REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusze unijne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Fundusze Europejskie dla Regionów na badania i rozwój (B+R)

Fundusze Europejskie dla Regionów to niezwykle cenne uzupełnienie instrumentów dotacyjnych z których mogą skorzystać przedsiębiorcy realizując inwestycje w badania i rozwój, m.in. w technologie cyfrowe, żywność wysokiej jakości, technologie medyczne czy zieloną gospodarkę. Wszystkie 16 województw otrzyma w sumie rekordową kwotę ponad 155 mld zł, co stanowi 44% wszystkich funduszy europejskich przyznanych Polsce.

Jak zwiększyć szanse na otrzymanie dotacji na badania i rozwój? 5 wskazówek

Dotacje na badania i rozwój. W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, innowacje są kluczem do sukcesu. Firmy, które inwestują w badania i rozwój oraz wdrażają nowatorskie rozwiązania, zyskują przewagę konkurencyjną i zwiększają szanse na osiągnięcie długotrwałego sukcesu. Jednak często na drodze do realizacji projektów innowacyjnych stoją ograniczenia finansowe. Na szczęście istnieją programy dotacyjne, wspierające innowacje, które mogą pomóc w zdobyciu potrzebnych środków finansowych. Poniżej prezentujemy aktualny przegląd programów dla innowacji i B+R oraz podpowiadamy, jakie kroki podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie grantu na innowacje.

Kredyt ekologiczny dla firm – czyli spłacasz mniej niż pożyczasz!

Od 13 czerwca 2023 r. będzie można składać wnioski o kolejny instrument wsparcia dla przedsiębiorców – tak zwany „Kredyt ekologiczny” współfinansowany w ramach Programu 3.1 - „Finansowanie działań promujących ochronę środowiska i klimat” FENG (Fundusze Unijne dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027). 

Fundusze Europejskie 2023 - konkursy i nabory wniosków trwające w maju

Co proponują Fundusze Europejskie w maju 2023 r.? Oferta obejmuje łącznie 75 konkursów: 20 z programów krajowych, 35 z programów regionalnych oraz 20 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.  

FENG - zmiana harmonogramu naborów na 2023 rok

W dniu 30 marca opublikowano zaktualizowany harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na ten rok. Uwzględnia on terminy wszystkich planowanych w 2023 r. konkursów, finansowanych w ramach nowej polityki spójności na lata 2021-2027. Dłuższy termin pierwszych naborów wniosków w „Ścieżce SMART”, nowe terminy naborów dla takich konkursów jak: „Granty na Eurogranty”, „Promocja marki innowacyjnych MŚP” – sprawdź zmiany w harmonogramie dla programu FENG.

Umowa o dofinansowanie w ścieżce SMART – nowe zasady rozliczania projektów od 2023 roku

Rozpoczęła się długo zapowiadana polityka spójności na lata 2021-2027, w ramach której finansowany jest program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Nowy program to nowe założenia i zasady, ale także zmiany w dokumentacji konkursowej, w tym w umowach o dofinansowanie. W pierwszym konkursie Ścieżki SMART umowa o dofinansowanie została stworzona na fundamentach umów zawieranych w ramach POIR. Choć sporo elementów nie zostało zmienionych, to są pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę. 

Fundusze europejskie na lata 2021-2027 w Polsce - realizacja rozpoczęta. Wszystkie programy polityki spójności zaakceptowane przez UE

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało w komunikacie z 8 lutego 2023 r., że Polska rozpoczęła już realizację programów finansowanych z nowego budżetu unijnego na lata 2021-2027. Nasz kraj uzyskał akceptację wszystkich programów polityki spójności w nowym okresie programowania 2021-2027. Tym samym zakończył się długi i wymagający proces przygotowań, negocjacji prowadzonych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wszystkich resortów, samorządów odpowiedzialnych za poszczególne programy.

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 - kryteria wyboru pierwszych konkursów

18 stycznia 2023 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Zatwierdzono na nim kryteria wyboru projektów dla pierwszych konkursów.

Ścieżka SMART dla firm, czyli 4,5 mld zł na wsparcie dla MŚP. Wnioski można składać od lutego 2023 r.

Już w lutym 2023 roku zostanie ogłoszony nabór wniosków w ramach konkursu Ścieżka SMART, która jest jednym z czterech priorytetów w ramach nowego Programu FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) na lata 2021-2027. Zastąpi ona znany z poprzedniego programu POIR konkurs o nazwie Szybka Ścieżka i co jest nowością umożliwi ujęcie w jednym projekcie różnych etapów innowacyjnego przedsięwzięcia.

KPO - kiedy Polska otrzyma pieniądze z UE? Pierwszy wniosek o płatność w październiku

Z jednej strony rząd szykuje pierwszy wniosek o płatność z KPO, a z drugiej - scenariusze na wypadek, gdyby unijne pieniądze do Polski ostatecznie miały nie trafić Z ustaleń DGP wynika, że do tej pory za zrealizowane rząd uznaje 28 z 37 mierników i wskaźników (zwanych też kamieniami milowymi), które są ujęte w pierwszym wniosku o płatność. Z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że Polska złoży pierwszy wniosek o płatność z KPO w październiku 2022 r.

Fundusze europejskie - analiza finansowa projektu infrastrukturalnego. Jak to zrobić dobrze?

O tym, że chcąc pozyskać zewnętrzne środki na realizację danego projektu infrastrukturalnego, należy w dokumentacji aplikacyjnej sporządzić jego pełną analizę finansową, nie trzeba dzisiaj już chyba nikogo przekonywać. Jest to szczególnie widoczne w przypadku przygotowywania projektów do finansowania z funduszy Unii Europejskiej, np. z Funduszy Strukturalnych czy Funduszu Spójności.

Fundusze europejskie 2021-2027. Od jesieni 2022 r. 76 mld euro i nowa perspektywa dla Polski

Fundusze europejskie 2021-2027. Nowe środki unijne coraz bliżej. Polska będzie beneficjentem już czwartej perspektywy finansowej Funduszy Europejskich. Po przystąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 r. skorzystaliśmy z budżetu UE na lata 2000-2006, następnie z perspektywy 2007-2013, a obecnie kończą się projekty z perspektywy 2014-2020.

Dotacja na rozwój firmy – jak uzyskać

Zapewne każdy właściciel firmy chciałby otrzymać bezzwrotną dotację, najlepiej w wysokości 100% wartości inwestycji. Bez wątpienia fundusze unijne lub też inne źródła finansowania zewnętrznego są szansą rozwoju dla firm. Proces ubiegania się o dotację nie jest jednak taki prosty i wymaga profesjonalnego podejścia.

Fundusze Europejskie 2022 r. - konkursy dla firm w lipcu

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że w lipcu 2022 r. trwa łącznie 19 konkursów: 8 z programów krajowych, 8 z programów regionalnych oraz 3 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Na jakie cele można uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych w lipcu 2022 r.? Do kiedy można składać wnioski?

Kamienie milowe polskiego KPO [Lista]. Podatek od właścicieli pojazdów spalinowych, oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych i inne

Czym jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności? Ile pieniędzy dostanie Polska z UE na KPO? Co to są kamienie milowe? Kiedy można otrzymać wsparcie finansowe z KPO? Czy w ramach realizacji KPO zostanie wprowadzony podatek od właścicieli pojazdów spalinowych i oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych? Sprawdź listę kamieni milowych polskiego KPO.

Krajowy Plan Odbudowy - 70 proc. środków musi być zakontraktowane do końca 2022 roku

36 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy ma trafić do Polski dzięki akceptacji dokumentu przez Komisję Europejską. Prawie połowa z tych pieniędzy będzie przeznaczona na energetykę i zieloną transformację. Tym samym umożliwi Polsce szybszą realizację planu, który zakłada jak najszybsze odejście od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji. – Przechodzimy z gospodarki pokoju do gospodarki wojennej, która rządzi się innymi prawami i która wymaga szybszych decyzji – mówi były minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Czas będzie poważnym wyzwaniem, bo na zakontraktowanie 70 proc. funduszy Polska ma czas do końca roku.

Fundusze UE na innowacje i tworzenie nowych nisz rynkowych w 2022 roku

Komisja Europejska 9 lutego 2022 r. przyjęła program pracy Europejskiej Rady ds. Innowacji na rok 2022 (EIC WP2022). Tym samym została uruchomiona kolejna pula finansowania – w tym roku jest to ponad 1,7 mld euro do wykorzystania na przełomowe innowacje i tworzenie nowych nisz rynkowych. Innowatorzy mogą aplikować do EIC Pathfinder, Transition i Accelerator.

„Nowy start” - wparcie finansowe na ponowne otwarcie firmy

„Nowy start” - wparcie finansowe na ponowne otwarcie firmy. Strach przed porażką jest jednym z głównych hamulcowych rozwoju przedsiębiorczości. Jak wynika z badania PARP, 41 proc. osób, które widzą szanse biznesowe w swoim otoczeniu, nie decyduje się na otworzenie własnej firmy z powodu tej obawy. Porażka jest jednak ryzykiem wpisanym w każdy biznes i może stanowić ważną lekcję na przyszłość. Tym, którzy mimo niepowodzenia zdecydowali się wrócić na rynek i ponownie rozpocząć działalność gospodarczą, PARP pomaga w ramach projektu „Nowy start”. O wsparcie, dzięki któremu łatwiejszy będzie powrót na rynek, mogą aplikować mikro-, mali i średni przedsiębiorcy.

Wieloletni budżet UE a Fundusz Odbudowy

Budżet UE a Fundusz Odbudowy. Jak inaczej nazywamy wieloletni budżet UE? Ile Polska otrzyma w ramach polityki spójności na lata 2021-2027? Który fundusz ma największą alokację w ramach instrumentu odbudowy? Wyjaśniamy pięć zagadnień związanych z budżetem UE i Funduszem Odbudowy (Next Generation UE).

Fundusze europejskie na założenie firmy - dotacje i pożyczki

Fundusze europejskie na założenie firmy. Osoby, które planują założenie własnej działalności gospodarczej mogą skorzystać z dofinansowania na ten cel z funduszy europejskich. Zasadniczo są dwie możliwości. Osoby, które mają mniej niż 30 lat mogą skorzystać z dotacji w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój. Natomiast osoby, które ukończyły 30 lat mogą skorzystać z dotacji i pożyczek w Regionalnych Programach Operacyjnych w każdym województwie. Ponadto osoby niepracujące, które nie prowadziły wcześniej własnej firmy mogą skorzystać z pożyczek w programie Banku Gospodarstwa Krajowego „Pierwszy Biznes Wsparcie w Starcie”.

Fundusze europejskie (unijne) 2021 - nabory wniosków i konkursy w lipcu

Fundusze europejskie - lipiec 2021. Przedsiębiorcy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, samorządy, organizacje pozarządowe lub społeczne, zakłady opieki zdrowotnej mogą ubiegać się w lipcu 2021 roku o wsparcie unijne na realizację różnorodnych przedsięwzięć. O jakie dofinansowanie z funduszy UE można wnioskować w lipcu?

Fundusze Unijne na lata 2021-2027

Fundusze Unijne 2021-2027. W dniu 30 czerwca 2021 r. został oficjalnie opublikowany Pakiet rozporządzeń o Funduszach Europejskich dla polityki spójności na lata 2021-2027. Kto i na co może uzyskać wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji?

Ratyfikacja decyzji ws. zasobów własnych w budżecie UE

Zasoby własne UE. Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE. To kolejny krok, po podpisaniu ustawy ratyfikacyjnej, pozwalający na uruchomienie środków z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy.

Ustawa o zasobach własnych UE - 770 mld zł dla Polski

Ustawa o zasobach własnych UE. 770 mld zł z nowego budżetu Unii Europejskiej trafi do Polski. Sejm przyjął ustawę o zasobach własnych UE.

Krajowy Plan Odbudowy przyjęty przez Radę Ministrów

Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który jest podstawą do wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, został przyjęty przez Radę Ministrów.

Fundusze europejskie (unijne) 2021 - nabory wniosków i konkursy w kwietniu

Fundusze europejskie (unijne) 2021. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że w kwietniu 2021 r. trwają nabory wniosków o fundusze europejskie z licznych programów krajowych i regionalnych. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na konkursy wspierające inwestycje w odnawialne źródła energii, wspierające przedsiębiorców i dotyczące usług opiekuńczych.

Fundusze europejskie 2021-2027 - konsultacje Umowy Partnerstwa

18 stycznia 2021 r. rozpoczęły się konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa, najważniejszego dokumentu określającego, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Będzie on konsultowany we wszystkich województwach.

Fundusze Europejskie 2021 - nabory i konkursy w styczniu

W styczniu 2021 r. można ubiegać się m.in. o środki unijne na projekty z obszaru innowacji, na działania inwestycyjne, jak również na szkolenia i doradztwo. Portal Funduszy Europejskich Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zachęca do zapoznania się ze styczniowymi konkursami i sprawdzenia, jakiego rodzaju wsparcie jest oferowane.

Antycovidowe zmiany rozliczania funduszy europejskich do 2023 roku

Nadzwyczajne rozwiązania we wdrażaniu i rozliczaniu funduszy europejskich w związku z pandemią COVID-19 będzie można stosować do końca 2023 r. - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w komunikacie z 10 grudnia 2020 r. Sejm bowiem przyjął tego dnia rządową nowelizację tak zwanej specustawy funduszowej. To pakiet rozwiązań, które ułatwiają inwestowanie i rozliczanie funduszy unijnych. Co umożliwia specustawa funduszowa? Do kiedy przedłużono stosowanie przepisów antycovidowych w zakresie funduszy europejskich? Nad jakimi zmianami trwają jeszcze prace?

Prowizorium budżetowe w Unii Europejskiej - czym jest, jakie skutki wywołuje

Jeżeli państwa członkowskie Unii Europejskiej nie osiągną porozumienia ws. budżetu UE na lata 2021-2027 do końca bieżącego roku - w przyszłym 2021 roku najprawdopodobniej zacznie obowiązywać roczne prowizorium budżetowe. To tymczasowy budżet do czasu znalezienia kompromisu ws. unijnej "siedmiolatki". Zdaniem Jacka Saryusz-Wolskiego (PiS) środki dla Polski mogą być wtedy o 23,3 proc. większe niż w proponowanym budżecie.

Wsparcie z funduszy UE na walkę z COVID-19 do 30 czerwca 2021 r.

Wydłużenie do 30 czerwca 2021 r. możliwości udzielania dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych UE na lata 2014-2020 na walkę z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, który został opublikowany 5 listopada 2020 r. Pomoc może trafić na łagodzenie skutków epidemii COVID-19.

150 mln zł unijnych funduszy w konkursie „Wdrażanie innowacji przez MŚP”

Rozpoczął się właśnie nabór w konkursie „Wdrażanie innowacji przez MŚP”, skierowanego do firm ze wschodniej Polski. Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy wezmą w nim udział, zawalczą o nawet 20 mln zł dofinansowania ze środków unijnych na inwestycje związane z wprowadzaniem w firmie innowacyjnych produktów lub procesów technologicznych. Oprócz wsparcia finansowego przedsiębiorca może otrzymać także pomoc w dostosowaniu pozostałych procesów zachodzących w firmie do funkcjonowania w sytuacji epidemiologicznej. Warunkiem udziału w programie jest przynależność firmy do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego, np. klastra lub izby gospodarczej, obejmującego przedsiębiorstwa z co najmniej dwóch województw.

Program Operacyjny Polska Wschodnia - nawet 1 mln zł na start-up

W ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia prowadzony jest konkursu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”. Jeden start-up może w nim otrzymać nawet 1 mln zł na sfinansowanie kosztów swojego przedsięwzięcia, przy czym uzupełnić go musi wkładem własnym nie mniejszym niż 15 proc. wydatków kwalifikowalnych projektu.

Fundusze europejskie 2020 - nabory wniosków w czerwcu

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że w czerwcu 2020 r. ruszają nowe nabory wniosków o fundusze europejskie - 7 z programów krajowych i 27 z regionalnych. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na konkursy wspierające inwestycje w infrastrukturę B+R, ochronę środowiska czy zdrowie.

Dofinansowanie zagranicznej ekspansji polskich firm - Internacjonalizacja MŚP 2020

Do 28 maja 2020 r. mikro-, mali i średni przedsiębiorcy ze wschodnich województw Polski mogą składać wnioski do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie w pierwszej rundzie konkursu „Internacjonalizacja MŚP”. Wnioski w drugiej rundzie będzie można składać od 4 sierpnia do 7 września 2020 r. Pieniądze będą wypłacane na dofinansowanie kosztów wprowadzenia na nowe rynki zagraniczne produktów lub usług. Maksymalna kwota dofinansowania na jedną firmę wynosi 800 tys. zł, a całkowita pula środków - 50 mln zł. Tegoroczną nowością jest zniesieniu limitu na koszty udziału w targach, wystawach i misjach gospodarczych.

Fundusze UE - ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne w związku z pandemią

Zniesienie limitu dofinansowania wynoszącego 6 mln zł, rezygnacja z konieczności posiadania wkładu własnego, a także zniesienie wymogu innowacyjności w skali krajowej – to główne ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne w związku z pandemią koronawirusa. Nabór wniosków wystartuje 1 czerwca. Wsparcie jest finansowane z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Specustawa o wsparciu realizacji programów operacyjnych uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił specustawę w sprawie wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią COVID-19. Ustawa przewiduje niezbędne mechanizmy pomocowe dla beneficjentów programów, żeby mogli kontynuować swoją podstawową działalność i nie stracili szansy na dofinansowanie.

Pomoc publiczna z funduszy UE dla firm w czasie epidemii koronawirusa

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że dwa projekty rozporządzeń Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, które umożliwią wsparcie firm z funduszy unijnych na specjalnych, antykryzysowych zasadach, trafiły we wtorek 31 marca 2020 r. do Komisji Europejskiej.

Koronawirus a inwestycje dofinansowane z funduszy UE

Koronawirus dotknął również beneficjentów Funduszy Europejskich. Ograniczone możliwości realizacji inwestycji w programach dofinansowanych z UE dotyczą wielu przedsięwzięć. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało rozwiązania, które mają ułatwić ich prowadzenie i rozliczanie w nowej rzeczywistości.

Aktualizacja programów operacyjnych w ramach Funduszy Europejskich

Najważniejsze programy operacyjne w ramach Funduszy Europejskich oraz Funduszy Norweskich zostały zaktualizowane. Do wcześniej zapowiedzianych konkursów, dołączyło kilka nowych oraz ciekawych dla przedsiębiorców propozycji. Wobec czego w ramach Funduszy Europejskich jest jeszcze sporo środków do rozdysponowania w ostatnim roku programowania finansowego 2014-2020.

Premia technologiczna dla MŚP - kredyt na innowacje z BGK

15 października 2019 r. ruszyła szósta edycja konkursu na premię technologiczną z unijnego programu Inteligentny Rozwój, przygotowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. O dofinansowanie na innowacje mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, a pojedyncza dotacja może wynieść aż 6 mln zł. Wnioski o dofinansowanie można składać do 27 lutego 2020 roku.

Oszustwa dotacyjne - nowa moda czy nadgorliwość urzędników

W ostatnim czasie media informowały o postępowaniach kontrolnych i przygotowawczych prowadzonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) i inne organy ścigania. Zatrzymania związane są z potencjalnym wyłudzaniem środków unijnych.

Dofinansowanie z funduszy europejskich na opracowanie strategii wzorniczej

Przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie z funduszy europejskich na przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie strategii wzorniczej, na podstawie której wdrożona zostanie innowacja w przedsiębiorstwie. Program skierowany jest do przedsiębiorstw zlokalizowanych w Polsce Wschodniej.

Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w 2019 r.

Nowy 2019 rok dostarczył przedsiębiorcom szeroki wachlarz propozycji dofinansowania inwestycji. Przedsiębiorcy, którzy planują długookresowe kierunki rozwoju, nastawione na wdrażanie innowacji, wykorzystujących najnowsze rozwiązania i technologie, mają szansę na uzyskanie dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich.

Fundusze unijne to nadal znaczące wsparcie dla rozwoju sektora MSP

Przed nami jeszcze tylko 2,5 roku obecnej perspektywy finansowej UE 2014-2020, w ramach której znaczne środki przeznaczono na inwestycje w sferę innowacyjności w polskich przedsiębiorstwach. Warto po nie sięgnąć, ponieważ są formą bezzwrotnego wsparcia i z racji tego stanowią źródło atrakcyjnego kapitału na rozwój przedsiębiorstw. Po ten kapitał polskie firmy sięgały dotychczas dość chętnie. Według danych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na koniec 2017r. wsparcie ze środków unijnych otrzymało ponad 8 tys. przedsiębiorców m.in. na realizację ponad 1400 projektów B+R, wdrożenie ponad 800 innowacji produktowych oraz ponad 400 innowacji procesowych. Na projekty, mające na celu wzmocnienie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, do końca lutego br. rozdano ponad 16 mld PLN.

Fundusze europejskie (maj 2018) - aktualne konkursy

W maju 2018 r. otwierają się 92 nowe konkursy o przyznanie funduszy unijnych. Można ubiegać się o dotacje m.in. na badania i prace rozwojowe, szkolenia i doradztwo, aktywizację społeczną i edukację. Aktualna pełna oferta to 64 nabory z programów ogólnopolskich, 122 konkursy z programów regionalnych i 20 konkursów z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju publikuje listę aktualnych konkursów. Wśród nich jest także grupa konkursów wyłącznie dla osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat.

Dofinansowanie na działalność badawczo-rozwojową i wdrożenie innowacji

Wiosna przynosi zupełnie nowe propozycje dofinansowania, jak również kilka istotnych zmian w konkursach dobrze już znanych. Przedsiębiorcy, którzy planują inwestycje finansowane z funduszy unijnych mogą się starać o otrzymanie dofinansowania m.in. na rozwój działalności badawczo-rozwojowej czy wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Nabory są przeznaczone dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, ale również dla dużych firm czy konsorcjów.

Fundusze Europejskie 2018 - 30 nowych konkursów w lutym

W lutym 2018 r. można wziąć udział w 30 nowych konkursach ze środków Funduszy Europejskich. To jednak tylko część oferty unijnej. Cały czas można składać wnioski o wsparcie finansowe projektów w 92 wciąż trwających konkursach.

Ułatwienia w wydatkowaniu środków UE

Zmiana zapisów tzw. ustawy wdrożeniowej, obok znowelizowanych wytycznych Ministra Rozwoju i Finansów m.in. w zakresie kwalifikowalności wydatków, które wprowadzają np. zmiany dotyczące zamówień udzielanych w ramach projektów, usprawni procedury związane z wykorzystaniem funduszy UE.

REKLAMA