| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: VAT - rozliczanie

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - rozliczanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - rozliczanie.

Czy można dostać zwrot VAT za materiały budowlane sfinansowane z zasiłku?

Aktualizacja: 13.04.2011

Na remont budynku mieszkalnego zniszczonego podczas powodzi właściciel otrzymał pomoc finansową (zasiłek celowy) z ośrodka pomocy społecznej na podstawie. Kwotę zasiłku właściciel w całości przeznaczył na zakup materiałów budowlanych służących do remontu tego budynku mieszkalnego. Czy w takim przypadku właściciel budynku może uzyskać zwrot części VAT zawartego w cenie nabytych materiałów budowlanych? »

Czy można odliczyć podatek naliczony przed dokonaniem rejestracji dla celów VAT?

Aktualizacja: 11.04.2011

Podatnik VAT ma prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki przemawiające za tym, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Deklaracja, w której podatnik wykazuje ten VAT do odliczenia powinna zostać dokonana wtedy, gdy już osoba ta jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. »

Czy usługi transportowe na rzecz własnych pracowników są opodatkowane VAT?

Aktualizacja: 11.04.2011

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika uznaje się za odpłatne świadczenie usług. »

VAT 2011 - zmiany ustawy o VAT od 1 kwietnia oraz nowe rozporządzenia

Aktualizacja: 17.11.2011

Minister Finansów, rząd i parlamentarzyści nie ustają w ulepszaniu naszego prawa podatkowego, a zwłaszcza VAT. W dniu 18 marca 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ustawa ta została opublikowana w dniu 28 marca 2011 r. w Dzienniku Ustaw Nr 64 pod poz. 332. »

Czy można odliczać VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych?

Aktualizacja: 15.04.2011

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi od VAT. Nie ma on zatem prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki związane ze szkoleniami. »

Czy uregulowanie należności przed wykonaniem usługi pozwala na odliczenie VAT?

Aktualizacja: 06.04.2011

Jaki jest moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących okresowe usługi, w sytuacji gdy należności z nich wynikające zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi? »

Jakie są skutki podatkowe ustanowienia służebności przesyłu?

Aktualizacja: 05.04.2011

Poniższa porada dotyczy sytuacji prawnej osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, będącej jednocześnie właścicielem działki na której zostały (lub dopiero będą) posadowione przewody przesyłowe np. linie elektryczne, gazowe itp. Jak wskazuje analiza orzecznictwa, są to sytuacje najczęściej pojawiające się w praktyce. »

Jak rozliczyć w VAT przekazanie majątku spółki cywilnej?

Aktualizacja: 24.02.2012

Przekazanie przez przedsiębiorcę wyposażenia oraz towarów handlowych spółki cywilnej do firmy jednoosobowej stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. »

Czy nieodpłatne przekazanie towarów na cele promocji i reklamy podlega opodatkowaniu VAT?

Aktualizacja: 04.04.2011

Przekazanie nieodpłatne nagród i prezentów w ramach programu lojalnościowego dla swoich partnerów, oraz nagród i prezentów w ramach promocji i reklamy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. »

Czy podatnik ma prawo do obniżenia VAT należnego w miesiącu wystawienia korekty faktury wewnętrznej?

Aktualizacja: 04.04.2011

W przypadku faktur wewnętrznych korygujących, kiedy wystawiający fakturę korygującą jest jednocześnie jej odbiorcą (nabywcą) należy przyjąć, że moment otrzymania potwierdzenia wewnętrznej faktury korygującej jest tożsamy z jej wystawieniem. Tym samym, zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, prawo do zmniejszenia obrotu oraz obniżenia podatku należnego w przypadku faktur wewnętrznych korygujących następuje w miesiącu ich wystawienia. »

Czy faktura bez polskich znaków diakrytycznych daje prawo do odliczenia VAT?

Aktualizacja: 22.03.2011

Różnorodne uwarunkowania zewnętrzne mogą wymusić na przedsiębiorcy konieczność wdrożenia „obcego” systemu finansowo-księgowego, tj. systemu nie posiadającego (nie obsługującego) polskich znaków diakrytycznych, tj. literek takich jak: ą, ć, ę, ł, ś …. »

Odliczenie VAT od aut - NSA każe stosować uchyloną ustawę o VAT?

Aktualizacja: 21.06.2011

Czy w latach 2004-2010 można było odliczać cały VAT tylko od samochodów z kratką? Tak zawsze uważał Minister Finansów. Teraz podobnie zdaje się uważać Naczelny Sąd Administracyjny. »

Jaka stawka VAT dla usługi montażu okien?

Aktualizacja: 26.04.2012

Do 31 grudnia 2010 r. usługa montażu okien przez producenta korzystała z obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 7%. Warunkiem zastosowania preferencyjnej stawki było dokonanie montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego. A jak jest w 2011 roku? »

Czy można odzyskać VAT od materiałów budowlanych kupionych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?

Aktualizacja: 13.04.2011

Osoba fizyczna, która poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych przed datą uzyskania pozwolenia na budowę ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych z tego tytułu. Warunkiem jest jednak, by w dniu składania wniosku o zwrot posiadała już pozwolenie na budowę. »

Czy można odzyskać VAT od materiałów budowlanych kupionych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?

Aktualizacja: 15.03.2011

Osoba fizyczna, która poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych przed datą uzyskania pozwolenia na budowę ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych z tego tytułu. Warunkiem jest jednak, by w dniu składania wniosku o zwrot posiadała już pozwolenie na budowę. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »