| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Jak zdobyć uprawnienia audytora

Jak zdobyć uprawnienia audytora

Jeżeli kandydat na biegłego był zatrudniony co najmniej dwa lata jako asystent biegłego, komisja egzaminacyjna może zaliczyć pierwszy rok aplikacji.


Jednym z warunków zdobycia uprawnień biegłego rewidenta jest odbycie co najmniej dwuletniej aplikacji pod kierunkiem biegłego rewidenta. Taki wymóg nakłada na kandydatów art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie.

Uchwała Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w tym zakresie określa, że jednym z warunków, które muszą spełnić spółki audytorskie, aby mieć prawo do aplikowania, jest zatrudnianie lub współpraca z co najmniej trzema biegłymi rewidentami.

Aplikację można rozpocząć dopiero po zaliczeniu pierwszych dwóch sesji egzaminacyjnych i części sesji trzeciej (po zdaniu co najmniej jej dwóch egzaminów).

Zbigniew Messner, przewodniczący komisji egzaminacyjnej, wyjaśnia, że realizację drugiego roku aplikacji można rozpocząć dopiero po zdaniu wszystkich egzaminów.

Aplikant powinien być zatrudniony na podstawie umowy o pracę w podmiocie uprawnionym do badania. W uzasadnionych przypadkach komisja może wyrazić zgodę na odbywanie aplikacji w oparciu o umowę o aplikację.

- Ostatnio do uchwały KRBR wprowadzona została zmiana, umożliwiająca zaliczenie przez komisję pierwszego roku aplikacji, jeżeli kandydat na biegłego rewidenta był zatrudniony w podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych, przez co najmniej dwa lata na podstawie umowy o pracę, na stanowisku asystenta biegłego rewidenta - twierdzi nasz rozmówca.

Jak się okazuje, w praktyce duże firmy audytorskie, np. z wielkiej czwórki, aplikują przede wszystkim własnych pracowników. Z reguły nie przyjmują one osób z zewnątrz. Dlatego ci, którzy chcą skorzystać z tego drugiego sposobu odbycia aplikacji, miejsca do jej odbycia powinni szukać w innych podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, jak np: PKF Consult, Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek i inne.

Jak twierdzi Katarzyna Niemiec, menedżer działu HR, Grupa Gumułka-Audyt, podstawowym warunkiem odbycia aplikacji w tej firmie, niezależnie od jej formy, są zdane egzaminy. Wyjaśnia również, że w przypadku aplikacji pozaetatowej jest ona dostosowana do możliwości czasowych przyszłego aplikanta - skrupulatnie planujemy jego udział w audytach na początku sezonu, tak aby faktycznie uczestniczył w badaniach, a jednocześnie nie kolidowało to z jego obowiązkami zawodowymi w miejscu pracy.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK