| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: PIT - amortyzacja

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - amortyzacja. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - amortyzacja.

Odpisy amortyzacyjne przy darowiźnie majątku dla przedsiębiorcy

Aktualizacja: 27.08.2015

W przypadku przekazania majątku w drodze darowizny wartość początkowa majątku otrzymanego przez przedsiębiorcę powinna być równa wartości rynkowej tego majątku. Następnie od niej właśnie ustala się wysokość odpisów amortyzacyjnych bez względu na to, jakie odpisy amortyzacyjne poczynił wcześniej darczyńca. »

Jak amortyzować znaki towarowe?

Aktualizacja: 21.08.2015

Znak towarowy, zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo własności przemysłowej, to każdy symbol, który można przedstawić w sposób graficzny, który nadaje się do oznaczania towarów lub usług danego przedsiębiorstwa. To dość szeroki zakres: mieszczą się w nim wyrazy, litery, liczby, kolory, forma przestrzenna, ornamenty, a także połączenia tych elementów. Co ciekawe, znakiem towarowym może być także melodia, sygnał dźwiękowy, a nawet zapach. Znak towarowy stanowi część majątku firmy i według art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod pewnymi warunkami może podlegać amortyzacji. »

Skutki podatkowe sprzedaży środka trwałego w okresie amortyzacji

Aktualizacja: 28.05.2015

Zbycie środka trwałego przez osobę fizyczną w okresie amortyzacji powoduje konieczność uporządkowania ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jakie skutki wywołuje sprzedaż środka trwałego na gruncie podatku dochodowego, podatku VAT czy ewidencji księgowej? »

Jak odróżnić ulepszenie środka trwałego od jego remontu

Aktualizacja: 07.05.2015

W sytuacji gdy dochodzi do remontu środków trwałych, trudności sprawia właściwie zinterpretowanie tego zagadnienia. Z punktu widzenia prawa podatkowego ma to o tyle istotne znaczenie, że prawidłowa kwalifikacja wydatków na w/w środki może pozwolić na ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu. Niżej podpowiadamy, jak odróżnić ulepszenie środka trwałego od jego remontu. »

Czy można amortyzować samochód zabytkowy

Aktualizacja: 21.04.2015

Prowadzę działalność m.in. w zakresie wypożyczania samochodów z kierowcą na różnego rodzaju imprezy (śluby, chrzty, jubileusze itp.). Zamierzam kupić i wykorzystywać przez okres dłuży niż rok na potrzeby tej działalności samochód zabytkowy (wpisany do rejestru zabytków) wyprodukowany na początku lat 30. XX wieku (kompletny i zdatny do użytku). Czy mogę taki samochód uznać za środek trwały i go amortyzować? »

Amortyzacja samochodu nabytego w drodze spadku na współwłasność

Aktualizacja: 21.04.2015

Razem z rodzeństwem otrzymałam w spadku samochód osobowy. Samochód stanowi obecnie współwłasność trzech osób. Ja chcę wykorzystywać ten samochód w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy mogę taki samochód amortyzować? Czy powinnam zawrzeć umowę użyczenia z pozostałymi współwłaścicielami? »

Od kiedy można amortyzować samochód zakupiony na raty

Aktualizacja: 10.03.2015

Zakupiłem samochód osobowy na raty, który zamierzam wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej. Od jakiego momentu mogę rozpocząć jego amortyzację? Czy muszę czekać, aż zapłacę wszystkie raty? »

Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT

Aktualizacja: 21.11.2014

W związku z nowelizacją przepisów dotyczących VAT, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r., pojawiły się wątpliwości odnośnie rozliczenia leasingu finansowego samochodu osobowego. W przypadku leasingu finansowego do wartości początkowej dodany był naliczony podatek VAT zmniejszony o 60% kwoty VAT, nie więcej niż 6000 zł, którą można było odliczyć. Od 1 kwietnia 2014 r. z faktur za raty leasingowe można - co do zasady - odliczać 50% kwoty naliczonego podatku VAT. »

Amortyzacja samochodu od którego można odliczyć tylko 50% VAT

Aktualizacja: 03.11.2014

W związku z obowiązującą od 1 kwietnia 2014 r. nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług i nowymi zasadami odliczania VAT od samochodów osobowych, podatnicy mają wątpliwości, czy pojazd, od którego przysługuje tylko 50-procentowe odliczenie VAT, może być amortyzowany? »

Amortyzacja środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny

Aktualizacja: 09.10.2014

Odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane od składników majątku nabytych w drodze spadku lub darowizny mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. »

Limit jednorazowej amortyzacji w 2015 r.

Aktualizacja: 06.10.2014

W 2015 r. limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego będzie wynosił 209 000 zł. Wysokość limitu jednorazowej amortyzacji jest taka sama dla podatników w podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych. »

Indywidualna stawka amortyzacyjna dla środków trwałych

Aktualizacja: 03.09.2014

Czy podatnik może zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną dla środków trwałych (nabytych używanych środków transportu), które według niego spełniają kryteria ustawy, o których mowa w art. 22j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? »

Niższy podatek przy zakupie klimatyzacji

Aktualizacja: 06.08.2014

Zakup klimatyzacji do biura czy samochodu, a także koszty jej montażu czy serwisu zalicza się do kosztów firmy. »

Składniki majątku nabyte nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie – przychody i koszty w PIT

Aktualizacja: 19.03.2014

Przychód otrzymany z odpłatnego zbycia składnika majątku nabytego nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, którego otrzymanie spowodowało rozpoznanie przychodu może być następnie pomniejszony o koszt jego uzyskania. Jeżeli zbywany składnik majątku nie podlegał amortyzacji, kosztem uzyskania przychodu jest wartość tego wcześniej rozpoznanego przychodu. W przypadku zbycia amortyzowanych składników majątków – tak ustalony koszt trzeba jeszcze pomniejszyć o dokonane odpisy amortyzacyjne. »

Jak amortyzować ujawniony środek trwały

Aktualizacja: 18.12.2013

Jestem indywidualnym przedsiębiorcą, tzw. małym podatnikiem. Od dwóch lat w działalności gospodarczej używam obrabiarki z rodzaju 41 KŚT. Urządzenie to nie jest ujęte w ewidencji środków trwałych. Jego cena nabycia wynosiła ponad 20 000 zł. Potwierdza to umowa kupna zawarta w 2011 r. Czy obecnie mogę wprowadzić to urządzenie do ewidencji środków trwałych i dokonać jego amortyzacji? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »