| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: podatek od spadków i darowizn

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatek od spadków i darowizn. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatek od spadków i darowizn.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków z uwagi na przedawnienie

Aktualizacja: 17.09.2014

Moi rodzice zmarli w 1995 r.. Dotąd nie przeprowadziłem postępowania spadkowego i nie składałem żadnej deklaracji podatkowej ani nie płaciłem podatku od spadku. Czy jeżeli teraz uzyskam stwierdzenie nabycia spadku, to będę musiał płacić podatek? »

Czy jest podatek przy zniesieniu współwłasności

Aktualizacja: 08.12.2009

Nastąpiło nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości pomiędzy teściem a synową. Czy należy zapłacić podatek od spadków i darowizn w tym przypadku? »

Ile mam czasu na złożenie SD-Z2

Aktualizacja: 17.09.2014

Dostałem darowiznę od matki oraz spadek po dziadku. Ile mam czasu na złożenie wypełnionego druku SD-Z2? Jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia podatkowego w moim przypadku? »

Jak nie stracić prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn mimo sprzedaży mieszkania

Aktualizacja: 14.09.2011

W 2004 roku dostałam darowizną mieszkanie od dziadków. Nie płaciłam podatku od darowizny bo skorzystałam ze zwolnienia. W paragrafie 7 aktu notarialnego jest zapis, iż powinnam mieszkać w tym mieszkaniu przez 5 lat, tzn. do dnia 31.03.2009 r. . Jednak z uwagi na uciążliwych sąsiadów (często zgłaszane na policję bójki, libacje alkoholowe, zaczepki) musiałam wyprowadzić się z tego mieszkania. Teraz mieszkam w innym mieszkaniu - tamto sprzedałam. Czy nie będę miała problemów z fiskusem? »

Darowizny kościelne (bezlimitowe)

Aktualizacja: 19.01.2011

Bez żadnych limitów można odliczać od dochodu w PIT darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych. »

Który organ podatkowy jest właściwy w sprawach podatku od spadków i darowizn

Aktualizacja: 02.11.2009

Nabyłem spadek i w tym samym czasie otrzymałem darowiznę. Proszę o informację w jakim urzędzie skarbowym załatwię kwestie podatkowe związane z tymi zdarzeniami. Czy będzie to urząd skarbowy właściwy dla mojego miejsca zamieszkania? »

Kiedy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w drodze darowizny powoduje konieczność zapłaty podatku

Aktualizacja: 31.10.2011

W 2005 r. nabyłem w drodze darowizny od rodziców spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Od tej czynności na podstawie art. 16 ustawy od spadków i darowizn nie został pobrany podatek. Chciałbym sprzedać to mieszkanie przed upływem 5 lat od dnia darowizny, w związku z otrzymaną propozycję pracy w innym mieście. Czy w przypadku sprzedaży tego mieszkania będę musiał zapłacić podatek od darowizny (z uwagi na niedotrzymanie warunków ulgi z art. 16)? »

Kiedy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w drodze darowizny powoduje konieczność zapłaty podatku

Aktualizacja: 24.10.2011

W 2005 r. nabyłem w drodze darowizny od rodziców spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Od tej czynności na podstawie art. 16 ustawy od spadków i darowizn nie został pobrany podatek. Chciałbym sprzedać to mieszkanie przed upływem 5 lat od dnia darowizny, w związku z otrzymaną propozycję pracy w innym mieście. Czy w przypadku sprzedaży tego mieszkania będę musiał zapłacić podatek od darowizny (z uwagi na niedotrzymanie warunków ulgi z art. 16)? »

Ile teściowa może podarować zięciowi bez podatku

Aktualizacja: 31.10.2011

Teściowa obiecała mi darowiznę na budowę domu w wysokości 15 tys. złotych. Czy będę musiał zapłacić podatek od tej darowizny ? Wcześniej nic od teściowej nie dostałem. »

Zwolnienie z podatku od darowizn nie obejmuje nabycia majątku od zięcia, synowej lub teściów

Aktualizacja: 24.10.2011

Chciałbym przekazać działkę synowi w drodze darowizny - czy jeżeli daruję też synowej, to będzie to korzystne podatkowo ? »

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn

Aktualizacja: 17.09.2014

Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej tzw. kwoty wolne. »

Najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadku ani darowizny

Aktualizacja: 01.10.2015

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zwalnia całkowicie od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez członków tzw. zerowej grupy podatkowej. Chodzi tu o małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki …), wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków ..), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Rodzina adopcyjna też korzysta z ulgi. »

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nabycia gospodarstwa rolnego

Aktualizacja: 08.12.2009

Nabycie w drodze spadku lub darowizny gospodarstwa rolnego jest zwolnione z podatku. Nie ma tu wyjątkowo znaczenia stopień pokrewieństwa między spadkodawcą lub darczyńcą a nabywcą. Zwolnione z podatku jest także nabycie praw do wkładów w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub w spółdzielni kółek rolniczych w drodze spadku lub darowizny. »

Czy nabycie w spadku środków z pracowniczego programu emerytalnego jest opodatkowane

Aktualizacja: 24.10.2011

Odziedziczyłam środki z pracowniczego programu emerytalnego. Czy muszę wykazać je w zeznaniu podatku od spadków ? »

Prawa autorskie nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn

Aktualizacja: 24.10.2011

Odziedziczyłem po wujku prawa autorskie do jego książek. Nie wiem jak mam je wycenić. Czy muszę płacić podatek od tych praw? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »