| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: rezydencja podatkowa

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rezydencja podatkowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rezydencja podatkowa.

Czy nabycie nieruchomości w Polsce przez nierezydenta zmienia jego status podatkowy

Aktualizacja: 08.10.2010

W ubiegłym roku w związku z podjęciem pracy u zagranicznego pracodawcy przeprowadziłem się za granicę. Planuję tu pozostać na stałe, a na pewno przez co najmniej kilka – kilkanaście najbliższych lat. Jestem bezdzietnym kawalerem i w związku z tym po przeprowadzce to za granicą koncentruje się cała moja aktywność życiowa. Polskę odwiedzam sporadycznie, a moje pobyty na pewno nie przekroczą łącznie w żadnym roku 183 dni. Zastanawiam się jednak nad zainwestowaniem w przyszłości zarobionych za granicą pieniędzy w nieruchomości (działki, mieszkania, domy) w Polsce. Czy tak inwestycja spowoduje, że znowu będę podlegał obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce? »

Gdzie płaci PIT nierezydent uzyskujący dochody z tytułu praw autorskich po zmarłym ojcu

Aktualizacja: 08.10.2010

Od kilku lat mieszkam na stałe wraz z rodziną (żona, dzieci) w Hiszpanii. Tutaj pracuję, tu jestem ubezpieczony i płacę podatki. W Polsce bywam jedynie sporadycznie i nie zamierzam się do niej przeprowadzać, gdyż w Hiszpanii mam swoje centrum życiowych interesów. Posiadam również certyfikat rezydencji wydany przez władze podatkowe Hiszpanii. Od połowy 2010 r. uzyskuję w Polsce jedynie dochody z tytułu praw autorskich po zmarłym ojcu. Są to tzw. tantiemy z tytułu skomponowania i odtwarzania utworów muzycznych. Czy z tych dochodów będę musiał rozliczyć się w Polsce? »

Czy certyfikat rezydencji płatnik powinien posiadać w dniu poboru podatku

Aktualizacja: 14.09.2010

Certyfikat rezydencji jest dokumentem związanym z poborem podatku od dochodów wypłacanych na rzecz podmiotów podlegających z Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (nierezydentom). »

Informacje podatkowe - nowości od 2010 roku

Aktualizacja: 26.11.2009

Od 1 stycznia 2010 zmienią się zasady przygotowywania informacji podatkowych ORD-U, ORD-TK, ORD-W. Od tej daty wartości limitów wyrażone w euro przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym zawarto umowę. I tak samo przelicza się wartości zobowiązań lub należności, wyrażone w walucie obcej. »

Można się posługiwać certyfikatem rezydencji z lat poprzednich

Aktualizacja: 10.11.2009

Szereg przepisów ustaw podatkowych należy stosować z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Warunkiem jest przedstawienie polskiemu płatnikowi certyfikatu rezydencji. Przy stałej współpracy między np. polską a zagraniczną firmą obowiązek corocznego przedstawiania certyfikatu jest uciążliwy. »

Certyfikaty rezydencji podatkowej

Aktualizacja: 18.11.2011

Zgodnie z art. 306l ordynacji podatkowej organ podatkowy na wniosek podatnika wydaje zaświadczenie o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (certyfikat rezydencji). »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »