| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych.

PIT od diet zagranicznych wypłacanych z tytułu podróży służbowej do Polski

Aktualizacja: 21.08.2012

Do jakiej wysokości zwolnione z opodatkowania mogą być diety, które pracownik zatrudniony przez zagraniczny podmiot otrzymuje z tytułu podróży służbowej do Polski? Przepisy polskiej ustawy o PIT w zestawieniu z przepisami dotyczącymi należności z tytułu podróży służbowych nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wątpliwość ta nabiera szczególnej wagi w przypadku, gdy diety – na podstawie stosownego porozumienia - w imieniu zagranicznego pracodawcy wypłaca podmiot polski. »

PIT od rolników od 2014 roku

Aktualizacja: 14.08.2012

Taką datę wskazał 13 sierpnia 2012 r. minister rolnictwa Stanisław Kalemba w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Projekt ustawy wprowadzającej podatek dochodowy dla rolników od dochodów z działalności rolniczej i jednocześnie likwidującej podatek rolny jest już podobno uzgodniony z ministrem finansów. »

Przejęcie podmiotu to także obowiązek sporządzenia PIT-11

Aktualizacja: 09.08.2012

Wraz z przejęciem innego podmiotu oprócz szeregu kwestii finansowych oraz organizacyjnych Spółka przejmująca powinna mieć na uwadze kwestie rozliczeń podatkowych, w tym w szczególności obowiązki informacyjne w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Przy przejęciu mającym miejsce w trakcie roku podatkowego następującym wraz z przejściem pracowników na podstawie art. 23(1) kodeksu pracy, podatnicy zgłaszają bowiem wątpliwości, za jaki okres obowiązani są złożyć informację PIT-11 dla przejętych pracowników. »

PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości - koszty spadkobierców

Aktualizacja: 07.08.2012

Przy sprzedaży nieruchomości podstawą opodatkowania PIT jest dochód (różnica między przychodem i kosztami jego uzyskania). Jednak konkretne przepisy, które tworzą tę zasadę, mogą prowadzić do rażącego pokrzywdzenia osoby, która nabyła nieruchomość w drodze dziedziczenia. »

PIT od odszkodowań i odsetek od nich

Aktualizacja: 07.08.2012

Co do zasady odszkodowania uzyskane przez osoby fizyczne są zwolnione z podatku dochodowego (PIT). Dotyczy to w szczególności otrzymanych odszkodowań lub zadośćuczynień, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynika z przepisów ustaw lub przepisów wykonawczych, odszkodowań otrzymanych na podstawie wyroku lub ugody sądowej, rent przyznanych na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, kwot otrzymanych z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Od tej zasady są jednak wyjątki - dotyczą one przede wszystkim odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Opodatkowane PIT są natomiast odsetki od odszkodowań. »

19% PIT od dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 03.07.2012

Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. (podobnie jak akcji spółek giełdowych) jest opodatkowany PIT wg stawki 19%. Do 30 kwietnia następnego roku trzeba złożyć odrębną deklarację PIT-38, w której wykazuje się przychody, koszty i podatek od tej transakcji. »

Jak zmienić polski system podatkowy – propozycja Centrum im. Adama Smitha

Aktualizacja: 20.06.2012

Zdaniem ekspertów Centrum im. Adama Smitha naprawa polskiego systemu podatkowego nie ma większego sensu - system ten trzeba stworzyć od nowa. Jak? »

Rozliczanie kosztów reprezentacji i reklamy - co warto wiedzieć?

Aktualizacja: 18.06.2012

Efektywne działania marketingowe silnie wpływają na przychody firmy, niezależnie od branży. Jednak nie każdy wydatek związany z marketingiem może formalnie stanowić koszt uzyskania przychodu. Jak zatem rozliczać wydatki na reprezentację i reklamę? »

Dofinansowanie wycieczki zakładowej z zfśs jest zwolnione z PIT

Aktualizacja: 05.06.2012

Czy dofinansowanie lub sfinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wycieczki, wczasów przez pracodawcę pracownikowi albo emerytowi lub renciście jest świadczeniem zwolnionym z opodatkowania? »

PIT przy zamianie samochodu

Aktualizacja: 17.05.2012

Zamiana samochodu nie jest sposobem na uniknięcie podatku dochodowego. Trzeba go zapłacić tak samo, jak w przypadku sprzedaży auta. Podatku nie będzie jeśli obecny właściciel kupił samochód co najmniej sześć miesięcy wcześniej. »

Odszkodowanie z ubezpieczenia firmowego samochodu jest przychodem

Aktualizacja: 17.05.2012

Odszkodowanie jest, co do zasady przychodem z działalności gospodarczej. Przykładem może być odszkodowanie z ubezpieczenia za firmowy samochód lub inny składnik majątku firmy. Przychód ten powstaje, gdy pieniądze z odszkodowania faktycznie do nas trafią. »

Rozliczenie z pełnoletnim dzieckiem, które pracuje i dostaje zasiłek pielęgnacyjny

Aktualizacja: 10.05.2012

Można rozliczyć się wspólnie z pełnoletnim dzieckiem, które w rozliczanym roku podatkowym otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. W przypadku takiego dziecka dla możliwości wspólnego z nim rozliczenia nie ma znacznie ani wiek dziecka ani wysokość uzyskanych przez nie dochodów. »

Składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – czy można je odliczyć?

Aktualizacja: 06.06.2012

Składki na publiczne ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku. Nie ma znaczenia, czy składki takie są opłacone obowiązkowo czy też dobrowolnie. »

Nieodpłatna pomoc prawna – skutki w VAT i PIT

Aktualizacja: 06.06.2012

Udzielanie bezpłatnych porad prawnych jest zjawiskiem obecnie dość powszechnie spotykanym. Czy jednak podmiot, który ich udziela podlega opodatkowaniu VAT? Czy osoba, która taką poradę uzyskuje powinna zapłacić PIT od wartości takiego nieodpłatnego świadczenia? Wyjaśnia Minister Finansów. »

Zmiana numeru PKD działalności, a ryczałt ewidencjonowany

Aktualizacja: 19.04.2012

Czy przedsiębiorca po zmianie klasyfikacji swojej działalności gospodarczej na prawidłową, może w dalszym ciągu opodatkowywać przychody z tej działalności za pomocą ryczałtu? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dotychczas była nieprawidłowo sklasyfikowana na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Zgodnie z tą niewłaściwą klasyfikacją i obowiązującymi przepisami, mogła być opodatkowana na zasadzie ryczałtu. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »