| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: podatek od spadków i darowizn

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatek od spadków i darowizn. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatek od spadków i darowizn.

Czy jest podatek od podziału majątku małżeńskiego?

Aktualizacja: 14.09.2011

Pozostając w związku małżeńskim nabyłam wraz z mężem do majątku wspólnego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie złożyliśmy wniosek o przekształcenie tego prawa w odrębne prawo własności. W chwili obecnej nie jesteśmy już małżeństwem, ale nadal nie podzieliliśmy wspólnego majątku. Po orzeczeniu rozwodu podpisaliśmy akt notarialny ze spółdzielnią mieszkaniową o przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zamierzamy wystąpić do sądu o dokonanie sądowego podziału majątku. Były mąż zaproponował, żeby mieszkanie po podziale przypadło mnie wraz z obowiązkiem zapłaty kwoty 150.000 zł na jego rzecz. Czy w związku z podziałem majątku będę musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn? »

Zwolnienie z podatku darowizny pieniężnej - wpłata tylko na konto obdarowanego?

Aktualizacja: 31.08.2011

Fiskus nadal uważa, że jeżeli środki pieniężne będące przedmiotem darowizny nie wpłynęły na rachunek bankowy obdarowanego, ale na rachunek wierzyciela obdarowanego, jako zapłata za zobowiązanie obdarowanego (np. na rachunek bankowy dewelopera) - to nie został spełniony warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym taka darowizna środków pieniężnych nie podlega zwolnieniu ale podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizn na ogólnych zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Na szczęście można odwołać się do sądów administracyjnych, które są bardziej liberalne w tej kwestii. »

Podatek od darowizn w przypadku osób w separacji

Aktualizacja: 26.08.2011

Życie nie zawsze jest kolorowe, a ukochana żona lub ukochany mąż czasami, w miarę upływu czasu, stają się nam coraz bardziej obcy i zdarza się, że podejmujemy decyzję o rozwodzie, lub ograniczamy się z różnych powodów tylko do separacji. Ponieważ los czasem płata nam różne figle, zdarzyć się może, że będziemy chcieli obdarować czymś wartościowym małżonka pozostającego z nami w separacji. »

Jaki podatek od zasiedzenia nieruchomości?

Aktualizacja: 16.08.2011

Nabycie prawa własności nieruchomości w drodze zasiedzenia opodatkowane jest podatkiem w wysokości 7% wartości tej nieruchomości. Wynika to z art. 15 ust. 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. »

Nie można zmieniać podatkowych „reguł gry” w trakcie przedsięwzięcia finansowego czy gospodarczego

Aktualizacja: 13.08.2011

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny uznał, że podatnicy, którzy podjęli określone czynności zmierzające np. do uzyskania ulgi podatkowej nie mogą być zaskakiwani przez ustawodawcę w toku tych czynności nowymi, mniej korzystnymi przepisami. Ta linia orzecznicza Trybunału ma niezwykle istotne znaczenie dla podatników w kontekście licznych zmian przepisów podatkowych. »

Czy umowa użyczenia nieruchomości w najbliższej rodzinie podlega PIT?

Aktualizacja: 10.08.2011

Użyczenie otrzymane od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn nie podlega zasadniczo opodatkowaniu PIT. »

Darowizna w małżeństwie

Aktualizacja: 08.08.2011

Ojciec przekazał córce pieniądze w drodze darowizny. W momencie zawarcia umowy córka pozostawała w związku małżeńskim, a otrzymane w drodze darowizny pieniądze posłużyły sfinansowaniu niektórych wydatków związanych z jednoosobową działalnością gospodarczą męża. W małżeństwie obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa. Czy w omawianej sytuacji powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn? Czy rodzaj ustroju majątkowego w małżeństwie ma jakiekolwiek znaczenie dla celów podatkowych? »

Jak rozliczyć dochód uzyskany ze zbycia akcji po śmierci małżonka?

Aktualizacja: 05.08.2011

Dochody ze sprzedaży akcji i udziałów są opodatkowane PIT wg stawki 19 %. Dochody te podatnik zobowiązany jest w odrębnym zeznaniu PIT-38. Fiskus twierdzi, że przy sprzedaży odziedziczonych akcji nie można potrącić kosztów nabycia tych akcji poniesionych przez spadkodawcę. »

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadku po babci?

Aktualizacja: 07.11.2011

W 1980 r. zmarła moja prababcia, a w 1998 r. babcia – jedyna spadkobierczyni prababci. Na mocy postanowienia sądu z grudnia 1998 r. zostałam uznana za jedyną spadkobierczynię mojej babci. Po śmierci prababci nie zostały uregulowane sprawy spadkowe. Dopiero na mocy postanowienia sądu z czerwca 2011 r. potwierdzono, że cały spadek po prababci nabyła moja babcia. Czy muszę obecnie płacić jakiś podatek od spadku? »

Czy darowizna na kościelną działalność prospołeczną może pomniejszyć podatek od zysków kapitałowych?

Aktualizacja: 04.07.2011

Podatnik ze znacznym zyskiem sprzedał akcje albo udziały w spółce z o.o. Chce się podzielić zyskiem i przekazać darowiznę na kościelną działalność charytatywno – opiekuńczą. Czy wartość takiej darowizny może obniżyć podstawę opodatkowania dla dochodu z akcji? Zdaniem organów podatkowych pomniejszenie podstawy opodatkowania w ten sposób jest niemożliwe. »

Czy darowizna pieniężna dla najbliższych zawsze musi być przelana na konto obdarowanego, aby była zwolniona z podatku?

Aktualizacja: 23.05.2011

Okazuje się, że nie. Sądy administracyjne uważają, że darowizna przekazana bezpośrednio na rachunek bankowy wierzyciela obdarowanego (jako spłata długu obdarowanego) też spełnia wymogi zwolnienia tej darowizny określone w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. »

Czy nabycie nieruchomości w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności podlega podatkowi od spadków i darowizn?

Aktualizacja: 06.05.2011

W 2009 r. nabyłem ½ udziału w gruncie w ramach współwłasności. Współwłaścicielem nieruchomości była osoba niespokrewniona. Na nabytej nieruchomości zamierzaliśmy wybudować segment mieszkalny. Na skutek zmiany planów inwestycja nie została zrealizowana. W tym roku planujemy wraz ze współwłaścicielem dokonać równego podziału geodezyjnego gruntu i dokonać nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Czy na skutek nieodpłatnego zniesienia współwłasności będę musiał zapłacić podatek od spadków i darowizn i jak określić jego wysokość? »

Czy spłata kredytu na kupno domu dla córki rodzi obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Aktualizacja: 06.05.2011

Ze względu na podwyższenie zdolności kredytowej zaciągnęłam wraz z córką kredyt na zakup jej domu. Zabezpieczeniem spłaty kredytu była wyłącznie hipoteka ustanowiona na nabytej nieruchomości. Z umowy kredytowej wynika, że odpowiadamy solidarnie za zadłużenie kredytowe. Ponieważ posiadam środki na spłatę kredytu w całości chcę uregulować dług wobec banku przed terminem spłaty kredytu. Czy w razie uregulowania długu będzie obciążał mnie albo córkę podatek od spadków i darowizn? »

Czy teść może darować zięciowi pieniądze bez podatku?

Aktualizacja: 01.03.2011

Czy darowizna kwoty 50.000 zł z przeznaczeniem jej na budowę domu jednorodzinnego dokonana przez teścia na rzecz zięcia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To pierwsza darowizna teścia dla zięcia. »

Kiedy organy podatkowe weryfikują wartość spadku?

Aktualizacja: 14.02.2011

W sytuacji gdy uzyskamy majątek w drodze dziedziczenia, dla celów opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn ważne jest ustalenie ceny nabytego majątku. W niektórych przypadkach organy podatkowe mogą weryfikować wartość nabytego majątku. Kiedy może to mieć miejsce i jak wygląda procedura z tym związana? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK