2011

Spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi oraz lokalami użytkowymi. W związku z powstaniem wspólnoty mieszkaniowej zamierza podpisać z nią umowę o zarząd powierzony i przekazać posiadany majątek, na który składają się uzyskany wynik dodatni z poprzednich lat i fundusz remontowy. Czy to przekazanie majątku spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)? »

Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Aktualizacja: 28.10.2011

Jeżeli polska spółka obejmuje udziały w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej - przychodem podatkowym polskiej spółki jest nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej. Jest tak również w sytuacji, gdy rynkowa wartość przedmiotu wkładu jest wyższa od nominalnej wartości udziałów obejmowanych za wnoszony wkład. »

Czy korekta przychodów wymusza korektę kosztów?

Aktualizacja: 13.10.2011

Jeżeli w wypadku błędnego rozliczenia usługi wykonawca pobrał wyższe wynagrodzenie od należnego, a nabywca zgłosił żądanie skorygowania na minus faktur wystawionych za okres rozliczeniowy w którym doszło do zawyżenia sprzedaży - pojawia się również konieczność korekty kosztów uzyskania tych przychodów. »

Dodatnie różnice kursowe przy wypłacie dywidendy w walucie – czy są opodatkowane CIT?

Aktualizacja: 13.10.2011

Uchwałą wspólników spółki w sprawie podziału zysku netto, część zysku przeznaczono na wypłatę dywidendy. Kwotę dywidendy w uchwale wyrażono w złotych, natomiast jej wypłata została dokonana w euro. Ponieważ po innym kursie wyceniono kwotę do wypłaty z uchwały i po innym samą wypłatę dywidendy, powstały dodatnie różnice kursowe na rozrachunkach z udziałowcami. Czy powstałe dodatnie różnice kursowe stanowią dla spółki przychód do opodatkowania CIT? »

Zbycie nieruchomości na rzecz wspólników w ramach obniżenia kapitału zakładowego – skutki w CIT

Aktualizacja: 13.10.2011

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością planuje obniżyć swój kapitał zakładowy poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów posiadanych przez wspólników (osoby fizyczne). Zmniejszenie wartości udziałów spółka rozliczy wobec wspólników poprzez przeniesienie na ich rzecz prawa własności do nieruchomości będącej obecnie własnością spółki, której wartość księgowa odpowiadałaby wartości zmniejszenia wartości udziałów. Czy obniżenie za wynagrodzeniem w postaci niepieniężnej (nieruchomości) wartości nominalnej udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością skutkuje powstanie w spółce przychodu? »

Nadwyżka zapasów w magazynie może być przychodem

Aktualizacja: 22.09.2011

W dniu 26 maja 2011 r. zapadł interesujący wyrok WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 312/11) w sprawie uznania przez organy podatkowe wykrytych w czasie remanentu nadwyżek w magazynie za przychód podatkowy. Jest to wyrok kontrowersyjny, gdyż jest korzystny dla organu podatkowego w sytuacji, gdy wydawałoby się rację ma podatnik. Zdaniem fiskusa nadwyżki te są nieodpłatnym świadczeniem, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt. 2 ustawy o CIT także w sytuacji, gdy nie stanowią świadczenia otrzymanego od innego podmiotu. Dotyczy to np. sytuacji wykrycia błędu pracownika, a nie rzeczywistego odkrycia w magazynie towarów i materiałów otrzymanych nieodpłatnie od dostawców. »

Przychodów wspólnych nie można podzielić kluczem przychodowym

Aktualizacja: 05.09.2011

Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej nie podzieli tak zwanych przychodów wspólnych kluczem przychodowym. Teza ta znalazła potwierdzenie w nowym orzeczeniu WSA we Wrocławiu (nieprawomocny wyrok z dnia 7 czerwca 2011, sygn. akt I SA/Wr 453/11). »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK