| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Czy kandydata na biegłego można zwolnić z egzaminu

Czy kandydata na biegłego można zwolnić z egzaminu

Możliwość zwolnienia z niektórych egzaminów w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta mają osoby, które ukończyły Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu.

Zgodnie z uchwałą nr 310/22/ 2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów na określonych w niej warunkach możliwe jest uznawanie egzaminów uniwersyteckich lub równorzędnych z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów. Możliwe jest to jednak wtedy, gdy Krajowa Rada Biegłych Rewidentów (po zasięgnięciu opinii komisji egzaminacyjnej) zawrze porozumienia z zainteresowanymi uczelniami o współdziałaniu.

Obecnie zostały podpisane dwa tego typu porozumienia, w 2003 roku ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i w 2007 roku z Akademią Ekonomiczną we Wrocławiu.

Oznacza to, że kandydaci na biegłych, którzy ukończyli te dwie uczelnie, mają możliwość na określonych warunkach ubiegać się o zwolnienie z niektórych egzaminów.

Zgodnie z uchwałą kandydaci mogą zostać zwolnieni z następujących egzaminów: rachunkowość finansowa cz. I, ekonomia i zarządzanie, prawo cywilne, prawo pracy, prawo gospodarcze, prawo podatkowe cz. I, finanse i rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza.

Muszą być jednak spełnione łącznie następujące warunki:

= kandydat musi złożyć wniosek o zwolnienie z egzaminu z jednego lub większej liczby przedmiotów,

= kandydat musi mieć zdany egzamin uniwersytecki lub równorzędny z przedmiotu objętego wnioskiem, z oceną co najmniej dobrą lub zdane egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne, z ocenami co najmniej dobrymi, z przedmiotów (nie więcej niż trzech), które łącznie spełniają wymagania programowe przedmiotu objętego wnioskiem,

= od zdania egzaminu uniwersyteckiego lub równorzędnego nie może upłynąć więcej niż trzy lata do dnia złożenia wniosku,

= na podstawie danych uzyskanych z uczelni i przeprowadzonych wizytacji Komisja Egzaminacyjna musi stwierdzić, że: a) program nauczania przedmiotu lub przedmiotów, z których kandydat zdał egzaminy, wyczerpuje wymagania kwalifikacyjne dla kandydatów - uchwalone przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów, b) egzaminy z przedmiotu, w tym egzamin lub egzaminy zdane przez kandydata, przeprowadzane są formie pisemnej - z zachowaniem zasady anonimowości oceny prac.

Osoby ubiegające się o zwolnienie z egzaminu, składając wniosek do Komisji Egzaminacyjnej, muszą załączyć do niego jako dowód zdania egzaminu - oryginał indeksu (do wglądu) lub uwierzytelniony przez uczelnię albo notarialnie wypis z indeksu, obejmujący dane identyfikacyjne kandydata i uczelni oraz następujące informacje o egzaminie: nazwa przedmiotu, program przedmiotu potwierdzony przez kierownika katedry, imię i nazwisko egzaminatora, data egzaminu i ocena.

Należy również uiścić opłatę na pokrycie kosztów postępowania w wysokości 25 proc. opłaty za egzamin z przedmiotu, ustaloną przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.

PODSTAWA PRAWNA

= Art. 8 ustawy z dnia 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 31, poz. 359 z późn. zm.).

= Uchwała nr 310/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 5 lutego 2001 r. w sprawie warunków uznawania egzaminów uniwersyteckich i równorzędnych w postępowaniu kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »