| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Kiedy usługi budowlane mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Aktualizacja: 10.08.2011

Planuję rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej poprzez świadczenie usług budowlanych w zakresie budowy oraz modernizacji dróg kołowych (dróg o nawierzchniach utwardzonych z różnego rodzaju kruszywa budowlanego) na rzecz Inwestora - jako wykonawca lub też na rzecz innej firmy będącej wykonawcą - jako podwykonawca. Czy mogę wybrać jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. »

Kiedy przychody z najmu można opodatkować ryczałtowo?

Aktualizacja: 20.06.2011

Osoby fizyczne nie prowadzące żadnej działalności gospodarczej lub prowadzące jakąś działalność, ale pragnące uzyskiwać dodatkowe dochody z najmu wykonywanego poza jakąkolwiek działalnością mają możliwość wyboru formy opodatkowania tych przychodów. Chodzi w szczególności o najem różnych ruchomości i nieruchomości nie należących do majątku związanego z działalnością gospodarczą. »

Czy sprzedaż brykietów ze słomy z własnego gospodarstwa rolnego jest opodatkowana PIT?

Aktualizacja: 23.05.2011

Rolnik ryczałtowy, prowadzi jako osoba fizyczna 20 hektarowe gospodarstwo rolne. Rolnik zamierza sprzedawać wytworzoną we własnym gospodarstwie słomę w postaci brykietu i rozliczać VAT na zasadach ogólnych – wtedy przestanie być rolnikiem ryczałtowym. Czy dochód z tej sprzedaży powinien być opodatkowany PIT? »

Liczba składanych deklaracji podatkowych zależy od rodzaju uzyskanych przychodów

Aktualizacja: 20.05.2011

Od lutego do końca czerwca 2011 r. zamierzam pracować na terenie Holandii na podstawie umowy o dzieło. Po tym okresie, tj. od lipca będę rejestrował w Polsce własną firmę, która będzie świadczyła usługi w Holandii. Uzyskane z działalności przychody zamierzam opodatkować podatkiem w formie ryczałtu ewidencjonowanego. »

Czy najem można opodatkować ryczałtem będąc przedsiębiorcą?

Aktualizacja: 20.05.2011

Podatnicy mogą opodatkować ryczałtem przychody uzyskane z najmu prywatnego pomimo osiągania przychodów z działalności gospodarczej. »

Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?

Aktualizacja: 29.04.2011

Zamierzam rozpocząć prowadzenie transportowej działalności gospodarczej. Zastanawiam się nad wyborem opodatkowania przychodów, zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Posiadam tabor samochodowy - 3 pojazdy transportowe o różnej ładowności. Na podstawie umowy będę świadczył usługi transportowe w firmie logistycznej. Świadcząc usługi nie będę ponosił kosztów związanych z eksploatacją pojazdów. Wkrótce będę dysponował kolejnymi pojazdami i najprawdopodobniej zwiążę się umową również z innym kontrahentem na podobnych zasadach jak z poprzednim. Jaką stawką ryczałtu powinienem opodatkować świadczenie usług transportowych pojazdami o różnej ładowności? »

Kiedy można opodatkować ryczałtem budynek użytkowy?

Aktualizacja: 29.04.2011

Nie prowadzę działalności gospodarczej. Jestem jednak podatnikiem VAT, z uwagi na obowiązek odprowadzania tego podatku przy sprzedaży moich prywatnych działek budowlanych. Posiadam budynek użytkowy, który zamierzam wynająć przedsiębiorcy. Uzyskane z tytułu wynajmu przychody chciałbym opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5%. Czy przychody z najmu nieruchomości będą mogły być potraktowane i opodatkowane jako odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. »

W 2011 r. zmienią się zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń

Aktualizacja: 17.11.2011

Jeżeli przychód z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy o PIT wynikający z umowy zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł – płatnik pobiera podatek w wysokości 18% przychodu (bez żadnych kosztów). Od 2011 roku będzie to dotyczyć wszystkich tego typu umów do 200 zł a nie tych, których wysokość nie przekroczyła miesięcznie tej kwoty. »

Likwidacja działalności gospodarczej opodatkowanej w formie zryczałtowanej

Aktualizacja: 24.11.2011

Przy likwidacji działalności opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzenia remanentu likwidacyjnego (spisu z natury). »

Jaka stawka ryczałtu jest właściwa dla układania kostki brukowej

Aktualizacja: 17.11.2011

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, której przedmiotem są usługi remontowo-budowlane wykonuję głównie czynności polegające na układaniu kostki brukowej, które wg PKD są sklasyfikowane jako 43.99 Z Pozostałe roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Usługę tą wykonuję zarówno z materiału powierzonego, jak i z materiałów własnych, zakupionych u producenta. Kostkę układam głównie dla firm i sporadycznie dla osób prywatnych. Usługa przeze mnie wykonywana polega nie tylko na wyłożeniu kostką parkingów, placów, chodników czy też wjazdów, ale też na wykonaniu wszystkich prac związanych z przygotowaniem terenu pod kostkę z użyciem własnego sprzętu (koparki). Dotychczas rozliczałem się ryczałtem z zastosowaniem 8,5% stawki podatku. Mam jednak wątpliwości, czy moje postępowanie było prawidłowe. Czy nie powinienem stosować stawki 5,5% właściwej dla robót budowlanych? »

Obowiązki podatników opodatkowanych w formie ryczałtu

Aktualizacja: 07.11.2011

Ustawa o dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nakłada na podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych liczne obowiązki związane z przechowywanie dowodów zakupu oraz ewidencjonowaniem. Na czym dokładnie polegają te obowiązki? »

Warunki kwalifikujące do rozliczania się w formie ryczałtu

Aktualizacja: 24.06.2010

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają wskazane w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne, które co do zasady osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Należy wskazać, iż dodatkowo ustawa wskazuje na limity w kwocie uzyskanego przychodu. »

Kto podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu

Aktualizacja: 24.06.2010

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają co do zasady przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. W jakich jeszcze przypadkach istnieje możliwość zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? »

Kto może wybrać ryczałt

Aktualizacja: 24.06.2010

W świetle art. 10 ordynacji podatkowej wprowadzenie zryczałtowanej formy opodatkowania nie pozbawia podatnika możliwości dokonania wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych. Jest to z pewnością prostsza w rozliczeniu forma niż opodatkowanie na zasadach ogólnych, która przy niskich kosztach pozwala także na uzyskanie korzyści fiskalnych. »

Zmiana ustawy o ryczałcie od 20 maja 2010 r.

Aktualizacja: 24.11.2011

Osoby chcące rozpocząć rozliczanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - przychodów z tzw. prywatnego (czyli realizowanego poza działalnością gospodarczą) najmu lub dzierżawy - będą musiały trochę później niż przed 20 maja 2010 r. zawiadomić o tym urząd skarbowy. Od 1 stycznia 2011 roku nic się w tym zakresie nie zmieniło. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »