| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: VAT - rozliczanie

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - rozliczanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - rozliczanie.

Jak kwalifikować zagraniczny transfer zawodnika na gruncie VAT

Aktualizacja: 24.11.2010

Transfer zawodnika do klubu zagranicznego powinien być rozliczany na zasadach dotyczących tzw. usług niematerialnych, jako sprzedaż praw (szeregu uprawnień związanych z wykonywaniem działalności przez zawodnika). W analizowanym przypadku opodatkowanie transferu ma zatem miejsce poza terytorium Polski, a więc zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny klub.Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 października 2010 r. (IPPP3/443-790/10-2/IB) »

Gdzie jest opodatkowana usługa elektroniczna dla klienta w USA

Aktualizacja: 19.11.2010

Podatnik podpisał umowę z firmą mającą siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Kontrakt dotyczy wykonania ilustracji do albumu, jego skład komputerowy oraz przygotowanie do druku. Czy usługi te są zwolnione w Polsce z opodatkowania VAT? »

Czy można odliczać VAT z faktur otrzymanych przed rezygnacją ze zwolnienia podmiotowego

Aktualizacja: 19.11.2010

Po rezygnacji podatnika ze zwolnienia podmiotowego w VAT pojawia się problem związany z prawem podatnika do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed rezygnacją ze zwolnienia w VAT. »

Czy po likwidacji firmy można otrzymać zwrot VAT na prywatny rachunek bankowy

Aktualizacja: 19.11.2010

Po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wielu byłych podatników VAT likwiduje także swoje bankowe konto firmowe. Często się zdarza, że podatnikom po likwidacji działalności przysługuje zwrot VAT. Powstają w związku z tym wątpliwości, czy zwrot VAT może być dokonany na konto osobiste podatnika VAT. »

Czy bezumowne korzystanie z lokalu jest opodatkowane VAT

Aktualizacja: 19.11.2010

Zdarzają się sytuacje, że po zakończeniu najmu lokalu służącego prowadzeniu działalności gospodarczej najemca nadal korzysta z lokalu bez umowy i uiszcza z tego tytułu opłaty. Czy takie opłaty podlegają opodatkowaniu VAT? »

Czy podlegają opodatkowaniu VAT przychody z pochodnych instrumentów finansowych

Aktualizacja: 18.11.2010

Jestem księgową w spółce z o.o. Działamy w branży tekstylnej. W tym roku Prezes podpisał umowę z bankiem na korzystanie przez naszą spółkę z 2 pochodnych instrumentów finansowych. Powstała więc wątpliwość czy uzyskany w ten sposób obrót powinniśmy opodatkować VAT-em i ofakturować. »

Czy koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu trzeba refakturować na leasingobiorcę

Aktualizacja: 18.11.2010

W uchwale 7 sędziów z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania VAT tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Znaczenie tej uchwały komentuje Marcin Chomiuk, dyrektor w dziale prawno - podatkowym PricewaterhouseCoopers. »

Czy samochód wykupiony po zakończeniu leasingu jest używany i można go sprzedać bez VAT

Aktualizacja: 15.11.2010

Okres użytkowania samochodu na podstawie umowy leasingu nie może być liczony do limitu półrocznego, o którym mowa ww. art. 43 ust. 2 ustawy o VAT (zwolnienie z VAT dla towarów używanych). Leasingobiorca użytkując samochód na podstawie umowy leasingu nie nabył w tym czasie prawa do rozporządzania nim jak właściciel. Samochód wykupiony po zakończeniu umowy leasingu przez leasingobiorcę nie spełnia definicji towaru używanego. Dopiero po upływie 6 miesięcy jego użytkowania od momentu jego wykupu będzie go można sprzedać bez VAT, jako towar używany. »

Jak rozliczać VAT przy zakupach na raty

Aktualizacja: 10.11.2010

Prowadzę od niedawna działalność gospodarczą w zakresie produkcyjno-usługowo-handlowym. Jestem już zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Dokonałem w ramach firmy zakupów towarów na raty, czy od takich zakupów na raty związanych z prowadzoną przeze mnie firmą mogę odliczać podatek? »

Niezwrócenie palet transportowych a transakcje wewnątrzwspólnotowe

Aktualizacja: 10.11.2010

Przewóz towarów samochodami ciężarowymi odbywa się przeważnie na paletach transportowych, które m.in. ułatwiają załadunek i wyładunek towarów oraz przemieszczanie go po magazynach nadawcy i odbiorcy. Palety te, jako „opakowania zwrotne” bardzo często wymieniane są pomiędzy stronami transakcji oraz innymi podmiotami uczestniczącymi w ich przewozie (np. firmami transportowymi). »

Czy spóźniony zwrot akcyzy należy powiększyć o odsetki

Aktualizacja: 10.11.2010

Jeżeli organ podatkowy zwróci podatek akcyzowy po terminie 30 dni (lub 90 dni, gdy konieczne jest dodatkowe sprawdzenie zasadności zwrotu) – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, do zwrotu podatku należy doliczyć odsetki, takie jak w przypadku oprocentowania nadpłaty, o którym mowa w art. 78 Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). »

Czy nabycie usług zarządczych od podmiotu z siedzibą w „raju podatkowym” pozwala na odliczenie VAT?

Aktualizacja: 10.11.2010

Spółka Oasis East produkuje i sprzedaje urządzenia chłodnicze do wody. W ramach swej działalności, obejmującej również usługi serwisowe, spółka ta nabywa usługi oferowane przez przedsiębiorstwo mające siedzibę na jednym z terytoriów tzw. „rajów podatkowych”. Kontrahent świadczy na rzecz Oasis East usługi zarządcze i pomocy technicznej. »

W 2011 r. rachunków w dalszym ciągu nie będzie można przesyłać mailem

Aktualizacja: 04.11.2010

Od 1 stycznia 2011 r. Minister Finansów planuje dokonać zmian w rozporządzeniach, od których zależy możliwość wysyłania faktur VAT mailem (np. w formacie PDF). Zmiany te nie dotyczą jednak możliwości wysyłania e-mailem rachunków. »

Jakie skutki dla podatników VAT wywołuje opinia statystyczna GUS

Aktualizacja: 04.11.2010

W 2006 r. podatnik otrzymał opinię statystyczną GUS. Na tej podstawie przyjął dla świadczonych usług stawkę 7% w podatku VAT. W 2009 r. urząd skarbowy skontrolował podatnika i wystąpił do GUS o zmianę opinii z 2006 r. Czy opinia z 2006 nie chroni podatnika na wypadek kontroli? »

Czy na fakturze zaliczkowej powinna być wpisana dokładna nazwa towaru będącego przedmiotem transakcji

Aktualizacja: 03.11.2010

Z treści faktury zaliczkowej powinno wynikać, jaki konkretnie towar jest przedmiotem zamówienia lub umowy. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »