| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: PIT - przychody

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - przychody. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - przychody.

Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

Aktualizacja: 08.02.2012

Zdaniem Ministra Finansów pracownik uzyskuje opodatkowany PIT przychód ze stosunku pracy, gdy uczestniczył w imprezie firmowej – nawet jeżeli nic nie skonsumował. Gdy pracodawca płaci za imprezę ryczałtowo, przychód pracowników powinien ustalić dzieląc łączne koszty przez liczbę pracowników uczestniczących w imprezie. Sądy administracyjne długo były innego zdania ale od uchwały NSA w sprawie pakietów medycznych z 24 października 2011 r. już podzielają stanowisko Ministra Finansów, co do możliwości arytmetycznego ustalenia przychodu poszczególnych pracowników. »

Czy nabycie nieruchomości w drodze dożywocia powoduje konieczność zapłaty podatku PIT?

Aktualizacja: 27.05.2011

Organy podatkowe konsekwentnie domagają się podatku od osób zawierających umowę dożywocia obliczanego według zasad dla zbycia nieruchomości. WSA stają z reguły po stronie podatników. Są to wyroki nieprawomocne. Ostatecznie interpretacja tych przepisów zależy od NSA. »

Czy udostępnienie pracownikowi służbowego samochodu powoduje powstanie przychodu?

Aktualizacja: 27.05.2011

W prawie podatkowym obowiązuje bardzo szeroka definicja przychodów ze stosunku pracy. Przepis art. 12 ustawy o PIT pozwala uznać za taki przychód szereg korzyści otrzymywanych przez pracownika od pracodawcy. Dlaczego więc fiskus zgadza się nie uznać za przychód ze stosunku pracy udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu dla dojazdów do pracy? »

Czy poczęstunek dla pracowników jest ich przychodem?

Aktualizacja: 11.05.2011

Poczęstunek na nieobowiązkowym spotkaniu pracowniczym w formie szwedzkiego stołu nie będzie traktowany jako przychód pracownika. Decydujące znaczenie ma przy tym właśnie fakt braku obowiązku uczestnictwa w spotkaniu. W poczęstunku uczestniczy w takim przypadku jedynie część załogi. Nie sposób więc ustalić, jaka jest wysokość przychodu dla poszczególnych pracowników. »

Czy wydatki na wykończenie mieszkania zmniejszają przychód z jego sprzedaży?

Aktualizacja: 19.04.2011

Podatnik podpisał w czerwcu 2010 r. umowę przedwstępną na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym od dewelopera. Pod koniec czerwca deweloper oddał mieszkanie nabywcy celem przeprowadzenia prac wykończeniowych. Umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego została podpisana w październiku 2010 r. Następnie w grudniu podatnik dokonał sprzedaży mieszkania. »

Wniesienie udziałów spółki z o.o. do spółki jawnej nie powoduje powstania przychodu

Aktualizacja: 08.04.2011

W dniu 14 marca 2011 r. zapadła uchwała NSA (sygn. akt II FPS 8/10), w której stwierdzono, że wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej (jawnej) wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej (aport) nie stanowi odpłatnego zbycia tych udziałów, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wbrew stanowisku organów podatkowych nie powstaje więc przychód z tego tytułu po stronie wnoszącego udziały. »

Czy służbowa komórka jest przychodem pracownika?

Aktualizacja: 06.04.2011

Jeżeli pracownik jest obciążany kosztami rozmów i połączeń ponad limit, które będą traktowane jako prywatne i pracownik zwróci pracodawcy ich koszt - to w tym przypadku nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

Jakie są skutki podatkowe ustanowienia służebności przesyłu?

Aktualizacja: 05.04.2011

Poniższa porada dotyczy sytuacji prawnej osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, będącej jednocześnie właścicielem działki na której zostały (lub dopiero będą) posadowione przewody przesyłowe np. linie elektryczne, gazowe itp. Jak wskazuje analiza orzecznictwa, są to sytuacje najczęściej pojawiające się w praktyce. »

Darmowe szkolenia z opieki paliatywnej i hospicyjnej bez PIT

Aktualizacja: 17.03.2011

Minister Finansów wyda rozporządzenie, w którym zarządzi zaniechanie poboru PIT od uczestników darmowych szkoleń z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej -organizowanych przez organizacje pożytku publicznego lub przez organy samorządu zawodowego lekarzy i pielęgniarek. »

Jakie dochody dziecka pozwolą na wspólne rozliczenie z samotnym rodzicem?

Aktualizacja: 24.10.2011

Wspólne rozliczenie PIT-a osób samotnie wychowujących dzieci z tymi dziećmi jest możliwe nawet wtedy, gdy dziecko osiąga wysokie dochody. Rodzic może się rozliczyć z dzieckiem np. wtedy, gdy osiąga ono dochody z najmu mieszkania czy z lokat bankowych. »

PIT-11 - najważniejsze zasady i typowe sytuacje

Aktualizacja: 12.03.2014

Nie wystarczy umieć wypełnić formularz informacji PIT-11. Trzeba jeszcze wiedzieć jak postąpić z tą informacją w wielu sytuacjach jakie niesie życie. Informację PIT-11 należy co do zasady sporządzić najpóźniej do końca lutego roku następującym po roku podatkowym (art. 39 ust. 1 ustawy o PIT). Ale jeżeli pracownik rozstał się z zakładem pracy w trakcie roku, to płatnik musi wydać PIT-11 wcześniej na wniosek pracownika. »

Czy karty przepłacone dla pracowników są opodatkowane PIT?

Aktualizacja: 15.02.2011

Pracownicy są często obdarowywali przez pracodawców np. prezentami na święta. Formą świadczenia pozapłacowego dla pracowników są także tzw. karty przedpłacone, finansowane przez pracodawców z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Sporo wątpliwości wywołuje w praktyce kwestia, czy karty przedpłacone, finansowane przez pracodawców pracownikom korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. »

Informacja PIT-8C - przychody z innych źródeł

Aktualizacja: 10.02.2011

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 określa katalog źródeł przychodów. Źródła określone w pkt 1 tego artykułu należą do źródeł nazwanych, np. pozarolnicza działalność gospodarcza. Wszystkie przychody, których nie można zaliczyć do źródeł nazwanych, należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.). »

Jak opodatkować przychody z reklam na stronach internetowych?

Aktualizacja: 04.02.2011

Przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej z tytułu udostępnienia powierzchni reklamowych w sieci Internet należy zakwalifikować jako przychody pochodzące z dzierżawy zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) »

Czy zwrot wydatków za odwołanie pracownika z urlopu jest opodatkowany PIT?

Aktualizacja: 28.01.2011

Prawo do nieprzerwanego urlopu jest jednym z podstawowych praw pracownika. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że pracodawca odwoła pracownika z urlopu. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy zwrot wydatków poniesionych przez pracownika z tytułu odwołania z urlopu jest przychodem pracownika, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »