| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: podatek od spadków i darowizn

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatek od spadków i darowizn. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatek od spadków i darowizn.

Od wartościowego prezentu na komunię należy zapłacić podatek

Aktualizacja: 29.07.2013

Uwaga, drogie prezenty komunijne trzeba zgłosić fiskusowi. W przypadku, gdy dziecko otrzyma bardzo wartościowy prezent na komunię, może pojawić się obowiązek zapłaty podatku. »

Czy darowizna dla żony korzysta ze zwolnienia

Aktualizacja: 29.07.2013

Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. W 2013 r. mąż ze swojego konta przelał pieniądze na rachunek autosalonu. Były one przeznaczone na zakup samochodu dla żony. Tytułem przelewu była faktura wystawiona przez autosalon na żonę. Czy w takim przypadku darowizna dla żony tej kwoty pieniężnej korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn? »

Podatek od spadków – długi i ciężary związane z dziedziczonym majątkiem

Aktualizacja: 27.03.2013

W podatku od spadków i darowizn, podstawą opodatkowania spadku jest tzw. czysta wartość majątku spadkowego, pomniejszona o długi i ciężary związane z tym majątkiem. Do tych długów i ciężarów należą m.in. koszty leczenia i opieki w czasie ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia z jego majątku. »

Darowizna na leczenie żony pracownika – skutki podatkowe

Aktualizacja: 15.03.2013

Kwestią kluczową jest ustalenie podstawy prawnej opodatkowania darowizny przekazywanej na rzecz pracownika. Zasadniczo możliwe jest opodatkowanie otrzymywanych kwot podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

Czy spłata otrzymana w ramach zniesienia współwłasności jest opodatkowana PIT

Aktualizacja: 01.02.2013

Gdy spłata jest ekwiwalentna do posiadanego przez podatnika udziału w spadku, to podatnik ten nie otrzymuje w związku z czynnością działu spadku żadnego przysporzenia majątkowego, które przewyższałoby wartością odziedziczoną ułamkową część masy spadkowej. W takiej sytuacji podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania PIT otrzymanej spłaty. Nie musi jej też wykazywać w żadnej deklaracji podatkowej. »

Darowizna gospodarstwa rolnego – warunki zwolnienia z podatku od darowizn

Aktualizacja: 25.01.2013

Podatnik nabył w 2010 r. w drodze darowizny od osoby obcej gospodarstwo rolne. Podatnik od chwili nabycia prowadzi gospodarstwo i zamierza prowadzić je co najmniej przez okres 5 lat od dnia nabycia. W związku z tym nabycie wskazanego gospodarstwa rolnego korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.). »

Podatek od spadków i darowizn 2015 / 2016 - limity, zwolnienia, terminy

Aktualizacja: 10.12.2015

Co do zasady otrzymanie darowizny lub nabycie spadku wiąże się z obowiązkiem podatkowym w podatku od spadków i darowizn. Jednak istnieje szereg zwolnień z tego podatku. Przedstawiamy aktualne wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w tym zakresie. »

Darowizna na zakup mieszkania wpłacona przez darczyńcę na konto spółdzielni

Aktualizacja: 14.08.2012

Ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny skorzysta obdarowany również wtedy, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane bezpośrednio na rachunek spółdzielni mieszkaniowej (ale na rzecz obdarowanego), w związku z zawartą przez obdarowanego umową o budowę lokalu mieszkalnego. »

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży odziedziczonych jednostek uczestnictwa

Aktualizacja: 14.08.2012

Kwestia opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych budzi nadal wątpliwości. Wyrok WSA w Warszawie z 22 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2593/11, tylko wzmógł zainteresowanie podatników. Jak dotąd organy podatkowe i sądy nie wykształciły jednolitej interpretacji w tej sprawie. »

Ulga mieszkaniowa dla opiekunów w podatku od spadków - reaktywacja

Aktualizacja: 09.08.2012

7 sierpnia rząd przyjął założenia nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Założenia te mają na celu przywrócenie prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn spadkobiercom, zaliczonym do trzeciej grupy podatkowej (dalekim krewnym lub niespokrewnionym ze spadkodawcą). »

PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości - koszty spadkobierców

Aktualizacja: 07.08.2012

Przy sprzedaży nieruchomości podstawą opodatkowania PIT jest dochód (różnica między przychodem i kosztami jego uzyskania). Jednak konkretne przepisy, które tworzą tę zasadę, mogą prowadzić do rażącego pokrzywdzenia osoby, która nabyła nieruchomość w drodze dziedziczenia. »

Koszty podatkowe w PIT - czasem podatek od spadków i darowizn jest kosztem

Aktualizacja: 03.07.2012

Zasadniczo podatek od spadków i darowizn nie jest kosztem uzyskania przychodów. Jednak wyjątkowo, gdy przedmiotem sprzedaży jest nabyta nieodpłatnie, np. w drodze spadku, nieruchomość to zapłacony podatek od spadków i darowizn można zaliczyć do kosztów podatkowych tej transakcji i zmniejszyć przychód przed opodatkowaniem PIT. »

Podatek od spadków i darowizn - kwoty wolne od podatku

Aktualizacja: 02.12.2014

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn od prawie 10 lat nie były waloryzowane i nadal wynoszą 9637 zł dla nabywców z I grupy podatkowej, 7276 zł jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej i 4902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej. Osoby otrzymujące drogie prezenty powinny pamiętać o tych kwotach zwłaszcza, że dla potrzeb tych limitów powinny sumować wartość prezentów otrzymanych od tej samej osoby w 5-letnich okresach. »

Siostry i bracia nie płacą podatku od zniesienia współwłasności

Aktualizacja: 15.05.2012

Zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat (nieodpłatne) podlega, co do zasady, podatkowi od spadków i darowizn. Jednak podatnicy należący do I grupy podatkowej nie zapłacą w tej sytuacji podatku. »

Zamiast zięciowi, daruj pieniądze córce

Aktualizacja: 08.05.2012

Darowizna dokonana przez teścia na rzecz zięcia (synowej) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Lepiej zatem przekazać darowiznę córce (synowi). Teściowie z zięciami i synowymi nie stanowią bowiem najbliższej rodziny wg przepisów podatkowych. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »