| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: przychody

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przychody. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przychody.

Czy wydatki na polisę na życie przedsiębiorcy mogą stanowić koszt?

Aktualizacja: 28.01.2011

Zdaniem organów podatkowych wydatki związane z opłaceniem składek na ubezpieczenie na życie osoby prowadzącej działalność gospodarczą mają charakter wydatków osobistych. Nie mają one bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są wydatkami ponoszonymi w celu powstania lub zwiększenia przychodu oraz zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu. »

Czy wydatki na zakup bonów towarowych można zaliczyć do kosztów?

Aktualizacja: 28.01.2011

Zakupu bonów towarowych nie można uznać jako zakupu towarów lub usług w celu uzyskania przychodów. Bony towarowe wyrażają bowiem jedynie prawo do nabycia w określonej perspektywie czasowej pewnych bliżej nie sprecyzowanych dóbr konsumpcyjnych. »

Czy wydatki na zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów?

Aktualizacja: 28.01.2011

Zdaniem organów podatkowych wydatku na zakup okularów korekcyjnych do swojego użytku przedsiębiorca nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej. »

Czy karę umowną za opóźnienie realizacji projektu można zaliczyć do kosztów podatkowych

Aktualizacja: 15.12.2010

Kara umowna, związana z nieterminowym zrealizowaniem umowy, może stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile wydatek z tego tytułu zostanie przez podatnika udokumentowany w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych. »

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki ponoszone podczas spotkań z kontrahentami w restauracjach

Aktualizacja: 09.12.2010

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychód, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1. Przepis ten daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku, który mógłby przyczynić się do powstania przychodu czy jego zwiększenia, nawet jeżeli przychód faktycznie nie wystąpi. »

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki z tytułu nieterminowo wykonanej usługi

Aktualizacja: 09.12.2010

Każdemu przedsiębiorcy, którego działalność polega na świadczeniu usług może zdarzyć się sytuacja nieterminowego wykonania usługi, które są od niego niezależne (przyczyn może być wiele). W takiej sytuacji najczęściej usługobiorca występuje z roszczeniem. Pojawia się tu zasadnicze pytanie czy takie właśnie roszczenie przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów? »

Czy wydatki na organizację spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów w CIT

Aktualizacja: 08.12.2010

Wydatki ponoszone na organizację spotkań biznesowych w siedzibie spółki (takie jak napoje, drobny poczęstunek) uznawane są za koszty uzyskania przychodu w myśl art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT). Natomiast przeprowadzanie spotkań biznesowych poza siedzibą spółki w np. lokalach gastronomicznych lub restauracjach, zalicza się do kosztów reprezentacji zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 28 ustawy o CIT »

Czy wydatki poniesione na kurs prawa jazdy stanowią koszt uzyskania przychodów?

Aktualizacja: 01.12.2010

Jeżeli podatnik jest w stanie wykazać (co najczęściej nie powinno być trudne), że nabycie prawa jazdy przyczyni się do uzyskania przychodów, względnie do zachowania lub zabezpieczenia ich źródła, to będzie mógł zaliczyć wydatki na ten cel do kosztów podatkowych. »

Jakie są skutki podatkowe zbycia nieruchomości w zamian za umorzenie akcji

Aktualizacja: 03.11.2010

Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za umorzenie akcji nie powoduje powstania przychodu w CIT. W szczególności, nie można uznać, że w takich okolicznościach dochodzi do zwolnienia z długu, o którym mowa w art. 508 Kodeksu Cywilnego (dalej: k.c.), które powodowałoby powstanie przysporzenia majątkowego.Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 października 2010 r. (III SA/Wa 290/10). »

Czy wypłacone odszkodowanie za skradziony ładunek przewoźnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Aktualizacja: 22.10.2010

Wypłacone odszkodowanie może być kosztem podatkowym jeżeli szkoda zaistniała z przyczyn za które przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności. Natomiast jeżeli podczas transportu towaru doszło do jego kradzieży, a przewoźnik nie zachował należytej staranności (np. doszło do kradzieży, bo kierowca zatrzymał się na niestrzeżonym parkingu) wówczas wypłacone odszkodowanie nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. »

Kiedy nieściągalne wierzytelności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Aktualizacja: 22.10.2010

Przedsiębiorcy mają często problemy z płatnościami od swoich kontrahentów. Czasem ściągnięcie należności okazuje się niemożliwe. Takie należności można pod pewnymi warunkami zaliczyć do kosztów podatkowych. »

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć podatek VAT

Aktualizacja: 22.10.2010

W pewnych, wyraźnie określonych w przepisach, sytuacjach można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT. »

Czy adaptację strychu w domu mieszkalnym można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Aktualizacja: 20.10.2010

Wydatki na adaptację strychu do celów prowadzenia działalności gospodarczej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko w formie odpisów amortyzacyjnych »

Czy przedsiębiorca może uznać za koszt podatkowy zapłaconą kwotę wynikającą z ugody po odstąpieniu od umowy

Aktualizacja: 20.10.2010

Organy skarbowe często nie pozwalają na zaliczenie do kosztów podatkowych kwot wydatkowanych z tytułu ugody, czy kary umownej za odstąpienie od realizacji umowy. Nawet jeżeli odstąpienie jest dla przedsiębiorcy per saldo korzystne. »

Czy trzeba przesłać do urzędu skarbowego kopię sporządzonego remanentu

Aktualizacja: 20.10.2010

Podatnik nie ma obowiązku przesłania kopii sporządzonego remanentu do urzędu skarbowego. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »