REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unikanie podwójnego opodatkowania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wygrana w zagranicznych zakładach bukmacherskich - rozliczenie PIT

Wygrane w zakładach bukmacherskich zarówno w Polsce jak i za granicą uzyskane przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Od dochodów uzyskiwanych w Polsce pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% przez uprawniony podmiot urządzający i prowadzący zakłady wzajemne. Jak powinien być natomiast rozliczony dochód od wygranej uzyskanej poza granicami Polski?

Umowa agencyjna z zagranicznym agentem – skutki podatkowe

Realizując umowę agencyjną z kontrahentem zagranicznym należy mieć na uwadze ryzyko podatkowe związane z możliwością rozpoznania po stronie polskiego przedsiębiorcy zakładu zagranicznego. W takiej sytuacji istnieje konieczność opodatkowania części dochodów przedsiębiorstwa poza granicami kraju - z uwzględnieniem zagranicznych regulacji prawno podatkowych obowiązujących w tym zakresie.

Opodatkowanie wynagrodzeń polskich ekspertów za pracę w Holandii – zasada 30%

Podejmując zatrudnienie u holenderskiego pracodawcy, czy to w związku z oddelegowaniem przez polskiego pracodawcę, czy też w formie lokalnego zatrudnienia, warto rozważyć możliwość skorzystania z swoistej ulgi podatkowej określanej w Holandii jako „30% tax ruling”.

Umowa z Etiopią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Polska zawarła umowę z Etiopią dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Obliczanie 183 dni w związku z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z Litwą

Prawidłowe wyliczenie 183 dni przebywania za granicą ma doniosłe znaczenie w przypadku rozstrzygania obowiązków podatkowych związanych z opodatkowaniem przez podatników przychodów (dochodów) z pracy najemnej wykonywanej za granicą.

Kilka krajów wypadło z listy rajów podatkowych

Kilka krajów, głównie z rejonu Karaibów, ale także Gibraltar zostało skreślonych z listy rajów podatkowych. Transakcje z podmiotami zarejestrowanymi w nich nie powinny już budzić takich podejrzeń fiskusa, jak do tej pory.

Skrócenie listy rajów podatkowych od 19 maja 2015 r.

Niedawne skrócenie listy tzw. rajów podatkowych o siedem takich obszarów oznacza m.in. zmniejszenie liczby podmiotów podlegających regulacjom ws. opodatkowania dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej, tzw. CFC – wskazuje ekspert z Kancelarii SPCG. Chodzi o wejście w życie 19 maja 2015 r. dwóch rozporządzeń ministra finansów z dnia 23 kwietnia 2015 r. ws. określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. rajów podatkowych) - w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Nowa konwencja podatkowa z Bośnią i Hercegowiną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która upoważnia go do ratyfikacji Konwencji między Polską a Bośnią i Hercegowiną o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Zagraniczne dochody bez podatku w Polsce - zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

Zagraniczne dochody z pracy, emerytur itp. będą docelowo zwolnione z daniny w Polsce. Wpłyną jedynie na wysokość stawki od polskich dochodów – zapowiada Ministerstwo Finansów. Resort finansów chce osiągnąć swój cel przy okazji negocjacji i renegocjacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych z krajami członkowskimi UE i tymi należącymi do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Nowa umowa podatkowa z Bośnią i Hercegowiną

Sejm 5 marca 2015 r. uchwalił ustawę o ratyfikacji Konwencji między Polską a Bośnią i Hercegowiną o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Konwencja została oparta o aktualną wersję Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Nabywanie korzyści umownych

Nabywanie korzyści umownych (ang. „treaty-shopping”) polega na wykorzystaniu dobrodziejstw danej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przez podmiot mający siedzibę na terytorium państwa, które nie jest stroną tej umowy i tym samym nie jest objęte jej zakresem podmiotowym. Osoba niebędąca rezydentem żadnego z państw – stron danej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania może uzyskać korzyści podatkowe przewidziane w tej umowie, jeżeli jej postanowienia zostaną zastosowane do transakcji finansowych dokonywanych przez tą osobę.

Jak powinni rozliczać się cudzoziemcy pracujący w Polsce

Nieodłącznym elementem opodatkowania cudzoziemców jest ich miejsce zamieszkania. Wyróżnia się dwie grupy osób: mające miejsce zamieszkania w Polsce oraz osoby, które nie posiadają na terytorium Polski miejsca zamieszkania tzw. nierezydenci. Od tego w której grupie znajduje się dana osoba, zależy czy podlega opodatkowaniu od wszystkich osiągniętych dochodów czy tylko od dochodów osiągniętych na terytorium Polski.

Zmiana konwencji podatkowej między Polską a Belgią

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu do konwencji między Polską a Belgią, której skutkiem ma być modyfikacja konwencji ws. unikania podwójnego opodatkowania między oboma krajami - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Zmiany w konwencji podatkowej między Polską a Belgią

W dniu 20 listopada 2014 r. Senat zgodził się na modyfikację konwencji między Polską a Belgią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, akceptując ustawę o ratyfikacji protokołu do konwencji między Polską a Belgią. Zmianie ulegnie metoda unikania podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych przez polskich podatników na terytorium Belgii.

Nowa umowa podatkowa z Belgią - Sejm wyraził zgodę na ratyfikację

Modyfikacja konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Belgią - taki ma być skutek ustawy o ratyfikacji protokołu do konwencji między Polską a Belgią, uchwalonej 23 października 2014 r. przez Sejm.

Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

Na zakończonym 26 czerwca 2014 r. posiedzeniu Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez Prezydenta zmian w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz umów o wymianie informacji w sprawach podatkowych z Bermudami, Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi i Kajmanami.

Nowe przepisy podatkowe dotyczące korporacji

Unia Europejska chce wprowadzić zmiany w dyrektywie dotyczącej opodatkowania międzynarodowych korporacji (tzw. Parent-Subsidiary Directive). Państwa członkowskie osiągnęły polityczne porozumienie w sprawie nowelizacji przepisów. UE zamierza w ten sposób ukrócić oszustwa podatkowe na terenie Wspólnoty.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.

Ministerstwo Finansów jeszcze raz chce wprowadzić klauzulę o unikaniu opodatkowania. W ramach nowelizacji Ordynacji podatkowej ma zostać wprowadzona definicja klauzuli, instytucja opinii zabezpieczającej i nowe ciało - Rada do Spraw Unikania Opodatkowania. Wejście w życie klauzuli przeciwko unikaniu zaplanowane jest na rok 2015.

Nowa umowa podatkowa z Malezją

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ratyfikacji umowy między Polską a Malezją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Umowa wchodzi w życie z dniem 22 kwietnia 2014 r.

Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Student pobierając prywatne stypendium zagraniczne zobowiązany jest do odprowadzenia podatku w Polsce. Zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć wyłącznie stypendiów krajowych pobieranych ze środków publicznych lub samorządowych. Za państwowe stypendia zagraniczne przysługuje dieta jak za podróż służbową.

Zmiany umów o wymianie informacji podatkowych

Wiele krajów oferujących przyjazne inwestorom systemy podatkowe zawiera (pod naciskiem OECD) umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych, umożliwiające dostęp do informacji, które mogą mieć istotne znaczenie dla określenia, wymiaru i poboru podatków. Polska zawarła takie umowy z Andorą, Belize, Bahamami, Bermudami, Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi, Dominiką, Gibraltarem, Grenadą, Guernsey, Kajmanami, Liberią, San Marino i wyspą Man.

Umowy podatkowe z Liberią i Malezją

Na ostatnim posiedzeniu posłowie przyjęli dwie ustawy ratyfikujące umowy podatkowe - umowę między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz umowę z Rządem Malezji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Polski marynarz pod obcą banderą – rozliczenie PIT

Gdzie opodatkowani są marynarze, którzy pływają pod banderą statku kraju, z którym nie mamy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (i zatrudnia ich przedsiębiorstwo z tego samego kraju)? Marynarz wykonuje pracę zarówno w Polsce jak i za granicą.

Umowy podatkowe z Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi oraz Kajmanami

28 listopada 2013 r. Ministerstwo Finansów podpisano umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych o wymianie informacji w sprawach podatkowych wraz z protokołem oraz Wspólną Deklarację Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, a także 29 listopada 2013 r. umowę między Rzecząpospolitą Polską a Kajmanami o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

Umowa podatkowa z Bermudami

Polska i Bermudy podpisały umowę o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Umowa dotyczy współpracy w zakresie podatków dochodowych od osób fizycznych i osób prawnych.

Trudności z rozliczaniem podatku od dywidend

Pojawiły się wątpliwości, jak rozliczać podatek od dywidendy przy umowie między Polską a Luksemburgiem. Problem dotyczy terminu wejścia w życia nowych przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy są nieprecyzyjne, co znacznie utrudnia podatnikom rozliczenie podatku.

Podatek od dywidendy wypłacanej na Cypr

Co do zasady, dywidenda uzyskana z tytułu udziału w spółce mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu 19% podatkiem. Określając zasady opodatkowania dywidend wypłacanych za granicę, w tym np. na Cypr, należy także uwzględnić treść odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska (art. 22a ustawy o CIT). W tym przypadku odpowiednią jest to polsko-cypryjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Liechtenstein przestanie sprzyjać unikaniu płacenia podatków

Księstwo Liechtenstein przestanie być rajem podatkowym, czyli nie będzie już sprzyjać osobom unikającym płacenia podatków. Malutkie księstwo przyjmie wielostronną konwencję o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych. Księstwo jest od dawna oskarżane przez wiele krajów o pomaganie obcokrajowcom w ukrywaniu pieniędzy przed izbami skarbowymi.

Szkolenie za granicą a obowiązek pobrania podatku u źródła

Podatnicy miewają często wątpliwości, czy w przypadku zapłaty za szkolenie (np. dla pracowników) przeprowadzone za granicą istnieje obowiązek pobrania podatku u źródła. Pytanie dotyczy również szkoleń odbywających się w Polsce dla podmiotów zagranicznych.

Zmiana umowy podatkowej z Koreą

Resort finansów poinformował, że 22 października 2013 r. w Seulu podpisano Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei o zmianie Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Seulu 21 czerwca 1991 r.

Emerytury zagraniczne - jak rozliczać podatkowo?

Jak prawidłowo rozliczać emerytury z zagranicy? Co do zasady, emerytury zagraniczne, czyli otrzymywane od zagranicznych instytucji przez polskich rezydentów podatkowych są dla nich przychodem, który podlega opodatkowaniu PIT, podobnie jak ma to miejsce w przypadku świadczeń wypłacanych przez ZUS.

Umowy podatkowe z Guernsey

Polska podpisała umowę z Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych, a także umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym.

Nowa umowa podatkowa z USA w 2014 r.

Według ekspertów istnieją nikłe szanse, że do 2014 r. uda się ratyfikować nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a USA. Prawdopodobnie wejdzie ona w życie dopiero w 2015 r. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że obecnie obowiązująca umowa (przyjęta w 1974 r.) jest już mocno przestarzała.

Zasady rozliczania emerytur zagranicznych

Jak prawidłowo rozliczać zagraniczne emerytury? Forma rozliczenia emerytur zależy od umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co do zasady emeryt płaci podatki od świadczenia tam, gdzie mieszka.

Nowa umowa podatkowa z Singapurem

17 sierpnia 2013 r. wchodzi w życie ustawa ratyfikująca nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Singapurem.

Zmiany w umowie podatkowej z Luksemburgiem

25 lipca wszedł w życie protokół zmieniający Konwencję między Rzeczpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Część zmian będzie stosowana już od 1 września 2013 roku.

Umowa podatkowa z Malezją

Polska podpisała z Malezją umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Umowa podatkowa między Polską a Belize

Polska podpisała umowę z Belize o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

Nowa Konwencja podatkowa z USA – co się zmienia

Najprawdopodobniej od 2014 roku obowiązywać będzie nowa Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu między Polską, a Stanami Zjednoczonymi. Zastąpi ona dotychczasową Umowę z 1974 roku. Zmian jest wiele.

Opodatkowanie rent i emerytur z USA na podstawie nowej Konwencji z 2013 roku

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień dotyczących zasad opodatkowania emerytur i rent w relacjach polsko-amerykańskich na podstawie Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w 13 lutego 2013 r.

Umowa z San Marino o wymianie informacji podatkowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano treść umowy między Polską a San Marino o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Porozumienie ma ułatwić zwalczanie przestępstw podatkowych.

Opóźnienia w publikacji umów podatkowych

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Finansów w sprawie opóźnień w publikacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Nowa umowa podatkowa z USA

13 lutego 2013 r. w Warszawie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull podpisali Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Nowa konwencja zacznie obowiązywać oczywiście dopiero po ratyfikacji przez oba państwa.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią - zmiany

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią. Ratyfikacja protokołu zmieniającego polsko-norweską konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

Nowa umowa podatkowa z Norwegią

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu zmieniającego polsko-norweską konwencję ws. unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Nowości w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania od 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 r. zmieni się część regulacji dotyczących unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Cyprem (zwana dalej także: UPO). Od tego dnia obowiązywać zacznie Protokół pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru podpisany 22 marca 2012 r. w Nikozji, będący podstawą niżej opisanych zmian. Znajomość nowej treści polsko – cypryjskiej umowy pozwoli dostosować strategie optymalizacyjne. Protokół nie przekreśla bowiem możliwości optymalizacyjnych. Celem niniejszego artykułu jest omówienie najważniejszych zmian.

Co oznacza pojęcie „ekonomiczny pracodawca”

Nasi pracownicy będą wykonywać pracę za granicą na rzecz powiązanego z nami podmiotu. Wynagrodzenie pracownikom będziemy formalnie wypłacać my, ale faktycznie to ten podmiot będzie obciążany jego kosztami. Ostatnio dowiedziałam się, że oceniając zasady opodatkowania wynagrodzeń wypłacanych pracownikom powinniśmy uwzględnić koncepcję tzw. „ekonomicznego pracodawcy”. Co oznacza to pojęcie?

Gdzie podlegają opodatkowaniu dochody pracowników oddelegowanych do pracy na Litwie

Nasza spółka z o.o. na podstawie umowy świadczy usługi polegające na wynajmowaniu pracowników: monterów i spawaczy oraz pracowników nadzoru do realizacji prac montażowo – spawalniczych. Nasi pracownicy wyjeżdżają na Litwę i tam na miejscu świadczą pracę. Ich pobyt na Litwie będzie kilkumiesięczny (od 3 do 11 miesięcy). Gdzie będą podlegać opodatkowaniu wynagrodzenia tych pracowników wypłacane przez naszą spółkę – w Polsce, czy na Litwie? Nadmieniam, że nasza spółka nie posiada na Litwie żadnego oddziału ani filii.

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Dochody z pracy najemnej podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym praca jest wykonywana. Niezależnie od tego podatnicy, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, są zobowiązani do rozliczenia tych dochodów również w Polsce. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania tych samych dochodów, między państwami są zawierane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

REKLAMA