| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: udziały

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu udziały. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące udziały.

Opodatkowanie przychodów lub dochodów z kapitałów pieniężnych

Aktualizacja: 19.03.2013

Oprócz podatku Belki od odsetek z lokat bankowych, który pobiera bank możemy jeszcze mieć do czynienia z inną formą opodatkowania naszych kapitałów pieniężnych. Przykładowo dochody ze sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach musimy sami wykazać w zeznaniu podatkowym. W obu przypadkach ta sama jest stawka podatku - 19% uzyskanego dochodu z kapitałów pieniężnych. »

Umorzenie udziałów – czy w tym przypadku trzeba sporządzić dokumentację cen transferowych?

Aktualizacja: 25.01.2013

Decyzja o umorzeniu udziałów podyktowana może być zarówno przyczynami ekonomicznymi, jak i uwarunkowaniami natury prawnej. Okoliczności te determinują transakcje zbycia udziałów w celu ich umorzenia, które w większości przypadków dokonywane są pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT). »

Umorzenie udziałów za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej – skutki w CIT

Aktualizacja: 16.01.2013

W związku z umorzeniem udziałów za wynagrodzeniem w formie wydania składnika majątkowego, którego wartość księgowa jest niższa niż księgowa wartość umarzanych udziałów, po stronie spółki wypłacającej nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu CIT. »

Wypłata dywidendy w formie przekazania udziałów - skutki w PCC

Aktualizacja: 12.12.2012

Przeniesienie własności udziałów w spółce kapitałowej jest czasem dokonywane w ramach wypłaty dywidendy (dywidenda niepieniężna). Takie przeniesienie nie zostało wymienione w katalogu transakcji opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych i dlatego nie wywołuje żadnych skutków na gruncie tego podatku. »

Wymiana udziałów w spółkach - skutki w PIT

Aktualizacja: 16.11.2012

Przy umorzeniu lub zbyciu udziałów objętych na skutek wniesienia aportu, kosztem właściciela takich udziałów jest - co do zasady - ich wartość nominalna. Zasada ta nie dotyczy przypadków, w których aport ten miał formę, neutralnej podatkowo, transakcji wymiany udziałów. W takiej sytuacji, koszty właściciela umarzanych lub zbywanych udziałów są równe rzeczywistym kosztom historycznym, jakie poniósł na ich nabycie (a ściślej rzecz biorąc: na nabycie udziałów, jakie w ramach transakcji wymiany, były wnoszone drogą aportu). »

19% PIT od dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 03.07.2012

Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. (podobnie jak akcji spółek giełdowych) jest opodatkowany PIT wg stawki 19%. Do 30 kwietnia następnego roku trzeba złożyć odrębną deklarację PIT-38, w której wykazuje się przychody, koszty i podatek od tej transakcji. »

Przychód wspólnika spółki cywilnej ustala się proporcjonalnie do jego udziału w zysku

Aktualizacja: 03.07.2012

Każda spółka cywilna dzieli wypracowany przez nią zysk między jej wspólników wg zasad i proporcji ustalonych w umowie spółki. Jeżeli umowa spółki nie określa proporcji podziału zysku – przyjmuje się, że udziały wspólników w zyskach są równe. Część zysku spółki cywilnej przypadająca danemu wspólnikowi to przychód tego wspólnika, który trzeba opodatkować PIT. »

Zyski spółki z o.o. z udziałów w spółce komandytowej

Aktualizacja: 03.07.2014

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest komplementariuszem w spółce komandytowej. Biegły rewident podpowiada jak sp. z o.o. ma ująć w sprawozdaniu finansowym przychody z tytułu posiadanych udziałów w spółce komandytowej oraz jak opodatkować przychody spółki komandytowej u tego komplementariusza. »

Dochód z tytułu przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów otrzymanych w drodze darowizny

Aktualizacja: 10.02.2012

Dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o PIT. Jeżeli nabycie umorzonego udziału nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny. »

Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Aktualizacja: 28.10.2011

Jeżeli polska spółka obejmuje udziały w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej - przychodem podatkowym polskiej spółki jest nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej. Jest tak również w sytuacji, gdy rynkowa wartość przedmiotu wkładu jest wyższa od nominalnej wartości udziałów obejmowanych za wnoszony wkład. »

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmującą na spłatę pożyczki spółki przejmowanej są kosztem podatkowym?

Aktualizacja: 10.08.2011

Odsetki od pożyczki, którą spółka przejmująca zamierza wziąć w celu spłaty pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmowaną są zapłatą za pożyczkę i stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie faktycznej zapłaty. Stosuje się tu więc ogólną zasadę zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów. »

Jak rozliczyć PIT z tytułu wniesienia udziałów spółki polskiej do spółki cypryjskiej?

Aktualizacja: 01.07.2011

Podatnik w przypadku wniesienia akcji lub udziałów spółek z siedzibą na terytorium Polski jako aportu i objęcia w zamian udziałów w spółce z siedzibą na Cyprze, dla celów związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych powinien wskazać przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów spółki cypryjskiej objętych w zamian za aport w postaci akcji (udziałów) spółek z siedzibą na terytorium RP. »

Czy sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT?

Aktualizacja: 01.07.2011

Do końca 2010 roku nie podlegało dyskusji, że sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT. Niestety zmiany ustawy o VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2011 r. sprawiły, że kwestia zwolnienia z VAT takich transakcji jest wątpliwa. »

Optymalizacja podatkowa przy sprzedaży udziałów i akcji

Aktualizacja: 29.04.2011

W wyniku nowelizacji ustawy o PIT od 1 stycznia 2011 r. tzw. "wymiana udziałów" w spółce kapitałowej (z o.o. i akcyjna) stanowi koszt uzyskania przychodów również dla osób fizycznych. Te nowe przepisy są bardzo korzystne dla podatników i mogą być wykorzystywane do zmniejszenia obciążeń podatkowych przy transakcjach zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych. »

Jak rozliczyć wspólników spółki cywilnej, gdy co miesiąc mają różne udziały?

Aktualizacja: 19.04.2011

Wspólnicy spółki cywilnej ustalili w umowie, że udziały w zyskach tej spółki będą proporcjonalne do wkładu pracy wspólników. W związku z różnym nakładem pracy w poszczególnych miesiącach udziały procentowe w zysku wspólników zmieniają się co miesiąc. Wspólnicy potwierdzają je uchwałami. W jaki sposób rozliczyć udziały w przychodach i kosztach tej spółki w zeznaniu rocznym za 2010 rok? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »