| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: VAT - zakres opodatkowania

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - zakres opodatkowania. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - zakres opodatkowania.

Nieruchomość nie musi być obligatoryjnym składnikiem przedsiębiorstwa

Aktualizacja: 13.10.2011

Przedsiębiorcy decydują się wnieść cały majątek małej firmy rodzinnej do spółki akcyjnej. W skład aportu wchodzą wszystkie składniki firmy z wyjątkiem nieruchomości. Spółka akcyjna będzie korzystała z tych nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy. Sądy administracyjne potwierdzają, że fiskus nie ma racji uważając, że aport w takiej sytuacji nie jest przedsiębiorstwem. »

Czy usługi zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom szpitala są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 07.10.2011

Usługi zakwaterowania i wyżywienia rodziców dzieci leczonych w szpitalu oraz opiekunów dorosłych pacjentów, wykonywane przez zakład opieki zdrowotnej, w sytuacji gdy zmierzają do osiągnięcia celu terapeutycznego (medycznego), korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Zwolnienie to jest możliwe jeżeli obecność ww. osób w trakcie hospitalizacji pacjentów jest konieczna ze względu na stan chorego i przewidywany korzystny wpływ na leczenie. »

Opłaty za media mogą być składnikiem ceny najmu

Aktualizacja: 06.10.2011

Podatnik może tak ukształtować swoje stosunki gospodarcze, że cena najmu będzie obejmować także opłatę za media. Wówczas będzie to jedna usługa obejmująca czynsz i media, którą można udokumentować jedną fakturą VAT i zastosować do niej zwolnienie. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 maja 2011 (sygn. I FSK 740/10). »

Czy usługi kulturalne są objęte podatkiem VAT?

Aktualizacja: 06.10.2011

Jestem muzykiem i kompozytorem oraz autorem tekstów. Przygotowuje autorskie programy poetycko-muzyczne, które prezentuję np. w domach kultury, otrzymując wynagrodzenie w formie honorarium. Czy w związku z prowadzoną działalnością powinienem wystawiać faktury VAT? »

Wspólnoty mieszkaniowe zwolnione z VAT przy rozliczaniu kosztów utrzymania

Aktualizacja: 27.09.2011

Ministerstwo Finansów poinformowało, że obowiązuje już rozporządzenie Ministra Finansów z 20 września 2011 r., wprowadzające m.in. zwolnienie dla wspólnot mieszkaniowych w zakresie rozliczania mediów związanych z utrzymaniem poszczególnych lokali wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe. »

Dokumentowanie transakcji łańcuchowych

Aktualizacja: 21.09.2011

Czasem polski podatnik VAT wykonuje usługi na rzecz podatnika zarejestrowanego w innym kraju Unii Europejskiej lecz przedmiot tych usług zostaje dostarczony na rzecz innego podatnika niż zleceniodawca. Wtedy na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia bądź z transakcją łańcuchową, bądź z transakcją trójstronną. »

Czy darowizna przedsiębiorstwa dziecku jest opodatkowana VAT?

Aktualizacja: 09.09.2011

Przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Dlatego też darowizna przedsiębiorstwa swojemu dziecku włącznie ze wszystkimi środkami trwałymi, zobowiązaniami i należnościami nie podlega opodatkowaniu VAT. »

Czy odszkodowanie wypłacane przez najemcę wynajmującemu podlega VAT?

Aktualizacja: 31.08.2011

Jeżeli płatności o charakterze odszkodowawczym (w tym też kary umowne) nie będą miały bezpośredniego związku z żadną czynnością ekwiwalentną (mającą charakter świadczenia ze strony podmiotu zobowiązanego), wówczas kwota otrzymanych odszkodowań nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. »

Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Aktualizacja: 26.08.2011

Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży. »

Usługa gastronomiczna, czy sprzedaż towarów – jaka stawka VAT przy sprzedaży lodów?

Aktualizacja: 26.04.2012

Okazuje się, że nie jest łatwo stosować przepisy VAT także podmiotom sprzedającym lody. Inna stawka obowiązuje bowiem przy sprzedaży lodów bez świadczenia usługi gastronomicznej, czyli „na wynos” (5%), a inna gdy lody są serwowane do spożycia „na miejscu” (8%). Są jednak sytuacje, gdy trudno stwierdzić, czy jest świadczona usługa gastronomiczna, czy mamy do czynienia tylko ze sprzedażą. »

Gotowe posiłki sprzedawane w opakowaniach i dowożone do klienta opodatkujemy 8% VAT-em

Aktualizacja: 26.04.2012

Świadczę usługi związane z wyżywieniem polegające na serwowaniu posiłków oraz dostarczaniu gotowych dań na podstawie zamówień składanych przez klientów. Czy wobec wykonywanej usługi mogę naliczać 8% stawkę VAT? »

Czy odsetki od lokat bankowych uzyskane przez spółdzielnie mieszkaniowe i TBS-y są wolne od CIT?

Aktualizacja: 10.08.2011

Towarzystwo Budownictwa Społecznego zajmuje się budowaniem domów mieszkalnych i ich eksploatacją na zasadach najmu. Najemcy wpłacają kaucję mieszkaniową, zwracaną w momencie opuszczenia lokalu. Pieniądze z kaucji TBS umieszcza na lokatach bankowych, uzyskując z nich dochód w postaci odsetek. Cały uzyskiwany dochód, w tym ten z odsetek TBS przeznacza na cele związane z utrzymywaniem zasobów mieszkaniowych. Czy TBS powinno zapłacić podatek dochodowy od odsetek z takich lokat? »

Jaki VAT od sprzedaży gruntu przeznaczonego częściowo pod zabudowę?

Aktualizacja: 26.04.2012

Przeznaczenie danych gruntów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego bywa mieszane, tj. mogą być to przykładowo działki budowlano-leśne, w ramach których wydzielona jest cześć przeznaczona pod zabudowę i część przeznaczona na inne cele (tu: leśne). »

Jak rozliczać VAT od marży za sprzedawane używane samochody?

Aktualizacja: 08.08.2011

Podatnik, który sprowadza z Unii Europejskiej samochody używane zakupione od osób fizycznych, celem dalszej odsprzedaży w kraju, zanim dokona ich zbycia musi ponieść dodatkowe koszty. W szczególności powinien opłacić akcyzę, ponieść koszt usługi recyklingowej, opłacić badania techniczne pojazdu, przetłumaczyć dokumenty pojazdu na język polski, często też zarejestrować samochód czy wykonać drobne naprawy. »

Czy ograniczenie odliczania VAT dotyczy też motocykli?

Aktualizacja: 08.08.2011

Motocykl jest pojazdem samochodowym i dlatego obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. ograniczenia w zakresie odliczenia VAT naliczonego - 60% kwoty określonej w fakturze - nie więcej niż 6.000 zł. - mają zastosowanie w przypadku jego nabycia. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »