| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Darmowe usługi nie poświadczą praktyki w księgowości

Darmowe usługi nie poświadczą praktyki w księgowości

Od 2009 roku zmienią się przepisy dotyczące uzyskania certyfikatu księgowego. Księgowi, którzy chcą uzyskać certyfikat, nie udowodnią praktyki, gdy świadczyli usługi nieodpłatnie.

Po pierwsze, mogą legitymować się wykształceniem wyższym magisterskim uzyskanym na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość. Uznawane są też specjalizacje, których plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość. W tym ostatnim przypadku nie są brane pod uwagę takie kierunki jak finanse i bankowość, na których przeprowadzane są zajęcia z rachunkowości.

Możliwość ta została wprowadzona dla tych specjalizacji, które obszarem wiedzy obejmują cały zakres rachunkowości, jak np. rewizja finansowa. Należy pamiętać, że wykształcenie musi być zdobyte w jednostkach uprawnionych do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych.

Ważne

Aby otrzymać certyfikat księgowy bez egzaminu, konieczna jest trzyletnia praktyka w księgowości. Z kolei, aby przystąpić do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, wystarczą dwa lata praktyki w księgowości

Po drugie, kryterium wykształcenia będzie spełnione, jeżeli kandydat ukończy na takiej uczelni studia podyplomowe z rachunkowości. Muszą być one poprzedzone studiami magisterskimi lub równorzędnymi. Oznacza to, że nie otrzyma certyfikatu osoba, która ukończyła odpowiednie studia podyplomowe, jeżeli legitymuje się wyłącznie dyplomem studiów licencjackich.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK