| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zaliczki na PIT z działalności gospodarczej, najmu i dzierżawy

Aktualizacja: 16.04.2012

Jakie zasady obowiązują od 1 stycznia 2012 r. co do terminów wpłacania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu uzyskiwania dochodów, o których mowa w art. 44 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy oraz z najmu i dzierżawy)? »

Ulga meldunkowa przysługuje żonie i mężowi

Aktualizacja: 16.04.2012

W 2007 r. Podatniczka wraz z mężem kupiła mieszkanie własnościowe. W mieszkaniu tym zameldowany na pobyt stały przez okres powyżej 12 miesięcy przed datą zbycia był tylko mąż Podatniczki. W 2011 r. mieszkanie zostało sprzedane. Czy ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulgi meldunkowej) może skorzystać każdy z małżonków? »

Zakład Pracy Chronionej zwraca nadpłatę PIT pracownikowi

Aktualizacja: 16.04.2012

Jak ma postąpić Zakład Pracy Chronionej, jeżeli rozliczając pracownika na PIT-40 musi mu zwrócić nadpłatę wynikającą z tego rozliczenia. Czy nadpłatę może potrącić z bieżącymi zaliczkami? »

Zwrot wynagrodzenia przez pracownika – skutki w PIT

Aktualizacja: 16.04.2012

Podatnik w 2011 r. otrzymał od swojego zakładu pracy premię. W styczniu 2012 r. okazało się, że nie spełniał warunków przewidzianych w regulaminie premiowania i w związku z tym został zobowiązany do zwrotu świadczenia nienależnego. Świadczenie to zwrócił z miesiącu lutym 2012 r. w kwotach brutto swojemu pracodawcy, z którym nadal łączy go stosunek pracy. Czy pracodawca może zastosować art. 41b ustawy o PIT? »

Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem – wystarczy jeden dzień samotnego rodzicielstwa

Aktualizacja: 11.04.2012

Podatnikom PIT samotnie wychowującym dzieci przysługuje prawo do preferencyjnego podatkowego rozliczenia rocznego. Nie ma przy tym znaczenia długość okresu, w którym podatnik posiadał w rozliczanym roku podatkowym status osoby samotnie wychowującej dziecko. Żeby skorzystać z tego rozwiązania nie można spóźnić się ze złożeniem PIT-a. »

Czy działalność rolnika, polegająca na niewielkiej produkcji wędlin, podlega opodatkowaniu?

Aktualizacja: 05.04.2012

Rolnik może podjąć inną niż prowadzenie gospodarstwa rolnego działalność. Jednak produkcja wędlin z własnej trzody chlewnej, przeznaczonych na sprzedaż na niewielką skalę, którą można określić jako okazjonalną, powoduje powstanie przychodu. Czy rolnik, który jest zryczałtowanym podatnikiem, powinien się rozliczyć z otrzymanego dochodu? »

Różnice kursowe w PIT

Aktualizacja: 29.03.2012

Jaki kurs waluty należy stosować przy obliczaniu różnic kursowych przy dokonywaniu płatności lub otrzymywaniu zapłaty za pośrednictwem rachunku walutowego, w związku ze zmianą od 1 stycznia 2012 r. treści przepisu art. 24c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? »

PIT od sprzedaży złota

Aktualizacja: 29.03.2012

Podatnik dokonał sprzedaży złota lokacyjnego (sztabki, monety). Od czasu zakupu ww. złota minęło ponad 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Sprzedaż miała charakter prywatny i dokonana była na rzecz innej osoby fizycznej. Czy od dochodu uzyskanego z przedmiotowej sprzedaży należy zapłacić podatek dochodowy? »

PIT-11 dla bezdomnego

Aktualizacja: 29.03.2012

Do którego urzędu skarbowego płatnik jest obowiązany przesłać informację PIT-11 dotyczącą osoby bezdomnej, jeżeli osoba ta nie chce podać miejsca, na terenie którego najczęściej przebywa? »

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną

Aktualizacja: 16.03.2012

Dochody, jakie uzyskuje akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w niej, należy opodatkować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Obowiązek uiszczenia zaliczki na PIT aktualizuje się w momencie faktycznego otrzymania środków. »

Ulga na dorosłe dzieci w PIT – jak liczyć dochód dziecka

Aktualizacja: 12.03.2014

Niektórzy rodzice mogą korzystać z ulgi na pełnoletnie dzieci, które jeszcze się uczą i nie mają więcej niż 25 lat. Jednak jeżeli takie dziecko zarobiło w rozliczanym roku podatkowym więcej niż 3089 zł – jego rodzice nie mają prawa do ulgi prorodzinnej. WSA w Łodzi odpowiedział na pytanie jak liczyć ten dochód dorosłego, uczącego się dziecka. »

Zasiłek chorobowy po zmarłym – skutki w PIT

Aktualizacja: 02.03.2012

Czy zasiłek chorobowy, który pozostał po zmarłej osobie, wypłacony przez zakład pracy stanowi przychód osoby uprawnionej do renty rodzinnej? Czy osoba taka powinna rozliczać go jako swój przychód na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też przychód ten wchodzi w skład masy spadkowej, a tym samym podlega podatkowi od spadków i darowizn? »

PIT od emerytury z Australii wypłacanej emerytowi mieszkającemu w Polsce

Aktualizacja: 02.03.2012

Reguły opodatkowania emerytury wypłacanej z Australii osobie mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) oraz polsko-australijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 7 maja 1991 r. (umowa). »

ZUS pobierze podatek od emerytury dla Polaka w Kanadzie

Aktualizacja: 02.03.2012

Jednostka organizacyjna ZUS, która wypłaca emerytury osobom mającym miejsce zamieszkania w Kanadzie, jest obowiązana pobrać przy wypłacie podatek dochodowy zgodnie z art. 34 ustawy o PIT. Kwota podatku nie może przekroczyć 15% kwoty emerytury. Jeżeli kwota podatku obliczona zgodnie z art. 34 ustawy o PIT od wypłacanej emerytury jest niższa niż 15% kwoty emerytury, ZUS musi pobrać podatek zgodnie z wymienionym przepisem ustawy, w przeciwnym wypadku zobowiązany jest pobrać 15% kwoty wypłacanej emerytury. »

Ogród jako wydatek mieszkaniowy

Aktualizacja: 28.02.2012

Założenie ogrodu nie jest celem mieszkaniowym, a wydatki poniesione na założenie ogrodu i sadzenie roślin nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania albo innej nieruchomości. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »