Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podróże służbowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podróże służbowe.
Podróże służbowe pracowników - rozliczenie posiłków i noclegów w PIT
Aktualizacja: 16.03.2015
Organy podatkowe nie stosują się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. w sprawie nieodpłatnych świadczeń. Traktują one zakwaterowanie pracownika podczas wyjazdu służbowego w obrębie miejsca pracy jako jego przychód. To absurdalne, bo w takiej sytuacji korzyść ekonomiczną osiąga pracodawca. »
TSUE: minimalna stawka płacy w delegacji - jak w kraju przyjmującym
Aktualizacja: 13.02.2015
Kryteria minimalnej stawki płacy dla pracowników delegowanych są regulowane przepisami kraju przyjmującego - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu w głośnej sprawie dotyczącej działalności spółki Elektrobudowa w Finlandii. »
Wydatki na podróże służbowe kosztem uzyskania przychodu
Aktualizacja: 19.01.2015
Diety wypłacane pracownikom za wyjazdy związane z działalnością firmy są kosztem uzyskania przychodu. Również wydatki na swoje podróże przedsiębiorca może zaliczyć w ciężar kosztów w wysokości nieprzekraczającej kwot ustalonych dla pracowników – przypomina Tax Care. »
Rozliczanie podróży służbowych – rozwiązanie najczęstszych problemów
Aktualizacja: 29.09.2014
Z wyjazdem w podróż służbową wiążą się koszty, które obciążają pracodawcę, a nie pracownika, i które należy rozliczyć. Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą korzystać z własnych zasad rozliczania podróży służbowych. Jednak nie mogą one pozbawiać pracowników tych należności, które są gwarantowane pracownikom jednostek budżetowych. Dotyczy to zwrotu kosztów przejazdów, noclegów czy innych koniecznych wydatków, które pracownik poczynił, aby zrealizować cel podróży. »
Sponsorowanie podróży osób niebędących pracownikami
Aktualizacja: 20.08.2014
Diety oraz zwrot kosztów podróży dla osób niebędących pracownikami zwolnione są z opodatkowania do wysokości wskazanej w rozporządzeniu o podróżach służbowych. Warunkiem zwolnienia jest to, by kwoty te po stronie tych osób nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz by poniesienie wydatków miało na celu osiągnięcie przychodu przez te osoby oraz przez sponsorującego podróż podatnika. »
Rozliczenie delegacji pracownika – przekroczenie limitów
Aktualizacja: 06.08.2014
Podróże służbowe są chlebem powszednim zakładów pracy. Ustawodawca dość szczegółowo wyznacza zasady rozliczania delegacji pracowników, o czym świadczą chociażby tzw. limity. Jednak co w przypadku, gdy ww. limity zostaną przekroczone? Jak rozliczyć delegację pracownika, który poniósł wyższe koszty w związku z podróżą służbową? »
Ryczałty za nocleg kierowców – najnowszy wyrok SN
Aktualizacja: 02.07.2014
Zapewnienie pracownikowi będącemu kierowcą samochodu ciężarowego warunków do spania w kabinie tego samochodu w czasie wykonywania przewozu w transporcie międzynarodowym nie pozbawia go prawa żądania od pracodawcy zwrotu kosztów noclegów określonych w przepisach o podróżach służbowych (uchwała Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r., II PZP 1/14). »
Pracownik oddelegowany za granicę - podstawa składek na ubezpieczenia społeczne
Aktualizacja: 29.05.2014
Ze względu na brak legalnej definicji oddelegowania warto na początku naszych rozważań zapoznać się orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 8 listopada 2012 r., zapadłym w sprawie o sygnaturze akt II UK 87/12. »
Delegacje zagraniczne. Jak je rozliczać?
Aktualizacja: 15.05.2014
W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Jak prawidłowo rozliczać delegacje zagraniczne? »
Aktualizacja: 12.05.2014
Podróż służbowa to podróż podjęta w celu wykonywania przez nauczyciela (pracownika) określonego zadania we wskazanym przez dyrektora (pracodawcę) miejscu i czasie. »
Nie będzie nowych stawek kilometrówki w 2014 roku
Aktualizacja: 17.04.2014
Ministerstwo Finansów nie widzi nadal możliwości budżetowych dla aktualizacji maksymalnych stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Również w 2014 roku nie będzie wyższych stawek tzw. „kilometrówki”. Przypomnijmy, że stawki te nie były aktualizowane od 2007 roku. »
Zwrot kosztów noclegów pracownikowi niebędącemu w podróży służbowej
Aktualizacja: 07.10.2013
Zdaniem WSA w Poznaniu zwrot wydatków pokrywających koszty noclegu pracownika – przedstawiciela handlowego stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy i powinien być opodatkowany PIT. »
Firma zwraca pracownikowi wydatki z podróży służbowej - skutki w PIT
Aktualizacja: 24.09.2013
Zwrot wydatków poniesionych przez pracowników w czasie podróży służbowej własnym środkiem transportu, obejmujących opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady oraz opłaty parkingowe, związanych z wykorzystaniem w podróży służbowej samochodu prywatnego, jest dla pracowników zwolniony z opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PIT. »
Podróż służbowa przedsiębiorcy – diety w kosztach uzyskania przychodów
Aktualizacja: 09.09.2013
Kwestia zaliczania do kosztów podatkowych diet z tytułu podróży służbowych właścicieli firm budzi od lat wątpliwości. Spory z organami podatkowymi dotyczyły głównie tego jaką podróż można uznać za służbową. »
Zagraniczne podróże służbowe - jak rozliczać?
Aktualizacja: 05.09.2013
Niektóre wydatki dokonane podczas zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach podatkowych. Wydatki na pokrycie kosztów wyżywienia oraz inne drobne wydatki, które można zaliczyć do kosztów, ograniczone są jednak wysokością diety z tytułu podróży służbowych. »
Debata o zawodzie księgowego – z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Eksperci Ministerstwa Finansów odpowiadają na pytania dot. JPK_VAT
Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »