REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe deklaracje VAT od kwietnia 2013 - VAT-10, VAT-11, VAT-12 i VAT-13

Minister Finansów przygotował nowe wzory deklaracji VAT. Chodzi o VAT-10, VAT-11, VAT-12 i VAT-13. Nowe wzory zaczynają obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r.

Nowe wzory deklaracji VAT-12 i VAT-13 od 1 kwietnia 2013 r.

Z dniem 1 kwietnia 2013 r. będą obowiązywały nowe wzory deklaracji VAT-12 i VAT-13.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r., wyniku zmian w ustawie o VAT, nastąpi zmiana niektórych warunków związanych z przemieszczeniem towarów w wewnątrzwspólnotowym nabyciu i dostawie towarów.

Czy mali podatnicy poniosą solidarną odpowiedzialność w VAT?

Odpowiedzialność solidarna nabywcy za podatek, którego nie zapłacił sprzedający, ma nie dotknąć małych przedsiębiorców. Nie zmienia to jednak faktu, że pomysł przerzucenia ściągania należności podatkowych na firmy to wyraźny sygnał, że państwo nie radzi sobie w tym zakresie.

Solidarna odpowiedzialność nabywcy za rozliczenia VAT sprzedawcy

Od 1 października 2013 r. w przepisach podatkowych (ustawa o VAT i ordynacja podatkowa) pojawi się zasada solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu VAT. Jeżeli dostawca towarów lub usług nie zapłaci podatku należnego fiskus może się domagać się zapłaty zaległości podatkowych także od nabywcy. Ta solidarna odpowiedzialność dotyczyć hurtowego handlu paliwami, stalą i złotem.

Definicja terenów budowlanych w ustawie o VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Do ustawy o VAT od 1 kwietnia 2013 r. zostanie wprowadzona definicja terenów budowlanych.

Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie od 1 kwietnia 2013 r., zakłada zmianę definicji importu i eksportu towarów.

Czy będzie obniżka stawek podatku VAT

Czy będzie miała miejsce zapowiada przez rząd obniżka stawek podatku VAT od 2014 r.? Rząd podniósł VAT w 2011 roku zapewniając, że po trzech latach podatek wróci do wcześniejszych poziomów. Jednak wielu ekonomistów wątpi w obniżkę podatku VAT wobec trudnej sytuacji budżetowej.

Zmiany w VAT 2013 r. - odpowiedzi MF na najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian w podatku VAT od 1 stycznia 2013 r., których udzieliło Ministerstwo Finansów.

Jak posługiwać się PKWiU przy określaniu stawki VAT

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) jest klasyfikacją produktów tzn. obejmującą zarówno usługi, jak i wyroby. Została wprowadzona do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji, podatkach oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące instytucji przedstawiciela podatkowego do celów VAT. Zmiany zakładają m.in. możliwość ustanawiania przez podmioty zagraniczne przedstawiciela podatkowego bez konieczności rejestrowania się jako czynny podatnik VAT.

Nieodpłatne przekazanie towarów z logo opodatkowane VAT po 1 kwietnia 2013 r.

Spółka nieodpłatnie przekazuje koszulki i kufle z nadrukowanym swoim logo. Przy nabyciu koszulek i kufli spółka odlicza podatek naliczony. Czy przekazanie takich towarów może być traktowane jako niepodlegające opodatkowaniu VAT przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych?

Prawo do faktur wewnętrznych przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Od 1 stycznia 2013 r. podatnik może zrezygnować z dokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów fakturami wewnętrznymi. Wystarczającą do rozliczenia takiego nabycia może być faktura wystawiana przez sprzedawcę.

Zmiany w transakcjach łańcuchowych od 1 kwietnia 2013 r.

Jedna ze zmian w ustawie o VAT, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r., dotyczy transakcji łańcuchowych. Przedsiębiorca uczestniczący w transakcji łańcuchowej nie będzie musiał udowadniać, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.

Nowe terminy wystawiania faktur od 2013 roku

1 stycznia 2013 r. zmianie uległy przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur. Wprowadzone zmiany dotyczą głównie wyglądu faktury. Warto jednak zauważyć, że ustawodawca przewidział trzy nowe regulacje odnoszące się do terminów wystawiania faktur.

Nowa definicja importu towarów w ustawie o VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. ulega zmianie definicja importu towarów w ustawie o VAT. W wyniku zmian przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.

Metoda kasowa w VAT - zmiany 2013

Od 1 stycznia 2013 roku zniesiono 90-dniowy termin, po upływie którego mały podatnik, pomimo nieuregulowania należności przez jego kontrahenta, obowiązany był do rozliczenia podatku VAT z tytułu dokonanych dostaw towarów i świadczonych usług.

Błędy na fakturze - termin płatności i wyrażona słownie kwota należności

Co zrobić w sytuacji, gdy moja faktura sprzedażowa ma nieprawidłowo określony termin płatności? Handlowiec wystawił fakturę z terminem płatności 14 dni, natomiast pieniądze od klienta już dotarły i faktura powinna mieć adnotację „zapłacona”. Czy trzeba korygować taką pomyłkę?

Zgłoszenie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego

Fiskalizacja kasy rejestrującej nie wystarcza do rozpoczęcia ewidencjonowania nią sprzedaży. Podatnicy VAT prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych muszą jeszcze zgłosić do urzędu skarbowego kasy rejestrujące (fiskalne), którymi chcą rejestrować obrót. Kasa fiskalna może działać tylko z unikatowym numerem ewidencyjnym, który nadać może jedynie naczelnik właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Na to zgłoszenie jest jedynie 7 dni od dnia fiskalizacji kasy.

Kasy fiskalne 2013 - nie masz kasy nie możesz sprzedawać

Od 1 marca 2013 r. powinni stosować kasy fiskalne podatnicy VAT, których obrót przekroczył w 2012 roku 20 tys. zł, a nie są zwolnieni z tego obowiązku. Okazuje się, że brakuje w sprzedaży najtańszych urządzeń, a i droższe modele kas nie są w ciągłej sprzedaży. A przecież kto nie ma kasy fiskalnej, a mieć powinien - nie może prowadzić sprzedaży towarów i usług.

Nieodpłatne przekazywanie towarów - zmiany VAT od 1 kwietnia 2013

Od 1 kwietnia 2013 r. przedsiębiorców czeka ważna zmiana w zakresie opodatkowania VAT nieodpłatnego przekazywania towarów.

Czy ubezpieczenie przedmiotu leasingu jest zawsze zwolnione z VAT?

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odnośnie opodatkowania VAT ubezpieczenia przedmiotu leasingu wydaje się na tyle jasny, że część komentatorów uznała całą kwestię za wyjaśnioną. Nic jednak bardziej mylnego. Trybunał wyjaśnił bowiem tylko część zagadnienia. Jeżeli nasz przypadek jest podobny do tego rozstrzyganego przez TSUE mamy dwa wyjścia: - albo nasz leasingodawca w trybie pilnym skoryguje nam dostarczone faktury i odda nadpłacony VAT, - albo sami skorygujemy swoje deklaracje i oddamy podatek do urzędu skarbowego.

Najważniejsze zmiany w ustawie o VAT 2013

Mimo że od 1 stycznia 2013 r., kiedy to weszło w życie szereg zmian w ustawie o VAT, minęło już trochę czasu, jeszcze raz przybliżamy najważniejsze zmiany w tej ustawie.

Kasy fiskalne 2013 / 2014 – obowiązki, zwolnienia, sankcje

Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2012 Nr 0, poz. 1382) – dalej rozporządzenie MF, wprowadziło próg zwolnienia w ewidencjonowaniu przy użyciu kasy fiskalnej na poziomie 20.000 zł. Przepisy te obowiązują również w 2014 roku.

Fakturowanie 2013 – odpowiedzi Ministerstwa Finansów

Eksperci Ministerstwa Finansów udzielili odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w 2013 roku pytania dotyczące faktur i fakturowania.

Kasy fiskalne 2013 – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Eksperci Ministerstwa Finansów udzielili odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w 2013 roku pytania dotyczące kas rejestrujących (fiskalnych).

Fakturowanie w 2013 roku – komentarz do wyjaśnień Ministerstwa Finansów

Istotne, a wręcz rewolucyjne zmiany w zakresie wystawiania faktur VAT, jakie obowiązują od początku 2013 roku doczekały się obszernych wyjaśnień Ministerstwa Finansów. Okazuje się, że również te wyjaśnienia MF są w niektórych aspektach mocno kontrowersyjne. Dzięki uprzejmości Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy publikujemy poniżej w całości komentarz Instytutu do tych wyjaśnień Ministerstwa.

Odliczanie VAT przy WNT po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmienione zostaną zasady odliczania lub zwrotu VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Podatek naliczony w deklaracjach VAT składanych w 2013 roku

Faktem jest, że większość podatników nawet nie zauważyło „reformy fakturowej” obowiązującej od dnia 1 stycznia 2013 r. i w dalszym ciągu wystawia faktury VAT z tytułu czynności, które wykonano już po tej dacie.

Data wykonania usługi na fakturze VAT w 2013 roku

Co należy rozumieć przez pojęcie „data wykonania usługi”, którą trzeba teraz zamieszczać na fakturze? Jaka jest to zmiana w stosunku do podawanej do tej pory daty sprzedaży?

Deklaracja VAT-7 - kto musi rozliczyć się na nowym formularzu

W 2013 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7(13), VAT-7K(7) i VAT-7D(4). Przepisy przejściowe pozwalają do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2013 r. stosować poprzednie wzory. Nie wszyscy jednak podatnicy mogą stosować stare wzory.

Które wydatki na edukację można zaliczyć do kosztów

Kiedy wydatki na edukację, w tym spotkania, konferencje i literaturę branżową, mogą zostać zakwalifikowane do kosztów? Czy pozwalają odliczyć podatek VAT?

Ulga na złe długi w 2013 r.

W wyniku zmian wprowadzonych do ustawy o VAT od 1 stycznia 2013 r., obowiązują nowe zasady stosowania tzw. ulgi na złe długi, które pozwalają na korzystanie z tej instytucji w uproszczony sposób.

Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.

W 2013 r. należy przechowywać rolki z kas fiskalnych z papierowymi kopiami paragonów fiskalnych za 2011 i 2012 rok. Za wcześniejsze lata rolki mogą zostać trwale zniszczone. Rolki dotyczące sprzedaży wykonanej w 2013 r. należy przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego z tego tytułu (czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku).

Kto powinien mieć kasę fiskalną po 1 marca 2013 r.

W 2011 r. rozpocząłem sprzedaż detaliczną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W 2011 r. nie miałem obowiązku zainstalowania kasy. Mój obrót w 2012 r. z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wyniósł niewiele ponad 20 000 zł. Również w tym roku nie miałem obowiązku instalowania kasy. Czy mam obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej w 2013 r.?

W 2013 r. łatwiej wysyłać faktury drogą elektroniczną

Od początku 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące sposobu wystawiania faktur. Większość zmian to uproszczenia, polegające na likwidacji niektórych obowiązków i zmniejszeniu kłopotliwych formalności. Do ułatwień należy zaliczyć również nowe przepisy dotyczące faktur elektronicznych, którymi obrót jest obecnie łatwiejszy.

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu, to usługa odrębna od leasingu

Po latach sporów z organami podatkowymi w końcu branża leasingowa triumfuje. 17 stycznia 2013 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w świetle przepisów dotyczących VAT usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu są, co do zasady, usługami odrębnymi. Ma to ten zasadniczy skutek, że usługa ubezpieczenia traktowana samodzielnie jest zwolniona z VAT. Natomiast traktowana, jako część złożonego świadczenia (usługi) leasingu, jak uważały organy podatkowe - jest opodatkowana stawką podstawową VAT (aktualnie 23%).

Wysyłanie faktur elektronicznych w 2013 r.

Dotychczas wysyłanie faktur elektronicznych było możliwe, gdy klient wyraziła na to zgodę. Od początku 2013 r. ten obowiązek został zniesiony. Pojawiła się tzw. domniemana akceptacja otrzymywania faktur elektronicznych.

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Do końca marca tego roku sprzedaż kawy latte czy cappuccino „na wynos” może korzystać z opodatkowania obniżoną stawką VAT 5%. Sytuacja ta ulegnie zmianie od 1 kwietnia 2013 r.

Zgoda na e-faktury w dowolnej formie

Wystawienie i przesłanie klientowi e-faktury jest możliwe jeżeli odbiorca wyrazi wcześniej zgodę na otrzymywanie faktur w tej formie. Od 2013 roku przepisy nie określają zasad ani form wyrażenia takiej zgody.

Czy trzeba składać deklaracje VAT w czasie zawieszenie działalności gospodarczej?

Podatnicy VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie muszą składać deklaracji podatkowych VAT-7 (czy VAT-7K). Niemniej, jeśli w czasie zawieszenia działalności ponoszą stałe wydatki związane z tą działalnością i chcą odliczać VAT naliczony w tych wydatkach – deklaracje składać powinni. Obowiązek złożenia deklaracji wystąpi również wtedy, gdy podatnik zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2013 r.

Sprawdź, jakie zasady odliczenia VAT obowiązują w 2013 r. w związku z zakupem pojazdów samochodowych, paliwa do nich oraz wydatkami eksploatacyjnymi.

Czy można odliczyć VAT od paliwa do odśnieżarki

Czy przedsiębiorca, który prowadzi działalność usługową w zakresie sprzątania i czyszczenia obiektów, może odliczać VAT od paliwa do odśnieżarki?

Ostatni rok zwrotu VAT za materiały budowlane

Tylko faktury wystawione do końca 2013 roku pozwolą osobom budującym lub remontującym swoje domy lub mieszkania na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Od 2014 roku zlikwidowany będzie mechanizm zwrotu VAT za materiały budowlane - jednak z zachowaniem praw nabytych osób, które do końca 2013 roku nabyły materiały budowlane. Te osoby będą miały 5 lat na uzyskanie zwrotu VAT.

Mniej obciążeń dla firm

Przedsiębiorcy czekają na szybkie wdrożenie nowej ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych. W ustawie zawarto pakiet nowelizacji aż szesnastu ustaw, mających zmniejszyć uciążliwe obciążenia administracyjne, nałożone na przedsiębiorców.

VAT - zmiany od 1 kwietnia 2013 r.

VAT - zmiany. Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT wprowadza zmiany dotyczące przede wszystkim obowiązku podatkowego, zasad ustalania podstawy opodatkowania, warunków stosowania stawek VAT, odliczania podatku naliczonego, zwolnień z VAT, obowiązków w zakresie rejestracji podatników, a także zasad wystawiania faktur. Część przepisów ustawy wchodzi w życie już od 1 kwietnia 2013 r.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2013 r.

W latach 2013-2014 będzie obowiązywało nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które zawęża zakres stosowanych dotychczas zwolnień.

Jak przejść na metodę kasową przy rozliczaniu VAT

Dzięki ustawie deregulacyjnej, która właśnie weszła w życie, tzw. mali podatnicy (firmy, których sprzedaż nie przekroczyła równowartości 1,2 mln) mogą na nowych zasadach korzystać z metody kasowej przy rozliczaniu VAT. To oznacza, że mogą oni wstrzymać się z rozliczeniem podatku do czasu, kiedy otrzymają zapłatę od kontrahenta. Do 15 stycznia takie przedsiębiorstwa mają czas, by w urzędzie skarbowym zadecydować, czy chcą od początku tego roku korzystać z metody kasowej.

Limity podatkowe 2013

Przedsiębiorcy, którzy przekroczyli w 2012 roku określone limity obrotów utracili możliwość korzystania w 2013 roku z niektórych ułatwień podatkowych. Te limity są sporo niższe niż rok wcześniej. Chodzi tu o małych podatników, ryczałtowców i stosujących księgę przychodów i rozchodów.

Mały podatnik 2013

Ze statusem małego podatnika w PIT, CIT i VAT wiążą się pewne przywileje. Przedsiębiorcy będący małymi podatnikami mają możliwość kwartalnego rozliczania VAT-u i rozliczania VAT metodą kasową, wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy tylko raz na kwartał oraz możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Limity dla małych podatników są w 2013 roku mniejsze niż w zeszłym roku.

REKLAMA