| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: nieodpłatne świadczenia

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nieodpłatne świadczenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nieodpłatne świadczenia.

Czy kawa i herbata dla pracowników jest ich przychodem opodatkowanym PIT?

Aktualizacja: 14.06.2012

Do nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń na rzecz pracownika, związanych ze stosunkiem pracy zaliczyć należy wartość wszystkich wydatków poniesionych przez pracodawcę na rzecz pracownika. Jednak przychód ze stosunku pracy nie powstaje, jeżeli nie ma możliwości przypisania poszczególnemu pracownikowi określonej wielkości świadczenia na niego przypadającego. »

Nieodpłatna pomoc prawna a VAT– wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Aktualizacja: 16.04.2012

W piątek 13 kwietnia 2012 r. Ministerstwo Finansów kolejny raz udzieliło informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o VAT w odniesieniu do nieodpłatnego świadczenia usług pomocy prawnej. Podobnie jak poprzednio (czerwiec 2011 r.) informacja ta została opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa i nie nadano jej oficjalnej formy interpretacji podatkowej. »

Nieodpłatne świadczenia dla pracowników – ryczałtowa opłata za dowóz do pracy

Aktualizacja: 20.03.2012

Jeżeli wartości nieodpłatnych świadczeń pracowniczych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika nie jest możliwe ustalenie przychodu konkretnego pracownika. Dzieje się to najczęściej, gdy opłata wnoszona jest ryczałtowo za wszystkich pracowników. »

Nieodpłatne świadczenie członka zarządu dla spółki - jak obliczyć jego wartość

Aktualizacja: 09.02.2012

Jeżeli członek zarządu, który nie ma podpisanej ze spółką umowy o pracę, ani nie jest jej udziałowcem - świadczy na jej rzecz usługi o charakterze zarządczym, istnieje ryzyko zidentyfikowania po stronie spółki nieodpłatnego świadczenia. Jak ustalić wartość tego świadczenia dla potrzeb opodatkowania. Problem ten rozpatrywał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. »

Pakiety medyczne dla pracowników – uzasadnienie uchwały NSA i zdania odrębne

Aktualizacja: 27.11.2011

Znane jest już pisemne uzasadnienie uchwały Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10), w której stosunkiem głosów 22 do 8 wygrała teza, że pakiety medyczne fundowane pracownikom przez pracodawcę są dla pracowników nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Uzasadnienie jest bardzo ciekawe, m.in. dlatego, że NSA odniósł się również do kwestii obliczania wartości takiego świadczenia. Ponadto ważne dla podatników argumenty przeciw tezie uchwały znalazły się w zdaniach odrębnych tych sędziów, którzy głosowali przeciw uchwale. »

Nieodpłatne wydanie towarów w ramach usługi marketingowej - rozliczenie VAT

Aktualizacja: 24.02.2012

Spółka świadcząc usługi o charakterze marketingowym, promocyjnym, może wykonywać pewne czynności wobec klientów bezpłatnie. Zwrot poniesionych kosztów otrzymuje od podmiotu, którego produkty reklamuje. Całość usług marketingowych świadczonych na rzecz zleceniodawcy podlega opodatkowaniu VAT. Czy także nieodpłatne wydanie towarów lub nieodpłatne świadczenie usług w ramach tej usługi będzie opodatkowane VAT? »

Pakiety medyczne dla pracowników – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Aktualizacja: 31.10.2011

Ministerstwo Finansów z satysfakcją przyjęło podjęcie przez Izbę Finansową Naczelnego Sądu Administracyjnego uchwały z 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10) w sprawie pakietów medycznych. Ministerstwo i organy podatkowe od dawna bowiem traktowały takie pakiety za nieodpłatne świadczenia opodatkowane PIT i oskładkowane, jak inne przychody ze stosunku pracy. Odpowiadając na pytanie naszej redakcji rzecznik resortu finansów zapewnił też, że w przypadku imprez integracyjnych nie osiągają przychodu ci pracownicy, którzy nie wzięli udziału w imprezie. »

Uchwała Izby Finansowej NSA w sprawie pakietów medycznych – skutki dla pracowników i firm

Aktualizacja: 26.10.2011

Pakiety świadczeń medycznych wykupione przez pracodawcę pracownikom są (oprócz tych obowiązkowych związanych z bhp) nieodpłatnym świadczeniem. Taką interpretację potwierdziła w uchwale z 24 października 2011 r. pełna Izba Finansowa Naczelnego Sądu Administracyjnego. O praktyczne konsekwencje uchwały zapytaliśmy Marka Gadacza, starszego menedżera w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC. »

Praca praktykanta nie jest dla firmy nieodpłatnym świadczeniem

Aktualizacja: 11.10.2011

Świadczenie pracy w ramach bezpłatnej praktyki absolwenckiej nie jest nieodpłatnym świadczeniem ani dla odbywającego praktykę ani dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca uzyskuje realną pomoc w swojej firmie, a praktykant uzyskuje doświadczenie i nabywa umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy, korzystając jednocześnie z wiedzy i doświadczenia przedsiębiorcy. Zdaniem fiskusa świadczenia te są ekwiwalentne i dlatego nie podlegają opodatkowaniu PIT. »

Nie ma PIT, gdy nie można ustalić dochodu

Aktualizacja: 01.08.2011

Jeżeli nie można ustalić wartości nieodpłatnych świadczeń uzyskanych przez konkretnego pracownika (np. gdzie opłata jest wnoszona ryczałtowo, bez względu na to, czy pracownik z usług korzystał, czy nie korzystał), to udział w imprezie integracyjnej (okolicznościowej) nie generuje dla pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. »

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Aktualizacja: 30.01.2013

Świadczenia pieniężne i rzeczowe otrzymane przez pracownika ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych są zwolnione z PIT do wysokości 380 zł rocznie. Jeżeli pracownik otrzyma w danym roku z zfśs świadczenia o większej wartości – od nadwyżki ponad 380 zł powinna zostać pobrana zaliczka na PIT. Świadczenia z funduszu socjalnego są ponadto zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. »

Co to jest nieodpłatne świadczenie i jak określić jego wartość

Aktualizacja: 14.09.2010

Ustawa o podatku dochodowym nie wyjaśnia co to jest „nieodpłatne świadczenie”. Przepisy wskazują jednak w jaki sposób oraz według jakich kryteriów ustalić wartość takiego świadczenia. A dokładne wyjaśnienie tego pojęcia jest dla podatnika bardzo ważne, ponieważ nieodpłatne przysporzenia są przychodem z tytułu nieodpłatnego świadczenia, a więc należy od nich zapłacić podatek. »

Darowizna a nieodpłatne przekazanie

Aktualizacja: 04.09.2008

Jaka jest różnica między darowizną a nieodpłatnym przekazaniem? Kiedy środki trwałe nieodpłatnie otrzymane lub otrzymane w formie darowizny należy księgować na koncie 760, a kiedy na 800? »

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty VAT

Aktualizacja: 10.10.2011

Chcę wycofać samochód z działalności gospodarczej i przeznaczyć go na własne prywatne potrzeby. Czy po takiej zmianie wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego ? Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »