| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: zwolnienie z VAT

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zwolnienie z VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zwolnienie z VAT.

Zwolnienia z VAT transakcji dotyczących płatności i przelewów nie stosuje się do usług przetwarzania płatności kartą debetową

Aktualizacja: 06.12.2016

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał 26 maja 2016 r. wyrok w sprawie C-607/14 w przedmiocie odmowy zwolnienia z podatku od wartości dodanej usług przetwarzania płatności kartą debetową. »

Limit zwolnienia podmiotowego z VAT 2017 - czy będzie 200 tysięcy?

Aktualizacja: 06.12.2016

Ministerstwo Finansów chce podnieść limit zwolnienia z VAT ze 150 tys. zł do 200 tys. zł od 2017 roku. Rząd wystąpił już do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podniesienie limitu zwolnienia podmiotowego w VAT. Szacuje, że skorzysta na tym ok. 24 tys. podatników. Ale dziś prawie 900 tys. podatnikom bardziej opłaca się płacić VAT niż być zwolnionym. »

Czy usługi likwidacji szkody w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń podlegają zwolnieniu z VAT

Aktualizacja: 19.05.2016

Usługi likwidacji szkody w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń nie mogą być uznane za transakcje objęte zwolnieniem od opodatkowania VAT, jeżeli spółka realizująca te usługi nie jest zakładem ubezpieczeń, brokerem ani agentem ubezpieczeniowym, a w szczególności nie przyjmuje odpowiedzialności wobec ubezpieczonych i nie wiąże jej stosunek umowny z ubezpieczonym. »

Rejestracja transakcji na instrumentach pochodnych w repozytorium transakcji jest zwolniona z VAT

Aktualizacja: 06.12.2016

Usługa rejestracji jest bezpośrednią konsekwencją obrotu instrumentem pochodnym i pozostaje w ścisłym związku z tym obrotem, podobnie jak czynności mające za przedmiot przechowywanie instrumentów umożliwiające obrót lub dokonywane rozliczenia lub rozrachunku. W konsekwencji, usługa rejestracji transakcji na instrumentach pochodnych w repozytorium transakcji jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT. »

Zwolnienie z VAT podatników o przychodach do 40 tys. euro od 2017 roku?

Aktualizacja: 26.04.2016

Polska wystąpi do Komisji Europejskiej o zgodę na zwolnienie z VAT podatników o przychodach do 40 tys. euro. We wtorek 26 kwietnia 2016 r. rząd przyjął wniosek o derogację dla Polski i przyznanie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. odstępstwa od unijnych reguł VAT. »

Usługi likwidacji szkód nie są zwolnione z VAT - wyrok TSUE

Aktualizacja: 06.12.2016

17 marca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie w sprawie C-40/15. Istotą sporu przedstawionego TSUE do rozstrzygnięcia przez Naczelny Sąd Administracyjny była możliwość zwolnienia od VAT usług likwidacji szkód świadczonych w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń. Usługi będące przedmiotem sporu dotyczyły m.in. przyjmowania zgłoszeń szkód, prowadzenia rejestru szkód, ustalania przyczyn i okoliczności szkód, prowadzania korespondencji z klientami oraz likwidacji merytorycznej szkód. »

Ubezpieczenie wynajmowanej nieruchomości jako osobne świadczenie – rozliczenie VAT

Aktualizacja: 21.03.2016

W niektórych sytuacjach ubezpieczenie przedmiotu najmu nie jest nierozerwalnie związane z usługą najmu (w szczególności jest tak, gdy istnieje możliwość zawarcia osobnej umowy ubezpieczenia przez najemcę). W takiej sytuacji koszt ubezpieczenia powinien być refakturowany na najemcę jako osobna usługa przy zastosowaniu zwolnienia z VAT. »

Nieoprocentowane pożyczki dla pracowników są zwolnione z VAT

Aktualizacja: 15.03.2016

Udzielanie nieoprocentowanych pożyczek pracownikom spółki podlega, co do zasady opodatkowaniu VAT, bo czynności taki są usługami w rozumieniu ustawy o VAT. Ale ponieważ te usługi mieszczą się w zakresie czynności wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT (jako usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych) - będą zwolnione przedmiotowo z VAT. »

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z VAT

Aktualizacja: 11.03.2016

Sprzedaży nieruchomości co do zasady podlega opodatkowaniu VAT, jednak pod pewnymi warunkami można skorzystać ze zwolnienia. Nawet w przypadku, gdy podatnik sprzedaje nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie zawsze będzie zobowiązany do jej opodatkowania podatkiem VAT. »

Zwolnienie z VAT w 2016, 2017 i 2018 roku - kto może skorzystać?

Aktualizacja: 08.03.2016

150 000 zł to kwota, której nie mogą przekroczyć przedsiębiorcy, pragnący skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w roku 2016 na zasadach zwolnienia podmiotowego. Taki limit będzie obowiązywać także w 2017 i 2018 roku. Kto i w jaki sposób może skorzystać ze zwolnienia z VAT podpowiadają eksperci Cafe Finance. »

Sprzedaż towarów do Unii a zwolnienie z VAT

Aktualizacja: 04.03.2016

Wiele wątpliwości budzi kwestia sprzedaży towarów do Unii Europejskiej przez przedsiębiorcę zwolnionego z VAT na podstawie limitu obrotów. Jeżeli przedsiębiorca korzysta z tego typu zwolnienia, ma prawo sprzedawać swoje towary do krajów UE ze stawką „zw” - bez dodatkowych obowiązków. »

Zakup towaru spoza UE przez podatnika zwolnionego z VAT

Aktualizacja: 24.02.2016

Zakup towaru spoza Unii Europejskiej to dość powszechna transakcja dokonywana przez szerokie grono polskich firm. Transakcje tego typu wymagają niestandardowych formalności. Jak prawidłowo rozliczyć zakup towaru spoza UE w przypadku podatnika zwolnionego z VAT? »

Spółka może podnająć mieszkanie bez VAT

Aktualizacja: 28.01.2016

Zdaniem organów podatkowych usługa najmu lokalu mieszkalnego świadczona osobie prawnej na cele mieszkaniowe jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług. »

VAT od usług e-gabinetów lekarskich

Aktualizacja: 25.01.2016

Coraz więcej usług jest świadczonych on-line. Nawet część usług medycznych może być świadczonych w ten sposób. Organy podatkowe uważają, że konsultacje medyczne świadczone za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, bez względu na ich rodzaj i zakres, nie stanowią usługi medycznej zwolnionej z podatku VAT. »

Najem mieszkania pracowniczego na rzecz spółki bez VAT

Aktualizacja: 20.01.2016

Zwolnieniu od podatku podlega świadczona na własny rachunek usługa wynajmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym co istotne, na cele mieszkaniowe. Zaistnienie wszystkich powyższych przesłanek skutkuje zastosowaniem zwolnienia od podatku. Brak któregokolwiek z powyższych elementów nie pozwala na zastosowanie zwolnienia i powoduje konieczność zastosowania 23% stawki podatku VAT. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »