| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: PIT - ulgi i zwolnienia

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - ulgi i zwolnienia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - ulgi i zwolnienia.

Czy należy pomniejszyć przychód o udzielone bonifikaty

Aktualizacja: 24.10.2011

Prwadzę działalność gospodarczą (apteka). Przy sprzedaży niektórych leków z cenami urzędowymi i umownymi udzielam kupującym bonifikat. Bonifikata polega na obniżeniu ostatecznej kwoty do zapłaty. W raporcie dziennym z kasy fiskalnej przychód jest ewidencjonowany bez pomniejszania o bonifikaty, przy czym do kasy apteki wpływa kwota pomniejszona o bonifikaty. Czy prawidłowo postępuję pomniejszając przychód ze sprzedaży o kwotę udzielonej bonifikaty? »

Czy można rozliczyć podatek dochodowy razem z samotnie wychowywanym dzieckiem mimo braku orzeczenia rozwodu

Aktualizacja: 24.10.2011

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO – GŁÓWNA TEZA Podatniczka nie spełnia przesłanek wymienionych w art. 6 ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniających do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Podatniczka formalnie nadal pozostaje bowiem w związku małżeńskim mimo stwierdzonego sądownie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz ustania więzi gospodarczych pomiędzy Podatniczką i jej mężem. Osoba pozostająca w związku małżeńskim może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania jedynie w sytuacji, gdy jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, co w przedmiotowej sprawie nie ma miejsca. *komentarz*KOMENTARZ EKSPERTAInterpretacje organów podatkowych są prawidłowe. Skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczenia podatku może osoba samotnie wychowująca dzieci, która jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wnioskodawczyni przedstawiła dowody (wyroki sądów), że samotnie wychowuje dzieci, ale według prawa podatkowego nie może być uznana za osobę samotnie wychowującą dzieci, gdyż nie jest rozwódką. Przepisy dotyczące korzystnego sposobu rozliczania podatku nie mogą być interpretowane rozszerzająco, zarówno co do zakresu przedmiotowego, podmiotowego, jak i czasu ich trwania. Tożsame stanowisko prezentuje również Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w postanowieniu (sygn. PB2/4150-8/07/AK) z dnia 27 kwietnia 2007 r. Ten sam organ podatkowy, wskazuje również, że gdy wobec jednego z rodziców sąd orzeknie wyłącznie ograniczenie praw rodzicielskich, a nie pozbawi ich całkowicie to brak jest podstaw do rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dzieci (postanowienie sygn. PD-3/415-154/07/L z dnia 30 kwietnia 2007 r.). Warto wskazać, że przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego czy przez cały rok podatkowy był osobą samotnie wychowującą dzieci. Taki stan powinien zaistnieć w ciągu roku, a nie musi trwać przez cały rok. Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca nie zmienił przepisów będących przedmiotem komentarza. Interpretację skomentowałLeszek Sygułaekspert podatkowy, prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu*/komentarz* »

Ulga odsetkowa a aneks do umowy kredytowej

Aktualizacja: 24.10.2011

W 2005 r. zaciągnęłam kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego. W roku 2010 dokonam odbioru budynku i nabędę prawo do odliczenia odsetek. Jeszcze przed odbiorem budynku zostanie sporządzony aneks do umowy kredytowej z 2005 r. zwiększający wartość mojego pierwotnego zobowiązania (nie jest to kredyt refinansowy). Czy aneks ten nie pozbawi mnie prawa odliczenia odsetek w pełnej wysokości? »

Jak wykazać prawo do ulgi rehabilitacyjnej

Aktualizacja: 24.10.2011

Jestem osobą niepełnosprawną i chciałabym skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Jak mam przygotować się do tego odliczenia ? Czy muszę zbierać jakieś dokumenty, czy faktury ? »

Jak liczyć okres zameldowania do ulgi meldunkowej

Aktualizacja: 24.10.2011

W maju 2008 r. zmarła moja matka i nabyłem w spadku mieszkanie własnościowe stanowiące odrębną nieruchomość. Nabycie spadku potwierdzone zostało prawomocnym wyrokiem sądu. W mieszkaniu tym byłem zameldowany na pobyt stały w latach 1991-2003. Czy sprzedając teraz to mieszkanie mogę skorzystać z ulgi meldunkowej? »

Czy trzeba płacić podatek dochodowy przy sprzedaży gospodarstwa rolnego

Aktualizacja: 24.10.2011

Nabyłem w spadku gospodarstwo rolne, w skład którego wchodzą użytki rolne zabudowane,  pastwiska, grunty orne i rowy. Chciałbym sprzedać teraz to gospodarstwo ale nie wiem, czy będę musiał zapłacić przy tym podatek dochodowy. »

Czy otrzymane odszkodowanie jest opodatkowane

Aktualizacja: 24.10.2011

Przedsiębiorca zgodnie z zapisami zawartej umowy handlowej, stara się od swojego nierzetelnego kontrahenta o odszkodowanie. Wreszcie, po kilkunastu miesiącach walki przed sądem, przedsiębiorca otrzymał dla siebie korzystny wyrok sądowy na podstawie, którego jego nierzetelny kontrahent ma mu zapłacić odszkodowanie. W związku z tym przedsiębiorca zastanawia się czy takie odszkodowanie podlega opodatkowaniu PIT. »

Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku

Aktualizacja: 24.10.2011

Kupiłem w 2003 roku mieszkanie. Teraz chciałbym je sprzedać ale z uwagi na duży dochód z tej transakcji chciałbym uniknąć płacenia podatku. Czy mogę skorzystać z ulgi meldunkowej - od 2003 roku jestem nieprzerwanie zameldowany w tym mieszkaniu. »

Wychowywanie dzieci daje ulgę (podatkową)

Aktualizacja: 24.10.2011

Ulga prorodzinna, zwana też ulgą na dzieci, to najkorzystniejsza obecnie ulga podatkowa. Każdy podatnik wychowujący dzieci może w swoim PIT za rok 2008 odliczyć od podatku dochodowego kwotę 1173,70 na jedno wychowywane dziecko. »

Pomyliłem formularz. Czy skorzystam z ulgi?

Aktualizacja: 24.10.2011

Chciałem skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny (dostałem darowiznę od rodziców) ale pomyliłem formularz SD-1 z SD-3. Czy zwolnienie mi przepadło ? »

Które przychody są zwolnione z PIT

Aktualizacja: 24.10.2011

Są kategorie przychodów, które choć podlegają ustawie o PIT, to jednak są przez tę ustawę zwolnione z podatku dochodowego - jest ich grubo ponad 100. Warto znać te zwolnienia, a przynajmniej sprawdzić, czy nie są tam wymienione nasze przychody. »

Ulga abolicyjna

Aktualizacja: 24.10.2011

Jeżeli w 2008 roku pracowałeś za granicą (lub uzyskiwałeś tam dochody z działalności gospodarczej) możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej. Jednak masz prawo do tej ulgi tylko wtedy, gdy Twoje zagraniczne dochody zostały poddane niekorzystnej metodzie unikania podwójnego opodatkowania – tzw. metodzie odliczenia proporcjonalnego. »

Co nie podlega opodatkowaniu PIT

Aktualizacja: 24.10.2011

Jest kilka kategorii przychodów osób fizycznych, które nie podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto je znać. »

Sprzedajemy odziedziczony dom bez podatku

Aktualizacja: 24.10.2011

Sprzedaż nabytego w drodze spadku i darowizny domu lub innej nieruchomości jest wolna od podatku dochodowego jeżeli nabycie miało miejsce przed 1 stycznia 2007 r.. Natomiast jeżeli nabycie nieodpłatne miało miejsce po tej dacie trzeba zapłacić 19% podatku dochodowego. Można tego uniknąć czekając z nabyciem 5 lat lub gdy jest zameldowany w tym domu ponad 12 miesięcy. »

Ulgi i zwolnienia w obrocie nieruchomościami

Aktualizacja: 24.10.2011

Osoby, które zbywają i nabywają  nieruchomości, czy to formie sprzedaży, spadku czy darowizny muszą liczyć się z zapłatą podatków. Jednak czasem można skorzystać z ulg i zwolnień podatkowych przy tych transakacjach, a nawet nie zapłacić podatku wcale. Dowiedz się kiedy. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »