| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: PIT - ulgi i zwolnienia

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - ulgi i zwolnienia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - ulgi i zwolnienia.

Jak rozliczyć dochód ze stażu (stypendium) na terenie USA

Aktualizacja: 06.10.2010

Jak należy rozliczyć podatek dochodowy od stypendiów naukowych w sytuacji gdy fundatorem stypendium jest uczelnia lub instytucja mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych? »

Czy wydatki na basen można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Aktualizacja: 24.10.2011

Tylko specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne na basenie uprawniają osobę niepełnosprawną do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na nie poniesionych. Zwykłe pływanie na basenie nie jest zdaniem fiskusa takim zabiegiem, choć przecież może sprzyjać rehabilitacji niektórych schorzeń. »

Stypendia ze środków UE zwolnione z PIT

Aktualizacja: 01.10.2010

Sposób wypłaty środków finansowych pochodzących z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej jest kwestią techniczną, która nie ma znaczenia dla zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma bowiem ustalenie źródła środków składających się na bezzwrotną pomoc, czyli podmiotu który ostatecznie ponosi ekonomiczny ciężar bezzwrotnej pomocy. »

Czy ulga meldunkowa dotyczy gruntu lub udziału w gruncie

Aktualizacja: 03.04.2012

Organy podatkowe i sądy administracyjne niejednolicie interpretują przepisy regulujące tzw. ulgę meldunkową. Osoby, które zamierzają sprzedać nieruchomości nabyte lub wybudowane w latach 2007-2008 nie mają w związku z tym pewności, czy od wartości sprzedawanego gruntu (ew. udziału w tym gruncie), na którym posadowiony jest budynek będą musiały płacić PIT. Na szczęście 2 kwietnia 2012 r. NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że ulga meldunkowa dotyczy także przychodów ze sprzedaży gruntu pod budynkiem mieszkalnym. »

Czy ulgę internetową można dokumentować fakturami przesłanymi mailem

Aktualizacja: 15.09.2010

Jak wiadomo podatnik odliczający sobie ulgę internetową powinien dysponować fakturami VAT wystawionymi na swoje nazwisko. Nie jest natomiast jasne, czy tylko tradycyjne (papierowe) faktury mogą zadowolić urząd skarbowy podczas ewentualnej kontroli. »

Kiedy wydatki pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji pracowników są zwolnione z PIT

Aktualizacja: 21.09.2011

Od 16 lipca 2010 r. obowiązują zmienione zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników wynikające z nowych przepisów kodeksu pracy (art. 1031-1036). Nowe brzmienie otrzymał też art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT przewidujący zwolnienie podatkowe dla dofinansowania przez pracodawcę podnoszenia kwalifikacji pracowników. »

Czy koszty zakupu baterii do aparatu słuchowego można odliczyć

Aktualizacja: 24.10.2011

Jestem inwalidą II grupy z uwagi na wadę słuchu i muszę nosić aparaty słuchowe. Do zasilania aparatów słuchowych konieczny jest zakup kilku baterii miesięcznie. Aparaty słuchowe wymagają też czasem napraw. Czy wydatki na zakup baterii i naprawę aparatu słuchowego mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT? »

Jak udokumentować podwójną ulgę internetową dla małżonków

Aktualizacja: 02.09.2010

Zdaniem sądów administracyjnych każdy z małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej może odliczyć cały limit ulgi internetowej. Warunkiem jest by wydatki na korzystanie z Internetu pokrywali z majątku wspólnego. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktura jest wystawiona na oboje małżonków, czy tylko na jednego z nich. Niestety fiskus wymaga personaliów obojga małżonków na fakturze dokumentującej wydatki. »

Czy stypendia za staże bezrobotnych wypłacane z EFS są zwolnione z opodatkowania

Aktualizacja: 25.11.2011

Jestem osobą bezrobotną. Zostałem zakwalifikowany do programu aktywizacji osób bezrobotnych finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i otrzymuję z tego tytułu stypendium za odbywany staż. Od kwoty stypendium była potrącana zaliczka na podatek. Słyszałem jednak, że takie stypendia nie są opodatkowane. Czy to prawda? Jeśli tak, to jak mogę odzyskać potrącony podatek? »

Zasady rozliczania ulg w PIT uległy zmianie od 2011 roku

Aktualizacja: 17.11.2011

Nastąpiły zmiany w stosowaniu ulgi internetowej, ulgi rehabilitacyjnej i ulgi dla honorowych krwiodawców. Przewiduje to nowelizacja ustawy o PIT z 25 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 226, poz. 1478). »

Tylko jeden limit 380 zł bez względu na liczbę pracodawców

Aktualizacja: 16.08.2010

Osoby, które są zatrudnione u więcej niż jednego pracodawcy otrzymują częstokroć od każdego z nich świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ci pracownicy uważają czasami, iż zwolnione z PIT są takie świadczenia otrzymane od danego pracodawcy w wysokości 380 zł i limit ten określany jest odrębnie dla każdego z nich. »

Czy przejazdy samochodem służbowym z domu pracownika są nieodpłatnym świadczeniem

Aktualizacja: 10.08.2010

Przejazdy pracowników służbowym samochodem spod domu do biura firmy mogą być uznane za wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2010 r. (nr IPPB2/415-168/10-2/AS). »

Jak opodatkować otrzymane zaległe alimenty od byłego męża

Aktualizacja: 27.07.2010

Nie zawsze alimenty są płacone dobrowolnie. W przypadku ściąganych przez komornika zaległych alimentów pojawia się pytanie jak rozliczyć otrzymaną większą kwotę zaległych alimentów skoro zwolnione z PIT są tylko alimenty dla osób dorosłych do 700 zł miesięcznie. »

Czy dochód ze sprzedaży grzybów i jagód zbieranych w lesie podlega opodatkowaniu PIT

Aktualizacja: 22.07.2010

Latem i jesienią dorabiamy sobie zbierając i sprzedając zioła, jagody, grzyby, czy poziomki dziko rosnące w okolicznych lasach i na łąkach. Sąsiad straszy nas, że powinniśmy wykazać dochody z tej sprzedaży w PIT, i że on dopilnuje by urząd skarbowy nas sprawdził. Czy faktycznie musimy płacić podatek od tych niewielkich sum, które uzyskujemy ze sprzedaży? »

Czy sprzedaż owoców i warzyw ze swojego ogródka jest opodatkowana PIT

Aktualizacja: 10.08.2012

Sprzedaż nieprzetworzonych owoców i warzyw co do zasady nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bo jest uważana za działalność rolniczą. Inaczej jest w przypadku tzw. działów specjalnych produkcji rolnej, które podlegają opodatkowaniu PIT. Zwolnieniu z PIT podlegają również dochody z pewnym zakresie z działalności przetwórczej produktów roślinnych, mleka i zwierząt. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »