| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: dowód księgowy

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dowód księgowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dowód księgowy.

Jak dokumentować w kpir nieodpłatne nabycie towarów?

Aktualizacja: 13.05.2011

Zgodnie z ustawą o PIT podatkową księgę przychodów i rozchodów (zwaną dalej księgą lub kpir) mają obowiązek prowadzić wykonujące działalność gospodarczą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie – jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży nie przekroczyły równowartości 1.200.000,- euro. »

Czy można zaksięgować koszt w kpir na podstawie noty obciążeniowej?

Aktualizacja: 13.05.2011

Prowadzę działalność gospodarczą w lokalu stanowiącym moją własność. W budynku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa. Opłaty za fundusz eksploatacyjny, fundusz remontowy, fundusz zarządzania, wodę, CO i śmieci ponoszę na podstawie noty obciążeniowej wystawionej przez tę wspólnotę. Czy taki dokument może stanowić podstawę księgowania tych wydatków w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? »

Czy wydatki na opłaty za przejazdy autostradą są kosztem uzyskania przychodów

Aktualizacja: 08.10.2010

W związku z rozwijającą się infrastrukturą drogową prowadzący działalność w formie np. przedsiębiorstwa transportowego dokonują coraz częściej opłat za przejazdy autostradą. O wiele większą skalę osiągają te opłaty jeżeli przedsiębiorca przewozi towary również poza granicami kraju. Pojawia się pytanie czy opłaty takie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a ponadto czy dowodem do zaksięgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów może być zestawienie opłat za autostrady. »

Jak dokumentować zakup towarów na targowiskach

Aktualizacja: 08.10.2010

Gdy sprzedawca nie ma możliwości wystawienia faktury VAT i nie chce wystawić zwykłego rachunku - dokumentem potwierdzającym zakup może być odpowiednio sporządzony przez nabywcę dowód wewnętrzny. »

Dowody wewnętrzne jako podstawa zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów

Aktualizacja: 16.09.2010

Zdarzają się sytuację, gdy podatnik nie ma innej możliwości jak udokumentowanie zakupionych towarów dokumentami (dowodami) wewnętrznymi zawierającymi nadany numer porządkowy, datę, wyszczególniony asortyment, jego ilość i cenę oraz podpis. »

Zakup prasy a ewidencja w kpir

Aktualizacja: 13.07.2010

Czy zakup prasy może być traktowany jako zakup materiału biurowego i może być udokumentowany paragonem zgodnie z § 14 rozporządzenia kpir ? »

Dokumentowanie podróży służbowej w kpir

Aktualizacja: 13.07.2010

Czy koszty uzyskania przychodu dotyczące diet z tytułu podróży służbowej mogą być udokumentowane:drukami rozliczeniowymi diet dotyczącymi wyjazdów zagranicznych potwierdzonymi imienną pieczątką prowadzonej działalności gospodarczej,tarczami tahograficznymi pojazdu? »

Jak udokumentować w kpir zakup towarów używanych

Aktualizacja: 31.10.2011

Czy zakup od ludności mebli, przedmiotów dekoracyjnych i codziennego użytku może być udokumentowany dowodem wewnętrznym i na jego podstawie zaewidencjonowany w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów? »

Skup rzeczy a wpis w kpir

Aktualizacja: 13.07.2010

Czy skup złomu (koszty zakupu) od osób fizycznych należy dokumentować dowodami imiennymi zakupu? Jak prawidłowo i rzetelnie należy ewidencjonować skup złomu od osób fizycznych? »

Jak prawidłowo dokumentować w kpir zakup płodów rolnych od rolników indywidualnych i działkowców

Aktualizacja: 25.05.2011

Wydatki poniesione na zakup płodów rolnych od rolników indywidualnych i działkowców mogą być udokumentowane dowodami wewnętrznymi, pod warunkiem, że dowody te zawierają wszystkie niezbędne opisane poniżej elementy i dotyczą zakupu wyłącznie tych towarów, które wymieniono w § 14 rozporządzenia w sprawie kpir. »

Forma dowodu księgowego przy fakturze zaliczkowej

Aktualizacja: 27.06.2010

Jaką formę powinien przybrać dokument, który stanowiłby udokumentowanie i potwierdzenie uzyskania przychodu dla potrzeb prawidłowego prowadzenia ewidencji przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w przypadku, gdy uzyskane należności w zamian za wykonanie usługi stanowią przychód w momencie faktycznego wykonania usług?  Wcześniej wystawiono fakturę zaliczkową na wykonanie przedmiotowych usług. Stosowana też jest kasa fiskalna. »

Jak powinno się prowadzić ewidencję przychodów

Aktualizacja: 03.07.2014

Podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają obowiązek prowadzić ewidencję przychodu. Wzór i szczegółowe zasady jej prowadzenia ustalono w rozporządzeniu Ministra Finansów z 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219 poz. 1836 z późn. zm.). »

Data zapisu dowodu w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 13.10.2008

W trakcie przeprowadzonej kontroli został postawiony zarzut nieumieszczania w księgach rachunkowych daty wprowadzenia dowodu księgowego oraz daty jego zapisu do ksiąg. Jakie daty powinny zostać umieszczone na pojedynczym dowodzie księgowym oraz w księgach rachunkowych, np. dzienniku dokumentów? Ustawa o rachunkowości mówi o dacie operacji, dacie dokumentu oraz dacie zapisu. Co oznaczają poszczególne daty? Dodam, że księgowość prowadzona jest z użyciem systemu komputerowego. »

Kto powinien podpisywać rachunki pod względem formalno-rachunkowym

Aktualizacja: 06.10.2008

Jesteśmy pracownikami (inspektorami) urzędu gminy i prowadzimy obsługę finansowo-księgową szkół (zostało to zawarte w zakresie naszych obowiązków). Kto powinien podpisywać rachunki pod względem formalno-rachunkowym? Do tej pory rachunki pod względem formalno-rachunkowym były podpisywane przez skarbnika gminy będącego jednocześnie głównym księgowym szkół, a teraz podpisywać ma osoba, która dekretuje rachunki, natomiast „zatwierdzono do wypłaty” podpisuje kierownik jednostki. Wynika z tego, że główny księgowy w ogóle nie podpisuje się na rachunkach. »

Wymogi formalne konieczne do objęcia stanowiska głównego księgowego w jednostce budżetowej

Aktualizacja: 28.08.2008

Głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych może być osoba, która: »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »