| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: PIT - ulgi i zwolnienia

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - ulgi i zwolnienia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - ulgi i zwolnienia.

Od 2011 roku zmiany w zwolnieniach stypendiów od podatku dochodowego

Aktualizacja: 25.11.2011

Od 1 stycznia 2011 r. istotnie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia przewidzianego przez art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT. Przepis ten określa zasady korzystania ze zwolnienia z podatku PIT przez uczniów i studentów otrzymujących stypendia. Zwolnienie to nie jest według nowych przepisów rozliczane miesięcznie a rocznie. »

Czy PIT-40 i PIT-11 za 2010 r. można wysłać mailem

Aktualizacja: 21.12.2010

Tak. Taką możliwość potwierdził WSA w Poznaniu 22 października 2010 r. (sygn. akt I SA/Po 486/10). Dotyczy to jednak tylko dokumentów odpowiadających wzorowi urzędowemu PIT-11 i PIT-40 oraz opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym. Deklaracji i informacji nie można wysyłać w formie PDF bez podpisu elektronicznego, gdyż przepisy wymagają podpisu na deklaracji i informacji podatkowej. Dla porównania przepisy nie wymagają podpisu na fakturze VAT. Dzięki temu prawdopodobnie w 2011 r. będzie można oficjalnie przesyłać mailem faktury VAT w formie PDF bez podpisu elektronicznego. »

Czy dopłaty z ZFŚS do wycieczek dla dzieci podatników korzystają ze zwolnienia od PIT?

Aktualizacja: 18.11.2010

Jedną z istotniejszych preferencji dla podatników jest zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży. Problematyczna jest kwestia, czy ze zwolnienia korzystają także dopłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na wycieczki dla dzieci i młodzieży. »

Czy dodatek za rozłąkę jest opodatkowany PIT

Aktualizacja: 10.11.2010

Zamierzam wkrótce uruchomić filię mojego przedsiębiorstwa w innym mieście niż siedziba główna. Do uruchomienia filii zamierzam oddelegować mojego pracownika na okres kilku miesięcy. Z tego co wiem pracownikowi oprócz wynagrodzenia przysługuje dodatek za rozłąkę. Czy taki dodatek za rozłąkę w wysokości 23 zł za każdy dzień w miejscu oddelegowania służbowego powinien być opodatkowany PIT? »

Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

Aktualizacja: 14.10.2010

Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy. Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r., jak i (na skutek uwzględnienia przepisów przejściowych do nowelizacji K.p.) po 16 lipca tego roku jest zwolniony z PIT jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki w nim określone. »

Czy wynagrodzenia finansowane ze środków pomocowych UE podlegają PIT

Aktualizacja: 08.10.2010

Osoby realizujące zadania finansowane ze środków Unii Europejskiej mają wątpliwości, czy otrzymywane przez nie wynagrodzenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy w tej kwestii. »

Jak odliczyć w PIT zapłacone do ZUS składki od dochodów osiągniętych w Niemczech

Aktualizacja: 07.10.2010

Przez kilka miesięcy pracowałem w Polsce, a obecnie pracuję w Niemczech. Zatrudnia mnie jednak polska firma. Z informacji uzyskanych od mojego pracodawcy wynika, że składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia za pracę w Niemczech odprowadzane są do polskiego ZUS-u. Czy w związku z tym w zeznaniu rocznym będę mógł sobie w całości odliczyć te składki odpowiednio: od dochodu i od podatku? »

Jak rozliczyć w PIT zagraniczne staże i stypendia

Aktualizacja: 06.10.2010

Osoby odbywające staże naukowe za granicą i otrzymujące tam stypendia mają wątpliwości jak rozliczyć te dochody. Czy takie stypendia są zwolnione z PIT? »

Jak rozliczyć dochód ze stażu (stypendium) na terenie USA

Aktualizacja: 06.10.2010

Jak należy rozliczyć podatek dochodowy od stypendiów naukowych w sytuacji gdy fundatorem stypendium jest uczelnia lub instytucja mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych? »

Czy wydatki na basen można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Aktualizacja: 24.10.2011

Tylko specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne na basenie uprawniają osobę niepełnosprawną do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na nie poniesionych. Zwykłe pływanie na basenie nie jest zdaniem fiskusa takim zabiegiem, choć przecież może sprzyjać rehabilitacji niektórych schorzeń. »

Stypendia ze środków UE zwolnione z PIT

Aktualizacja: 01.10.2010

Sposób wypłaty środków finansowych pochodzących z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej jest kwestią techniczną, która nie ma znaczenia dla zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma bowiem ustalenie źródła środków składających się na bezzwrotną pomoc, czyli podmiotu który ostatecznie ponosi ekonomiczny ciężar bezzwrotnej pomocy. »

Czy ulga meldunkowa dotyczy gruntu lub udziału w gruncie

Aktualizacja: 03.04.2012

Organy podatkowe i sądy administracyjne niejednolicie interpretują przepisy regulujące tzw. ulgę meldunkową. Osoby, które zamierzają sprzedać nieruchomości nabyte lub wybudowane w latach 2007-2008 nie mają w związku z tym pewności, czy od wartości sprzedawanego gruntu (ew. udziału w tym gruncie), na którym posadowiony jest budynek będą musiały płacić PIT. Na szczęście 2 kwietnia 2012 r. NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że ulga meldunkowa dotyczy także przychodów ze sprzedaży gruntu pod budynkiem mieszkalnym. »

Czy ulgę internetową można dokumentować fakturami przesłanymi mailem

Aktualizacja: 15.09.2010

Jak wiadomo podatnik odliczający sobie ulgę internetową powinien dysponować fakturami VAT wystawionymi na swoje nazwisko. Nie jest natomiast jasne, czy tylko tradycyjne (papierowe) faktury mogą zadowolić urząd skarbowy podczas ewentualnej kontroli. »

Kiedy wydatki pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji pracowników są zwolnione z PIT

Aktualizacja: 21.09.2011

Od 16 lipca 2010 r. obowiązują zmienione zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników wynikające z nowych przepisów kodeksu pracy (art. 1031-1036). Nowe brzmienie otrzymał też art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT przewidujący zwolnienie podatkowe dla dofinansowania przez pracodawcę podnoszenia kwalifikacji pracowników. »

Czy koszty zakupu baterii do aparatu słuchowego można odliczyć

Aktualizacja: 24.10.2011

Jestem inwalidą II grupy z uwagi na wadę słuchu i muszę nosić aparaty słuchowe. Do zasilania aparatów słuchowych konieczny jest zakup kilku baterii miesięcznie. Aparaty słuchowe wymagają też czasem napraw. Czy wydatki na zakup baterii i naprawę aparatu słuchowego mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »