| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: faktura vat

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu faktura vat. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące faktura vat.

Czy faktura elektroniczna wystarcza do ulgi internetowej?

Aktualizacja: 24.10.2011

Ministerstwo Finansów poinformowało na swojej stronie internetowej, że do odliczenia wydatków za używanie Internetu (ulga internetowa) uprawnia również faktura w formie elektronicznej (tzw. ekofaktura). »

Czy podatnik ma prawo do obniżenia VAT należnego w miesiącu wystawienia korekty faktury wewnętrznej?

Aktualizacja: 04.04.2011

W przypadku faktur wewnętrznych korygujących, kiedy wystawiający fakturę korygującą jest jednocześnie jej odbiorcą (nabywcą) należy przyjąć, że moment otrzymania potwierdzenia wewnętrznej faktury korygującej jest tożsamy z jej wystawieniem. Tym samym, zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, prawo do zmniejszenia obrotu oraz obniżenia podatku należnego w przypadku faktur wewnętrznych korygujących następuje w miesiącu ich wystawienia. »

Spóźniony wniosek o wystawienie faktury VAT

Aktualizacja: 22.03.2011

W trakcie prowadzenia działalności handlowej skierowanej zasadniczo na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dokumentowanej co do zasady paragonami z kasy fiskalnej, spotkać się można czasami z sytuacjami, gdy zakupów u nas dokonują również podmioty prowadzące działalność, będące dodatkowo podatnikami podatku od towarów i usług. »

Czy faktura bez polskich znaków diakrytycznych daje prawo do odliczenia VAT?

Aktualizacja: 22.03.2011

Różnorodne uwarunkowania zewnętrzne mogą wymusić na przedsiębiorcy konieczność wdrożenia „obcego” systemu finansowo-księgowego, tj. systemu nie posiadającego (nie obsługującego) polskich znaków diakrytycznych, tj. literek takich jak: ą, ć, ę, ł, ś …. »

Jak rozliczyć transakcję gdy zagraniczny nabywca nie jest podatnikiem VAT-UE?

Aktualizacja: 15.03.2011

Spółka X dokonała w dniu 5.08.2010 r. kilka dostaw na rzecz kontrahenta – Spółki Y z Rumunii. udokumentowanych fakturami VAT. Dla powyższych transakcji ww. podmiot posłużył się numerem VAT-RO XXXXXXX, który jak się obecnie okazało na dzień realizacji transakcji nie był aktywny w systemie VIES. »

Podwójne opodatkowanie VAT przy dostawie mediów

Aktualizacja: 02.03.2011

Minister Finansów nie wyklucza wydania interpretacji ogólnej w zakresie opodatkowania VAT dostawy (refakturowania) mediów dla najemców lokali komunalnych. »

Służbowa komórka i prywatne rozmowy, czyli faktura tylko na żądanie

Aktualizacja: 22.02.2011

Podatnik VAT, który wykonuje usługę na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, nie musi dokumentować takiej transakcji za pomocą faktury VAT, chyba że zażąda tego usługobiorca. Zasada ta dotyczy także sytuacji, w której pracodawca obciąża pracownika kosztami prywatnych rozmów, przeprowadzonych za pomocą służbowego telefonu komórkowego. Pracodawca nie musi dokumentować takiego obciążenia fakturą, o ile wystawienia faktury nie zażąda pracownik. »

Jak dokumentować obciążanie pracowników kosztami prywatnych rozmów z telefonów służbowych?

Aktualizacja: 15.02.2011

W obecnych czasach, jednym z podstawowych narzędzi pracy w wielu zawodach jest bezsprzecznie telefon, a co oczywiste koszty użytkowania telefonów służbowych stanowią koszty prowadzonej działalności i to w dodatku często są dość wysokie. »

Czy można ująć w VAT-7 korektę faktury, mając pocztowe potwierdzenie odbioru faktury?

Aktualizacja: 07.02.2011

W fakturach VAT zdarzają się różnorodne pomyłki, które wynikają zarówno z błędów ich wystawców jak i z przyczyn od nich niezależnych. Dlatego też ustawodawca, starając się zachować tzw. neutralność podatku dla podatników, zawarł w art. 29 ust. 4a ustawy o podatku VAT przepisy dotyczące wystawiania korekt faktur VAT. »

Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?

Aktualizacja: 04.02.2011

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania „premii” nabywcom uzależnione są od tego, za co faktycznie premie te zostały wypłacone. Jeśli wypłata premii uzależniona jest jedynie od wartości osiągniętego przez nabywcę obrotu, stanowi ona w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami, zmniejszający podstawę opodatkowania VAT. »

Czy wpłaty z tytułu bezumownego korzystania z lokalu podlegają VAT?

Aktualizacja: 04.02.2011

W sytuacji gdy mamy do czynienia z tzw. „dorozumianym przedłużeniem umowy” wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Takie zdarzenie powinno zostać potwierdzone wystawieniem faktury VAT. »

Czy trzech współwłaścicieli lokalu powinno wystawiać trzy faktury za najem?

Aktualizacja: 01.02.2011

Jeżeli każdy ze współwłaścicieli jest podatnikiem VAT zobowiązanym do jego rozliczenia w zakresie świadczonych usług najmu lokalu użytkowego, winny być wystawiane trzy odrębne faktury VAT z tytułu świadczenia usług najmu przez każdego ze współwłaścicieli, w zakresie posiadanego udziału w lokalu użytkowym. »

NIP PL można używać także do transakcji krajowych

Aktualizacja: 12.01.2011

Zarejestrowany podatnik VAT PL, który posiada numer NIP PL, może wpisywać go (oprócz faktur dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych) również na fakturach dotyczących obrotu krajowego »

Do kiedy można dokonać korekty faktury VAT

Aktualizacja: 17.09.2014

W obrocie gospodarczym pojawiają się sytuacje, kiedy podatnik przy wystawianiu faktury VAT wpisze jakieś błędne dane np. niewłaściwą stawkę podatku, czy dokona niewłaściwego jego obliczenia. W konsekwencji zmuszony jest dokonać korekty tak wystawionej faktury. Korekta faktury powinna być dokonywana przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. »

Jaki kurs waluty przyjąć przy rozliczaniu VAT od faktur importowych

Aktualizacja: 24.11.2011

Sprowadzamy towary na polski rynek głównie od kontrahentów z Azji. Zakupujemy różne towary handlowe w różnych ilościach i w różnym czasie. W fakturach zawsze jest kwota w walucie obcej, zazwyczaj w USD. Jaki kurs waluty powinniśmy zastosować dla celów VAT przy przeliczaniu kwot z faktur importowych? Czy stosować kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktur, czy też z dnia poprzedzającego odprawę celną? Jesteśmy firmą zarejestrowaną w Polsce i podatnikiem VAT. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »