| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Darmowe usługi nie poświadczą praktyki w księgowości

Darmowe usługi nie poświadczą praktyki w księgowości

Od 2009 roku zmienią się przepisy dotyczące uzyskania certyfikatu księgowego. Księgowi, którzy chcą uzyskać certyfikat, nie udowodnią praktyki, gdy świadczyli usługi nieodpłatnie.


Od 1 stycznia 2009 r. zmienią się zasady wydawania certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku z tym wśród księgowych pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji w tym zakresie.

Przykładowo istnieje fałszywe przekonanie, że praktykę w księgowości, która jest niezbędna do uzyskania uprawnień, będzie można zdobyć tylko w biurze rachunkowym. Otóż ograniczenie to dotyczy zdobywania doświadczenia na podstawie umów cywilnoprawnych. Warto więc spojrzeć na art. 76b ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), który od przyszłego roku będzie regulował tę kwestię. Zgodnie z tym przepisem praktyką w księgowości będzie wykonywanie określonych czynności - na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu pracy nie mniejszym niż pół etatu, odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Oznacza to, że za doświadczenie nie będzie uznawana praca w dziale księgowości na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z firmą niebędącą biurem rachunkowym. Nie będą też brane pod uwagę czynności wykonywane na ułamkowej części etatu (mniejszej niż 1/2) bez względu na miejsce zatrudnienia. Ponadto ustawa wyklucza możliwość uzyskania uprawnień na podstawie bezpłatnych umów.

Warto też uporządkować wiedzę na temat możliwości zdobywania certyfikatu od przyszłego roku. Nieprawdą jest, że możliwość zdobycia certyfikatu księgowego bez zdawania egzaminu zostanie wyłączona z końcem 2008 roku.

Wprawdzie znowelizowane przepisy ustawy o rachunkowości, które wejdą w życie od 1 stycznia 2009 r., nie przewidują możliwości uzyskania uprawnień w ten sposób, jednak przepisy przejściowe dają jeszcze taką szansę. Jeżeli bowiem kandydaci złożą stosowne dokumenty przed 30 czerwca 2010 r., będą mogli otrzymać certyfikat bez egzaminu.

Zainteresowane osoby muszą jednak posiadać trzyletnią praktykę i odpowiednie wykształcenie (tak jak jest to obecnie).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK